Кметът Здравко Димитров: В мандат, пълен с кризи, Пловдив има много нови инвеститори, активно строи и привлича повече туристи

06.09.2023 08:00 Радко Паунов Ваня Драганова
Здравко Димитров, кмет на Пловдив

- Приключва мандатът 2019-2023 г. Как бихте го определили, г-н Димитров?

- Като труден и успешен. Труден, защото в новата ни история не е имало период с толкова катаклизми.  Първо, ковид епидемията, в която се затвориха градовете и цялата държава - живеехме с контролно-пропускателни пунктове, но още по-страшното беше, че никой не знаеше какво следва и колко ще продължи това, а неизвестността е страшно нещо.  След това започна войната в Украйна, дойде нова мигрантска криза, развихри се инфлация... Над 2 г. в държавата и общините имаше невиждана скоро политическа нестабилност, колко пъти се явявахме на избори? А всичко това създава несигурност не само у обикновения човек, а и у инвеститорите. Вдигането на цените в един момент застраши строителството, фирмите поискаха индексации и си бяха прави, но аз като кмет бях изправен пред опасността обектите да спрат, градът да остане разкопан и да не се работи.

Справихме се и с това, но втора година закъсня приемането на държавния бюджет. И ние ще обсъждаме финансовата рамка на Пловдив на 14 септември, буквално 3 месеца преди края на календарната година. Отделно в този мандат бяха спрени доста от европейските програми и общината нямаше възможност да кандидатства, а това допълнително товари местния бюджет. Трудно се работи в такава ситуация.

- Но въпреки всичко смятате изминалите 4 години и за успешни, защо?

- Започнахме много и важни обекти, които са основополагащи за развитието на Пловдив не само днес, а и в следващите години. Изградихме най-модерната пречиствателна станция в страната, започнахме подлеза “Модър-Царевец”, Южния обходен колектор, пробива под гарата, реконструкцията на “Голямоконарско шосе”, което е  връзката с магистрала “Тракия”. В район “Северен” подменихме ВиК съоръженията на 40 улици, направихме два модерни стадиона, строим нов 50-метров плувен басейн,

нови детски ясли и градини

Поставихме апарати за заплащане на паркирането и намалихме ролята на човешкия фактор в събирането на този тип приходи и те нараснаха до 4 млн. лв. годишно, подменихме по-голямата част от уличното осветление с енергоспестяващо...

- Какво обаче ще кажете на хората, които се оплакват, че се копае на много места едновременно?

- Винаги съм се извинявал за създадените неудобства. Ремонтите на пътни отсечки са най-неблагодарното нещо, защото се затваря и се затруднява нормалното придвижване. Не е като да построиш една сграда - правиш я и ако е хубава, всички са доволни. Но ако един кмет иска да направи нещо за пътната инфраструктура, трябва да е готов, че ще има и недоволни. Стремим се да работим бързо – ремонтирахме участък от бул. “Христо Ботев”  и ул. “Копривщица” за 4 месеца. Имаше напрежение  и около този обект, но вече хората си минават оттам и  дискомфортът е забравен. По някои улици се работеше и нощем, наливаше се асфалт късно вечерта, когато движението спре. И трябва да кажа, че се иска смелост да започнеш мащабни ремонти като реконструкцията на “Голямоконарско шосе” и “Рогошко шосе”, защото това са част от входовете на Пловдив и проблемите с трафика са неизбежни. Сигурно затова работата по тези обекти е била отлагана с години.

- А има ли нещо, което бихте направили по друг начин, ако мандатът ви започваше сега?

- Да. Бих започнал с пробива до Водната палата, защото съм убеден, че това съоръжение би разтоварило движението в цялата зона. И бих отделил  за него пари от бюджета на Пловдив, а не да търся заеми, както направих, това става бавно. В крайна сметка се отказахме от този обект, защото имаше организирани протести, но съм убеден, че този транспортен пробив е нужен на града.

- С кое от постигнатото се гордеете най-много?

- Не  е едно, но не мога да не спомена стадионите на футболните клубове “Ботев” и “Локомотив”.

Няма други такива комплекси за футбол

у нас. Стадионът на “Локомотив” още се ремонтира, но на “Ботев” е готов и искам да кажа, че след като има европейско игрище, е добре да се появи и добър отбор. Пожелавам и на двата тима успехи на терена. А на феновете, които протестираха и ни подложиха на какви ли не изпитания с изискванията си, не се сърдя. Времето ще даде оценка на свършеното от нас. Обещах да направя стадионите и го направих. Както се ангажирах да намеря начин да не се събаря Бетонният мост при изграждането на пробива под гарата, макар че това е обект на национална компания “Железопътна инфраструктура”, а не на община Пловдив, и пътната връзка ще остане и ще бъде обновена.

- Управлявахте в политически сложна ситуация и на местно ниво. Как се справя един кмет с това?

- Срещах голямо неразбиране в общинския съвет, дори безхаберие. И се страхувам, че не беше насочено към мен като личност, а към развитието на града. От уважение към местната законодателна власт никога не съм отишъл на сесия без костюм и вратовръзка, винаги съм отговарял на всички поставени ми въпроси в залата. Но често се налагаше да слушам как някой общински съветник, който дори не е създал семейство или някакъв малък бизнес, т. е. никога не е носил отговорност за други хора, дава акъл как да се развива Пловдив и дали примерно трябва да се изтегли заем за някой проект.

Но въпреки всички тези спънки резултатите са налице - в Пловдив има много нови инвеститори, не само производствени мощности, а и бизнесуслуги, нови търговски обекти и строителство.

За съжаление, градът отесня - от години говоря, че разширяването на Пловдив с изкуствено отделените от него през 80-те години на XX век общини “Родопи” и “Марица” е неминуемо. Съпротивата е голяма - това са още двама кметове със съответните администрации, става дума за доста постове, но съществуването на тези общини е излишно.

 Техните седалища са тук, хората от селата в тях така и така идват в града, за да решат проблемите си, какво би се променило, ако се обърнат към управата на Пловдив?

Така че времето на връщането на тези общини към Пловдив ще дойде. Вероятно първата стъпка ще бъде направена с

референдума за присъединяването на Белащица към Пловдив,

новият областен управител ще го насрочи. Срещнахме се с хората от това село, които искат да станат част от Пловдив, и се гордея, че първата крачка към разрастването на града беше в моя мандат.

- С какво Пловдив привлича хората, които избират да живеят тук?

- Пловдив е най-хубавият град у нас – не е скромно да го кажа, но е истина. И не е само въпрос на културно-историческо наследство, на работни места, дори на здравеопазване или образование, макар че по време на ковид кризата тук се лекуваха хора от цяла Южна България и имаме университети без аналог в страната. В Пловдив има специална атмосфера, хората я усещат и това прави града неповторим.

Ще дам един пример с украинците - дори и те се интегрираха в Пловдив бързо и по различен начин. Предоставихме им бившата Белодробна болница и помогнахме тя да се превърне в място, където да се настанят, докато си намерят работа и жилище. Нарекоха я “Втори дом”, което е толкова силно и вълнуващо. Всеки може да направи сравнение между думите “подслон” например и “дом”.

- Туризмът достигна ли нивата от предковидната 2019-а?

- Да, още през миналата година се усети значителен ръст, а

през 2023-а градът прелива от туристи

Убеден съм, че техният брой ще се увеличава, защото ние продължаваме да работим върху експонирането на културното наследство. Големите ни обекти  са Небет тепе и Източната порта, открихме  Голямата епископска базилика и Форум-север. Дори убедихме управата на един частен магазин на главната улица да направи достъпна за посетители частта от Римския стадион под него.

Но Пловдив предлага не само вълнуваща разходка из миналото. Този град избра за свое шоу шампиона от Формула 1 Дейвид Култард. Наскоро бях на концерт на Kool & The Gang на Античния театър - заваля дъжд, но никой не си тръгна, просто уникална публика.

Неповторимо преживяване беше и концертът на световната оперна прима Соня Йончева.

Пловдив е домакин и на големи спортни състезания - например турнирите на Гребната база, състезанията по бокс, волейбол и баскетбол. А сега, когато вече имаме и модерни стадиони, може да посрещаме и значими футболни мачове.

- Има ли проблем, който съжалявате, че не сте успели да решите?

- Веднага ще посоча намирането на място за строителството на нова сграда на операта. Предложихме на ръководството на операта имот до зала “Колодрума” - достатъчно голям, на комуникативно място, но те отказаха, жалко.

- След всичко това не ви ли се иска да продължите, един мандат може би не е достатъчен?

- Аз знам кой съм, откъде идвам и какво съм постигнал. Здраво съм стъпил на земята и не забравям онова малко момче, което тренираше баскетбол и никога не е предполагало, че ще стане кмет на Пловдив. Нито пък някога ми е хрумвало, че ще ме спират непознати хора по улиците в други градове и ще ми казват: “Браво, Пловдив се развива!”. Може би е малко странно, че отстрани оценките са по-добри, но аз отдавна знам, че никой не е пророк в собствената си страна. За 4 г. определено помъдрях и разбрах, че когато правиш нещо, не трябва да чакаш благодарност.

Времето за взимането на решението дали ще се кандидатирам пак не е много, но все пак го има. Но наскоро ме попитаха в какво финансово състояние оставям общината и се наложи и аз да задам въпрос: “А какво ви кара да мислите, че я оставям?”.

Други от Интервюта

Проф. Тагарев: Русия е непряка военна заплаха за България

Хибридна война, подривни действия, политически инженеринг: в момента Русия представлява външна заплаха за България, казва за "Дойче веле" проф. Тодор Тагарев

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

>