Аманда Проуз: Заедно със сина ми написахме роман за неговата битка с депресията

09.09.2023 18:00 Калина Костова
Аманда Проуз в градинката пред НДК по време на “Алея на книгата”, където писателката беше специален гост на издателство “Труд”
Аманда Проуз разговаря със своя българска читателка на софийския булевард “Витоша”.
Аманда Проуз в градинката пред НДК по време на “Алея на книгата”, където писателката беше специален гост на издателство “Труд”
Писателката със съпруга си Симиън, който е военен
Аманда със сина си Джош

Сюжетът на следващия ми роман ще се развива в България, казва авторката, публикувана у нас от издателство “Труд”

- Г-жо Проуз, по време на срещата с читателите ви на 5 септември в София казахте, че минавайки по Моста на влюбените, сте харесали една розова сграда и дори обмисляте сюжетът на следващата ви книга да се развива в България?

- Точно така, даже вече знам каква ще бъде историята. Романът ще разказва за една британка, която идва да живее в България заедно с партньора си кореняк българин. Живее в малък апартамент и често стои на балкона. Оттам наблюдава преминаващите по моста и се опитва да се приобщи към българите. Наистина се вълнувам да разкажа нейната история.

- Защо решихте да дойдете точно в България?

- Миналата Коледа съпругът и синовете ми дойдоха тук. Прекараха няколко дни в София, след това заминаха за Боровец да карат ски. Казаха ми: “Ще обикнеш София, трябва да я посетиш”. Късметлийка съм, че Книгоиздателска къща “Труд” публикува мои книги тук, а и си помислих: “Звездите ми говорят, очевидно е, че трябва да отида там”. Радвам се, че го направих. Обожавам града и нямам търпение да се върна отново през декември. 

- Пробвахте ли българската кухня?

- Да, София има прекрасни ресторанти. Пробвах модерен вариант на тутманик в хотела, където съм отседнала. Беше фантастично, мога да го ям всеки ден. 

- Писателската ви кариера започва, когато сте в средата на 40-те си години. Откъде се появи страстта ви да пишете?

- Винаги съм обичала да чета. Книгите бяха моят изход, възпитаваха ме и ме образоваха. Докато четях, често се чудех дали мога да напиша книга, също както повечето хора се чудят какво умеят и какво не. Когато се разболях, си казах: “Знаеш ли какво, имам само един живот. Защо чакам, защо просто не действам?!”. Никога не съм мислила, че моя книга ще бъде публикувана или че някой ще я прочете. Но исках да видя дали ще довърша започнатото. И всъщност успях. Нещата се случиха от само себе си. А още през първия месец, след като втората ми книга излезе на пазара, от нея се продадоха четвърт милион копия. И това беше. Вече имах своите читатели, които останаха с мен. Хората, които четат книгите ми, са тези, които промениха живота ми, а не самото ѝ създаване. Благодаря за това всеки ден.

- С какво се занимавахте, преди да станете писател?

- Работила съм какво ли не. Чистих офиси, работих в хотел и колцентър, на сергия на пазара, бях и сервитьорка. Справях се страшно зле с всичко. Но най-важното беше да печеля пари, да сложа храна на масата и да платя наема. Когато синът ми беше малък, бях самотна майка. Тогава работех на три места. Имах смени през нощта и уикендите, без почивен ден. Налагаше се да го направя. Написах първата си книга, когато синът ми беше много малък, и това промени живота ни. 

- Коя е най-трудната част от това да бъдеш самотна майка?

- Да нямаш никого, с когото да споделиш за решенията, които вземаш. Без значение дали е правилно, или не, ако имаш някого до себе си, с когото можеш да го обсъдиш, става по-лесно. Но изборът да нямам с кого да споделя отговорността беше изцяло мой.

- Кога се срещнахте със Симиън - вашия съпруг, и от колко време сте двойка?

- Заедно сме от почти 20 години. Той е просто прекрасен. Синът ми Джош беше в един клас с Бен - сина на Симиън. Двамата посещавахме ръгби мачовете им. Въпреки че беше трудно, бях щастлива и като самотна майка. Нямах време за нищо и не търсех човек до себе си. Когато го срещнах, бях на терена без грим и с разрошена коса. Бях с ботуши и носех палтото на баща ми. Симиън вървеше срещу мен и първото, което си помислих, беше: “О, ето те и теб!”. Чаках точно него, без да го осъзнавам. На момента усетих силна връзка помежду ни и все още я усещам. Обичам го, но и го харесвам. Той е най-добрият ми приятел, а когато отношенията между двама човека се получат, е равностойно на магия. Струваше си чакането. 

- Беше ли ви страх да признаете на синовете ви - Джош и Бен, за връзката ви?

- О, да! Никой не иска майка му да се омъжи за бащата на приятеля му. В повечето случаи такава новина е ужасяваща за децата. Момчетата бяха най-добри приятели, а изведнъж станаха братя. Това беше наистина плашещо. И двамата със Симиън ги попитахме как биха се чувствали, ако той стане баща на Джош, а аз майка на Бен. Отговорът и на двамата беше: “Няма начин”. Това усложни ситуацията, но трябваше да се съоборазим с тях, защото те са най-важното. Всичко се свеждаше до това да ги накараме да се чувстват комфортно и да прекарваме време заедно. Да се чувстват в безопасност и да опазим отношенията помежду ни. От съществено значение беше момчетата да знаят, че всеки от родителите им все още си остава най-важният човек за тях и че има достатъчно любов и за двамата. Истината е, че много се обичаме и всичко си заслужаваше.

- Има ли други писатели в семейството ви?

- Синът ми Джош пише и всъщност е много добър. В момента работи над сценарий за сериал, занимава се и с художествена литература. Що се отнася до близките ми - те работеха в сферата на производствената промишленост, както и в магазини. Дядо ми е бил докер, а баба ми не е работила изобщо. В семейството ми няма творци. Затова и бяха малко ядосани, когато започнах да пиша. Защото беше голям риск. Това, което всички разбираме под “работа”, е просто да правиш нещо и в замяна да получаваш пари на края на месеца, защото така плащаш сметките си. Тогава си казах, че ще поема този риск, дори и да не се получи. Мъжът ми е войник, и той не е особено креативен. Истината е, че просто извадих късмет да подредя живота си както искам.

- Къде обичате да пишете романите си, имате ли специално място за това?

- Знам, че повечето писатели имат такова място, но не и аз. Пиша на масата в кухнята, в автобуса или влака, в чакалнята. Пиша навсякъде. Стига малкият ми лаптоп да е с мен, просто го отварям и магията се случва. Това е суперсила! (Смее се.)

- Кой от романите ви отне най-дълго време да напишете?

- Може би книгата, която написах заедно със сина си. Тя разказва за “приключението”, през което премина той, борейки се с депресията. Романът се казва “Момчето между тях: Пътуването на една майка и сина ѝ в сивия свят”. За съжаление, депресията при мъжете и мислите за самоубийство са голям проблем във всяка една държава. Това беше най-трудната книга за написване, защото в процеса на създаването ѝ се наложи да се справя с много неща, срещу които до този момент не се бях изправяла. 

- Надявам се, че този труден период е останал зад гърба му.

- Последните 6 месеца са наистина добри за Джош. Не мисля, че някога ще се освободи от това чувство напълно, защото това е като болест. Отне ми време да го разбера, но е така. Сега се справя страхотно, благодаря!

- Какви са плановете ви за следващи истории, имате ли нещо на ум?

- Винаги ми се въртят идеи в главата. Вече съм написала следващите си три романа. Единият е за жена, която се бори със скръбта и болката. Тя губи най-добрия си приятел, но точно в този труден момент среща мъж, който наскоро също е изгубил жена си след 62 г. брак. Животите им са напълно различни - тя е млада, заета и пъргава. Той е по-възрастен, животът му се развива по-бавно и е самотен. Между тях се завързва приятелство, което наистина им помага да преодолеят мъката.

Вторият е за жена, която се чувства така, все едно е попаднала в капана на малкия морски град без перспективи, където живее. Научава се да плува и започва да го прави всеки ден. Това променя живота ѝ. Междувременно се влюбва от пръв поглед, въпреки че това за нея е измислица. Но все пак ѝ се случва, което е чудесно. Аз винаги пиша, защото в главата ми непрестанно се въртят различни сюжети.

- Кой ваш роман харесвате най-много?

- Това е много труден въпрос. Винаги харесвам най-много този, който пиша в момента. Но може би един от любимите ми е “Да събереш парчетата”. Главната героиня е също като мен жена на военнослужещ. Преодолявайки травмите от детството си, тя осъзнава, че въпреки всичко все пак може да има хубав живот. Важното не е откъде тръгваш, а къде ще стигнеш. Това е една чудесна история за любовта и за проеоткриването на връзката, която имаш със себе си.

- Кой беше най-силният фактор, който ви помогна да преборите рака?

- Мисля, че да пиша за диагнозата, определено ми помогна. Разбирането, че нищо не бива да определя живота ти, дори и да ти се е случило нещо лошо. Това не значи, че винаги ще бъде така. Можеш да избереш как да продължиш напред, както и кое наистина е важно за теб. Преди съжалявах много за случилото се, но това е безсмислено. По-добре е да се отървеш от съжалението, вината и всички тези чувства и да гледаш напред. Тази мисъл ми помогна най-много - разбирането, че нито хубавите, нито лошите моменти определят теб или живота ти. Това, което те определя, е днес и как се справяш в точно този момент. С това разполагаме в действителност.

- Това ли е вашата мотивация в живота?

- Да, защото единственото, което имаме, е този момент. Може да говорим за миналото или за бъдещето, но всяка връзка, която съм изградила с всеки един човек около мен, е всичко, което имам. Това е животът. И ако успееш да го живееш с позитивизъм, ще имаш шанса да научиш повече за него, като излезеш навън и говориш с хората. Така израстваме и се учим.

- Кое е най-хубавото и най-лошото на това да бъдеш световноизвестен автор?

- Най-хубавото е, че имам прекрасен дом, за който никога не съм си и мечтала. Както и шанса да се свързвам с хора от цял свят. Фактът, че книга, появила се в главата ми, достигна до България и се чете тук, е магия. Достигна до някого, който не говори същия език като мен, няма същия опит, но сме свързани чрез самата история.

Запознавам се с хора от цял свят и именно това за мен е най-хубавото.

А най-лошото е чувството, че губиш част от личния си живот, защото хората знаят много за теб. Бяхме в супермаркета с майка ми и една жена ме попита дали може да си направим селфи, и аз веднага се съгласих. В същия момент майка ми ме пита кое сирене да вземе. Никой не те обучава как да се справяш в подобни моменти.

- Защо точно романи, а не друг жанр?

- Имам две книги, които са документална литература, които намирам за трудни, но все пак обичам. А фантастичните сюжети са ми лесни за писане. Това е главната причина. Работя също над сценарии, пиеси, както и детски книжки. Пиша от 10 години, но все още се уча. 

- От истински истории ли са вдъхновени книгите ви?

- Да. Не е лесно да поискаш помощ. На жените им е трудно да кажат: самотна съм, не съм щастлива, тъжна съм. Понякога дори ни е трудно да говорим за тези неща с хората, които обичаме. Намираме ги за твърде лични. По-лесно е да вкараш тези емоции в сюжет и да говориш за тях. Ако прочетеш за някого, който преминава през същото като теб, това може да ти помогне.

- Разполагате ли със свободно време, което да прекарвате със семейството си?

- Не прекарваме много време заедно, защото момчетата излизат с приятелите си и вършат техните си неща, което е чудесно, въпреки че ми липсват. Любимо ми е да пия чай със съпруга си, гледайки телевизия, да не правим нищо особено и да е тихо. Може би да си запалим огън, ако е студено. Но не излизаме навън и не ядем в ресторанти. Не правим подобни неща. Просто искаме да сме заедно и да излезем на разходка. Общо взето, сме скучни. (Смее се.)

- Сега, когато кариерата ви е в своя разцвет, имате ли време да бъдете домакиня - да готвите, да се грижите за къщата и т.н.?

- Имам. Все още съм същият човек, може би защото успехът дойде при мен по-късно. Аз съм майка и съпруга. Това, което ми се случва сега, усещам така, все едно е нечий друг живот. Но всеки ден чистя къщата, извеждам кучето на разходка, оправям леглата и готвя. Съвсем обикновени неща, които винаги правя. Това е моят живот. Това съм истинската аз и това са важните неща в живота. 

- Редовно се включвате като панелист в тв предавания. Имало ли е покани да водите радио- или тв шоу?

- Често съм в телевизията и в радиото. Работя и в Би Би Си. Мога да бъда водеща, но всъщност предпочитам да съм вкъщи по пижама и да пиша. Това е любимото ми място. Не съм фен на нищо, което може да ми отнеме това удоволствие.

CV:

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>