Проф. Рачев: Засипаните и продадени суходолия са човешкия принос за наводненията
"Това, което се случи вчера, става обикновено на 50 години или повече. Вчера почнахме с 70-90 литра на кв. м до 7 сутринта, рядко е на тези места да останат такива силни валежи, те се местят, но сега останаха там", коментира в "Тази сутрин" проф. Георги Рачев.
"Натрупа се феноменално количество дъжд, 330 литра на кв. м, страшно е. Тези суходолия, този специфичен климат, те стоят и си кротуват по 5-10 години. Аз на Градина за 40 години съм виждал 5-7 случая, където водата е изравяла капанчета, но толкова много вода от много време не е имало", коментира още професорът, като посочи, че такова голямо количество в района е падало последно в Ахтопол през 1994 г. - над 400 литра на кв. м.
"Някои от тези суходолия са засипани и продадени като места, което вече е нашия човешки принос. Природата обаче е безжалостна, нея не я интересува кой си. В Гърция всеки като ходи, вижда празни, но почистени дерета, за да изхвърлят водата към морето. Трябва да се съобразяваме с тези неща, навсякъде се срещат такива суходолия, които се пълнят с вода", обясни още той.
"В Гърция - Волос, там е много страшно. В Турция също, там бяха потопени точно заради антициклона и топлия въздух - средиземноморския, богат на влага", допълни още проф. Рачев, като допълни, че "България не само по морето е така, миналата година разглеждахме това и в Карловските села, трябва да се съобразяваме". Според проф. Рачев "днес може да прикапе, но атмосферата почва да се стабилизира".