Проф. Мариана Мурджева: В МУ - Пловдив се изучава медицина на бъдещето

05.09.2023 09:32 Боряна Цачева
Проф. Мариана Мурджева

Университетът е сред 5-те в света, признати от “Майкрософт” за успешно дигитализирани, казва ректорът 

- За пета поредна година МУ-Пловдив е на първо място в направление “Медицина” в Рейтинговата система на висшите училища в България за 2022 г. Университетът завоюва и първо място в направление “Обществено здраве”. Как се постигат тези успехи, проф. Мурджева?

- Този успех е резултат от огромните усилия както на преподавателите, така и на студенти за осъществяване на приоритетните политики за развитието на Медицинския университет в Пловдив. Резултат е от добрите инвестиции за подобряване на образователната и изследователска инфраструктура, които са индикатори в рейтинговата система. Плод е на създаването на научноизследователските центрове и подпомагането на кариерното развитие на преподавателите и студентите. Става въпрос за дългогодишна системна политика, която цели повишаване на качеството на учебната и научната дейност, търсене на иновации в образованието и път към модернизиране на предлаганите програми - магистърски, бакалавърски и докторантски. Но най-важен е човешкият ресурс - хората, които имат академичен дух, студентите с копнеж за усъвършенстване, с пиетет към знанието и стремеж към високо качество на работа - както и на всички служители, които са посветени на хуманността.

- Посочете 5-те най-важни неща, с които МУ-Пловдив се отличава от останалите висши училища по медицина и от вузовете у нас въобще?

- Първото, което ни дава преднина, са изключително съвременната материална база и инфраструктура. Ще посоча няколко факта.Това са модерният комплекс с 9 невероятни аудитории, новият информационен център за студенти и специализанти, двата най-нови учебни корпуса за предклиничните катедри, Факултетът по обществено здраве и Департаментът за езиково обучение. Залагаме на инвестиция с обещаващо бъдеще - нова съвременна сграда. Подпомагаме инфраструктурата с нова съвременна апаратура. И така непрекъснато разширяваме своя капацитет, образователното си портфолио и акцентираме върху перспективни иновационни направления. С една дума, успяхме с целенасочени усилия да създадем един завидно уреден, впечатляващ, красив и озеленен университетски кампус. И освен че нашите 6500 студенти учат в модерни условия, постигаме и високо качество в обучението - от подбора на най-подготвените кандидат-студенти до изграждането на най-добрите медици.

Второто предимство е внедряването на най-модерните дигитални решения в обучението, които са естествените двигатели на съвременното образование. Още преди пандемията - през 2018 г., заложихме на технологична трансформация, която да адаптира образователния процес за работа в дигитална среда. Днес разчитаме на web базирана система за изпити и образователно съдържание - облачна услуга на Майкрософт 365. Университетът е единственото висше училище у нас и сред първите 5 в света с признание от “Майкрософт” за успешно дигитализиране на образованието в медицината.

На трето място - преподаваме на студентите медицина на бъдещето в уникалния и единствен засега по оборудване и обем дейности Симулационен тренировъчен център по медицина в страната,

акредитиран от Американския колеж на хирурзите

Той беше създаден преди 7-8 г. в мандата на предишния ректор проф. Костянев. Сегашният зам.-ректор и директор на Симулационния център проф. Маринов надгради обучителните ресурси чрез симулационните тренажори.

На четвърто място, това е сериозната проектна дейност в научноизследователския институт на университета с международно участие, изграждането на Център за компетентност по персонализирана медицина. Амбициозната програма за стратегически изследвания и иновации е с бюджет 28 млн. лв. за следващите 3 г. и половина и се финансира по плана за възстановяване и устойчивост. Програмата има за цел не само да стимулира научните изследвания, но и

т.нар. академично предприемачество - връзката с бизнеса

За високата оценка на научния ни потенциал говори статутът ни на изследователски университет. Ръст бележат и привлечените средства от сътрудничество с бизнеса. Уникални сме и с това, че управляваме над 80 национални и международни проекта, включително и с европейско финансиране. И не на последно място - отличаваме се с нашата отвореност към обществото не само с образователната и изследователската дейност, но и с многобройните културни и благотворителни инициативи, посветени на хуманността, със социалното подпомагане на студентската адаптация и живота на студентите в академична среда.

- Доволни ли сте от тазгодишната кандидатстудентска кампания?

- Кампанията беше много успешна - с висока конкуренция между кандидатите, а това е най-верният показател за интереса към нашите магистърски и бакалавърски програми. Запълнихме 100% местата за държавен прием. Кампанията беше успешна не само заради имиджа и постиженията ни, но и заради усилията да участваме в десетки специализирани образователни форуми за представяне на университета. Това са панаири и борси, учебни панорами, рекламни информационни формати и събития у нас и в чужбина. В настоящия момент

имаме студенти от над 40 държави

- от Великобритания, Германия, Италия, Гърция, Австралия, САЩ, Канада, Япония. В началото на новата учебна година ние ще посрещнем рекорден брой първокурсници - над 1300.

- Кои са новите програми за студентите през 2023-2024 г.?

- Новост са съвместните магистърски програми с партньорски университети по биостатистика; медицинска микробиология и имунология за биолози; диететика; спортна физиология, травматология и кардиология за лекари. Продължаваме обучението на студенти от единствената засега специалност в страната по медицински аспекти на речевата патология, както и обучение на парамедици в Центъра по професионално обучение с партньори от Университета в Тексас. Започнахме строежа на новата сграда на Библиотечно-информационния център, на Симулационния тренировъчен център и на Музея на медицината, която ще бъде поредната модерна сграда в МУ - Пловдив.

- Постига ли България световните стандарти в обучението по медицина? Само за повече пари ли младите лекари заминават за чужбина?

- МУ-Пловдив осигурява медицинско образование, което отговаря на най-съвременните изисквания. Нашите дипломи отдавна се признават в ЕС. Програмите и заложените академични стандарти във всяка дисциплина в някои отношения дори надграждат световните стандарти. Предимство е, че

при нас е застъпено практическото обучение при леглото на болния,

а ние залагаме на две паралелни посоки. Първата е разширяване на университетските клинични бази. Имаме 6 университетски болници и медицински центрове, които да осигурят отлична практическа подготовка, а най-модерният у нас симулационен медицински тренировъчен комплекс се разраства със симулатори и тренажори с добавена виртуална реалност. Бъдещите фармацевти също осъществяват практика в новата ни виртуална лаборатория във Фармацевтичния факултет.

За съжаление, част от дипломиращите се млади лекари в България търсят реализация в чужбина. По-ниските заплати и недостатъчните допълнителни възнаграждения по клинични пътеки са една от причините за това, но не са единствената.

Освен това местата за клинични специализации не са достатъчни, а завършилите медици искат бърза професионална реализация и гаранция за кариерно развитие.

В заключение, за нас най-важното е да създаваме и гарантираме стабилна основа от специализирани знания и умения за съвременната медицина, да подготвим и обучим най-добрите специалисти, които да практикуват качествена диагностика и лечение и да гарантират ефективно здравеопазване.

МУ- Пловдив е университет за тези, които искат да са най-успешни и избират да постигат значими академични стандарти и научни резултати.

Други от Интервюта

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

>