WWF: Недостигът на води в Европа се дължи на десетилетия лошо управление

07.09.2023 16:28
Логото на Световен фонд за дивата природата СНИМКА: WWF

Недостигът на води в Европа се дължи главно на "десетилетия лошо управление на водите и деградация на сладководните екосистеми", а не на ефектите от промените на климата. Това сочат заключенията от най-новото проучване на Световния фонд за дивата природа (WWF), цитирани от ДПА.

От екологичната организация съобщават, че "на практика теченията на всички реки в Европа са регулирани от язовири, главно заради производството на хидроенергия, осигуряването на питейна вода или напояване на земеделски площи".

Незаконното изграждане на водноелектрически централи и резервоари за напоителни системи, както и неустойчивото им управление са допринесли за лошото състояние на водите. Също така климатичната криза и по-честите засушавания ще увеличат риска от недостиг на вода в цяла Европа, алармират от Световния фонд за дивата природа.

Проучването се основава на четири казуса - във Франция, Испания, Нидерландия и България, и се спира на конкретни примери за това как подпочвените и сладководните екосистеми са били лошо управлявани в цяла Европа.

Казусите в отделните страни са само моментна снимка на широко разпространеното из целия континент управление на водните ресурси, предупреждават експертите, предаде БТА.

Германия също има нарастващи опасения за водите си с оглед на кризата с изменението на климата, коментира Тереза Шилер, която отговаря за водните ресурси в Световният фонд за дивата природа.

От фонда твърдят още, че съществуващото законодателство на Европейския съюз за водите, като например Рамковата директива за водите, все още не се прилага в достатъчна степен в страните членки.

Според Шилер "ЕС трябва да прокара напред програма за устойчиви води и адаптация към климата и да използва съществуващите правни инструменти, за да гарантира устойчиво управление на речния басейн и водните ресурси в Европа в дългосрочен план".

Проучването е разгледало състоянието на водите във връзка с нарушения на българската ВЕЦ "Пчелина". Според заключенията от него липсват екологичен режим на оттока "и това е само един от многото подобни случаи в цялата страна“.

В цяла България има редица нарушения на изискванията за екологичен отток от страна на операторите на водноелектрически централи, пише в доклада на Световния фонд за дивата природа. За да изпълнят законовите изисквания, техните разрешителни ще трябва да бъдат значително орязани, като позволяват функционирането на централите за едва два месеца от годината, или да бъдат изцяло анулирани.

Тези нарушения обаче са трудни за доказване, а свързаните с тях глоби са незначителни. Голяма част от тези нарушения са извършени в зони от екологичната мрежа "Натура 2000“, но до момента няма разследвания от страна на прокуратурата, които да са завършили с обвинителен акт, посочват от екоорганизацията.

Случаят с ВЕЦ "Пчелина“ също илюстрира тясната взаимовръзка между количеството и качеството на водата. Фактът, че водата, съхранявана в резервоара (особено на долното ниво) е силно замърсена, не само ограничава потенциалното й продуктивно използване, но също така намалява възможностите за изпускане на вода в природата.

Експлоатацията на ВЕЦ "Пчелина" нарушава редица закони на ЕС и България, според заключенията от доклада.

За водоема не е възприет екологичен режим на оттичане. Не е счетено, че е необходима Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на водноелектрическата централа, тъй като тя използва вече съществуващ резервоар. Освен това не е извършена оценка за съвместимост по отношение на целите за опазване на защитената зона, в която се намира централата, алармира екологичното обединение.

Също така проучването е установило, че язовир Пчелина е бил източен по време на размножителния период на водните организми, в нарушение на забраната на националния Закон за рибарството и аквакултурите.

Други от От страната и света

Шофьорите в градския транспорт с бонуси за по-дълги и трудни курсове в София (Обзор)

Няма да ги получават, ако имат провинения Шофьорите от градския транспорт в София ще получават бонуси към заплатата си. Те ще са по-високи за тези, които изпълняват дълги и трудни курсове

Вдигат минималната заплата със 144 лв., а държавата взема 242 лв. данъци и осигуровки (Обзор)

Бизнесът против увеличението до 1077 лв. на най-ниските възнаграждения, иска да са по европейски правила Минималната заплата от 1 януари ще е 1077 лв. Това увеличение със 144 лв

Даниел Панов и посланикът на Китай обсъдиха възможностите за партньорства в градското управление

Велико Търново е домакин на двудневна международна научна конференция за отношенията между Централна и Източна Европа и Китай Велико Търново и Институт „Конфуций" във Великотърновския университет „Св

Вижте легендата на българската рок музика Кирил Маричков през годините (Галерия, видео)

Кирил Маричков винаги е казвал, че иска да умре, докато пее на сцената, коментира пред "24 часа" Весела Паскова, която написа книга за него.  Легендата на българския рок Кирил Маричков почина при

Държавници, политици и звезди тъгуват за легендата Кирил Маричков

Хиляди изказват съболезнования в социалните мрежи  Новината за внезапната смърт на легендарния музикант и фронтмен на групата "Щурците" Кирил Маричков потресе цяла България

>