Учени в Пловдив: Над 400 жени са починали от рак на маточната шийка у нас през миналата година

12.09.2023 13:00 Румен Златански
Проф Иван Чалъков (вляво) и д-р Мариус Жеанта ( до него) по време на форума. Снимка: Авторът

Ракът на маточната шийка причинява най-голяма смъртност на жените у нас. Само през миналата година над 400 за загубили живота си от него. Той вече е изместил карцинома на гърдата, от който са починали около 300 жени през миналата година, като най-опасно заболяване.

Тези данни бяха изнесени на проведената в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" дискусия по проекта "Персонализирано изследване за първична превенция на рака чрез участие на гражданите и дигитално активирана социална иновация" с участието на учени от България, Румъния, Северна Македония, Черна гора и Молдова.

"Основната причина за тази висока смъртност е драстичният спад на желаещите жени да се ваксинират срещу човешкия папиломавирус, причиняващ рака на маточната шийка. Преди 10 години желаещите да се имунизират са били 25% от младите жени, докато през миналата година те се едва 1 на сто", заяви проф. Иван Чалъков. Той поясни, че това се дължи основно на масираната антиваскърска пропаганда, развихрила се през последните години у нас. Координаторът на проекта д-р Мариус Жеанта от Румъния поясни, че такъв проблем се наблюдава и в други страни от Източна Европа.

"Започваме проучване какви са причините жените да отказват да се ваксинират и след получените резултати ще разработим стратегия как да ги убедим да сторят това", заяви д-р Жеанта. Проф. Чалъков добави, че в скандинавските страни, благодарение на масовата имунизация срещу рака на маточната шийка, през последните години няма починали от него. Учени от Пловдивския университет ще проучват и как концентрацията на радона оказва влияние върху заболеваемостта от рак на белите дробове. Те ще обсъдят и стратегия за засилването на профилактиката сред хората, като за това бъдат включени и личните лекари.

Други от Докторе кажи

Проучване: Пълномасленото мляко и млечната мазнина не влияят на липидния метаболизъм

Дългосрочната консумация на пълномаслено мляко и млечни мазнини не води до значително увеличаване на телесното тегло или на липидите в кръвта на мишки, показва китайско изследване, цитирано от Синхуа

Лекар алармира: В интернет е лесно деца да си закупят тестостерон

"Деца и подрастващи имат много лесен достъп до сайтове за добавки с тестостерон, с които се натрупава мускулна маса, това води до риск", за това алармира в студиото на "Тази сутрин" д-р Дарислав

Учени създадоха наночастици за прецизно доставяне на лекарства

Учени от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих са създали наночастици с формата на "цвете" за прецизно доставяне на лекарства в организма, пише "Сайънс дейли"

626 души са потърсили помощ в "Пирогов" на 31 декември

Общо 626 души са потърсили помощ на 31 декември 2024 година Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна Медицина „Н.И. Пирогов" (УМБАЛСМ)

СЗО призова Китай да даде цялата информация за COVID-19

Пет години след появата на COVID-19 - Световната здравна организация отново призова Китай да оповести цялата информация за вируса, с която разполага. Той доведе света до глобална пандемия

>