Защо проливният дъжд става трагедия - какво е пропуснала държавата

11.09.2023 07:00 Иван Тодоров
Стихията в Царево Снимка: Архив

В застрашените от наводнения зони трябва задължително застраховане, като държавата помогне за вноските за няколко години

Не знам дали забелязвате, но периодично, като стане наводнение, виждаме едни и същи картини на почти едни и същи места. Южното Черноморие е една от най-често наводняваните територии. НИМХ още през 2010 г. прави извод, че за периода 1991-2007 г. дните със суми на валежите над 100 мм. са се увеличили с 30% спрямо 1961 – 1990 г. Тоест, без да има съществени промени в общото количество валежи, те стават много по-екстремни. Всичко това води до по-чести случаи на бедствени наводнения в резултат на проливни валежи.

В исторически план община Царево държи първенството по най-много засегнати населени места от наводнения, следвана от община Бургас, Несебър и Поморие.

Но сегашните наводнения по Южното Черноморие съвсем не са най-бедствените. При сегашното наводнение най-значителни бяха валежите в с. Кости - 311 л./кв.м, в с. Граматиково - 260 л./кв.м и в Ахтопол валежите 264 л/кв.м. За сравнение – през 1994 г. са регистрирани 463 л./кв.м в Ахтопол за около 23 часа. Това е абсолютният рекорд за страната, откакто имаме синоптични наблюдения.

У нас най-големи наводнения имаше от края на май до края на септември 2005 г., когато загинаха 20 души. През 2014 г. от наводнения само във Варна, Бургас и Добрич живота си губят 16 човека. През септември миналата година в Карловско сериозно повредените къщи бяха 395, като много от тях са практически невъзстановими.

В проучване на Русенския университет специалисти като Илияна Костова отбелязват, че поради презастрояването поройните наводнения са особено опасни в населените райони, където водонепропускливи повърхности на покривите и улиците са предпоставка за развиване на голяма скорост и концентрация на водата и почти никаква възможност за попиване в почвата. Така презастрояването на Южното Черноморие, включително застрояването на периодично наводняеми ниски местности, е една от основните причини за бедствените последици от наводненията.

Десетилетия наред не се е осъществявал действен контрол върху общите и подробни устройствени планове на общините с цел да се предотвратява застрояването на места, които често се наводняват – така наречените заливни низини. Да, най-лесно и евтино се строи на равно място, но често това е и най-опасно.

Застрояване на заливни низини е допустимо само ако паралелно се изгражда дъждовна канализация с голям капацитет и язовири, които да поддържат свободен обем в случай на наводнения. Като няма пари за такава инфраструктура, не бива да се допуска застрояване на опасни терени. Крайно време е в териториите, в които домовете периодично се наводняват, или жилищата да се премахнат и да се помогне на обитателите им да имат домове на безопасни места, или да се изгради необходимата язовирна и ВиК инфраструктура.

Именно държавата в дългосрочен план е виновникът за големите бедствия от наводнения. Нека да отбележим – и в най-развитите държави има наводнения и пострадали от тях. И в развитите държави се е допускало в минали периоди да се застрояват застрашени от наводнения места без необходимата предпазна инфраструктура. Разбира се, има и наводнения на места, където това не е било очаквано. Случайни събития не могат да се избегнат, но не става въпрос за това при последните наводнения. Точно обратното – бяха на очаквани места.

Много неща още трябва да се направят, за да се избегнат жертвите. Какъв е проблемът да се изгради известяваща система като в Гърция? По време на наводненията в Гърция предишната седмица всички граждани, а и повечето туристи, получиха предупреждаващи есемеси. Създаването на такава система за ранно предупреждение не струва скъпо и следва да се изгради така, че предупреждения да получават само намиращите се на застрашената територия.

Преди десетилетия в България никой не е почиствал речните корита и не е имало кой знае какви проблеми от това. Естествено, редовно почистване на речните корита и дерета е полезно, но по-важно е да не се задръстват с боклук и клони от отсечени дървета.

Изсичането на дървета по склоновете също е една от предпоставките за бързо събиране на вода в коритата на реките и за наводнения. Знае се обаче колко е занижен контролът срещу незаконната сеч.

Наводнението имаше един определено положителен аспект – лъсна, че държавата, режейки от инвестициите по време на целия преход, а и досега, все още оставя Черноморието ни в ролята на помийна яма. Да, изградиха се, макар и недостатъчно, пречиствателни съоръжения. Но много от тях са с нисък капацитет и при проливни дъждове преливат. Освен че се крадеше по недопустим начин при инвестициите във ВИК, все още бюджетът се закрепва с недопустимо рязане на крайно необходими инвестиции.

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>