Експерти категорични: оголените тръби под плажа на Китен не са за фекални води, дренажни са
Далеч по-голям проблем създават ВиК системите на Варвара, Ахтопол и Синеморец - там отпадните води не се пречистват
Оголените изпод пясъка на плажовете на Китен тръби не са за отходна вода, а са дренажни. Тяхната роля е да отвеждат дъждовната вода в морето под пясъчната ивица, установиха няколкото проверки, направени до момента от местното ВиК, както и от общината. В четвъртък, 7 септември, кметът на Царево Георги Лапчев също опроверга плъзналите слухове, че пороите, които отнесоха част от пясъка по плажовете, са оголили тръби, които служат,
за да се изливат фекалните води право в морето
Слуховете тръгнаха първо във фейсбук, където местни граждани пуснаха още на 6 септември снимки на разпокъсани от стихиите пластмасови тръби, които са разпръснати безразборно по плажната ивица и около нея. Те твърдят, че това са скрити незаконни отходни тръби и дори че именно те са предизвикали наднорменото замърсяване с ешерихия коли, за което съобщи преди месец Асоциация “Активни потребители”.
На следващия ден – 7 септември, снимките бяха показани в сутрешния блок на bTV на двама бивши министри на околната среда и водите - Емил Димитров и Борислав Сандов. И двамата
на практика потвърдиха тази теза
Емил Димитров заяви, че “това е всъщност дълбоководно заустване, което в случая е плитководно. Това е причината да има определени измервания, които показват високо ниво на ешерихия коли. Хората не са знаели, че на 50 метра навътре в морето има тръба”.
“По Южното Черноморие няма пречиствателни станции на всички места и добре организирана канализация и не желаят и да потърсят такава. Докато аз бях министър, никоя от общините не подаде документи да получи финансиране да изгради подобна станция”, заяви от своя страна Борислав Сандов.
През целия ден след това социалните мрежи преповтаряха “истината”, че стихиите най-после са разкрили как фекалните води се изливат направо в морето, и то в района на плажовете. В действителност
Царево си има изградена пречиствателна станция
и преработените в нея отпадни води се заустват на 1 миля навътре в морето.
По ирония канализацията в града действително пострада от големите дъждове – има скъсана тръба под един от мостовете. Според данните на местната екоинспекция тръбата е била поставена там законно и до 10 дни ще трябва да се свърже пак с мрежата.
“По принцип трябва да се обследва подробно ситуацията, но това на снимките категорично са дренажни тръби”, каза пред “24 часа” Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.
Той обясни, че по принцип в България градските канализации са смесен тип – по техните тръби текат както фекални води, така и водите, които се събират от дъждовните колектори. Едно от малкото места, на които това не е така, са именно черноморските плажове. Почти навсякъде, особено там, където теренът в близост до пясъчната ивица е наклонен, под пясъка са заровени дренажни тръби. В противен случай падналата от дъждовете вода
ще трябва да се оттича през самия плаж в морето
Според него далеч по-голям проблем представляват ВиК системите в Синеморец, Варвара и Ахтопол, тъй като те нямат изобщо пречиствателни станции за отпадни води. Причината е, че са с под 10 хиляди жители, а последното за момента европейско финансиране бе предназначено само за населени места с над 10 хиляди постоянни жители.