Огнян Дюкенджиев: 130 000 ограбени българи, чиито компенсаторки прашасват, чакат справедливост от държавата

04.09.2023 11:20 Мариана Костова
Огнян Дюкенджиев, координатор на Сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти

Спорим дали да бутнем паметника на Съветската армия, а не обръщаме внимание на  истинските жертви на режима - отнета е наша собственост, ограбени са имотите на дедите ни, казва координаторът на Сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти

- Г-н Дюкенджиев, от години темата за компенсаторките сякаш е забравена, но те съществуват. Каква е ситуацията около тях сега?

- Накратко – без промяна, но за съжаление, и без надежда за такава. През последните години не само медиите, а и държавата забрави, че стотици хиляди българи, ограбени от комунистическия режим, продължаваме да чакаме справедливост. Спорим дали да бутнем паметника на Съветската армия, а не обръщаме внимание на истинските жертви на режима - отнета е наша собственост, ограбени са имотите на нашите деди.

Казано образно – ние сме стотици хиляди, ограбени от комунизма и излъгани от демокрацията. По официални данни над 130 хил. български граждани и организации сме притежатели на компенсаторни инструменти, които “прашасват” в Централния депозитар.

Номиналната стойност на тези инструменти е за

над 400 млн. лв. Част от тях се търгуват на фондовата борса, но цената им е много по-ниска от номиналната. Това прави средно по над 3000 на притежател на компенсаторни инструменти. Представете си какви биха били днес последствията, ако на 130 хил. души им отнемете по 3000 лв.? Но и това не може да се сравнява с мащаба на материалните и моралните щети, които всеки от нашите родители и наследниците им са претърпели вследствие на безвъзвратно отнетата им преди десетилетия собственост. Компенсаторните инструменти, които са получили, са нищожни на фона на този грабеж.

- А какви са начините по закон да бъдат обезщетени тези хора?

- Възстановяването на историческата справедливост след 10 ноември 1989 г. изискваше да бъдат компенсирани хората с невъзстановима собственост. Най-малкото заради онези, които успяха да си върнат ограбеното. Затова на тази категория собственици като нас бяха предоставени въпросните компенсаторни бонове и записи с идеята да участват с тях в приватизацията или да закупуват държавна земя или други активи в различни търгове. Всичко това останаха празни обещания. Единствената реална възможност да се участва в раздържавяването с бонове беше приватизацията на БТК през 2005 г. Тогава цената на компенсаторните записи се вдигна до 80 ст. от номинала и успяхме да продадем поне половината от боновете си. Втората такава възможност бяха търговете за държавна земя през 2012 г.

И в двата случая държавата опита да покаже някаква грижа към тези българи, но това не беше достатъчно. След това ни остави на произвола на съдбата. Тук искам да подчертая, че боновете нямат краен срок, те се наследяват. Респективно – забравиха и наследниците на собствениците.

- Междувременно обаче приватизацията приключи.

- Точно така. Приватизация и касова, и масова, няма. Към днешна дата възможностите за справедливо обезщетяване на собствениците на компенсаторни инструменти на практика са почти изчерпани. Единствена работеща възможност за това е предвидена в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, където е разписано, че държавата може да продаде притежавана от нея земеделска земя срещу такива инструменти по техния номинал. Така притежателите на компенсаторни записи и бонове могат да получат срещу отнетата им преди десетилетия собственост правото да притежават земеделска земя, която от своя страна би била достатъчно доходоносна в съвременните условия. Тук искам да вметна, че с промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи

държавни терени могат да се купуват и с компенсаторни записи

(КЗ) и жилищни компенсаторни записи (ЖКЗ), а не само с поименни компенсационни бонове (ПКБ). Това ще разшири кръга от хората, които могат да се възползват и трябва да бъдат обезщетени.

- Ако правилно разбирам, предлагате нови търгове за държавна земя срещу компенсаторки?

- Да, считаме, че това ще бъде най-честният начин да бъдем обезщетени всички и да бъде решен този въпрос веднъж завинаги. Това не засяга само сферата на справедливостта, но и достойнството на десетките хиляди граждани, техните родители и деди, върху чието изконно право на частна собственост е било посегнато преди десетилетия.

- Вероятно обаче ще има подозрения, че на тези търгове ще се явят посредници – големи фондове или земеделци, а не собственици?

- Голяма част от нас не смятат да стават земеделци или крупни собственици на земя, особено тези, които не притежават големи пакети. Но ще има възможност те да се реализират на фондовата борса на по-справедлива стойност, което

ще раздвижи целия пазар в България

Защо земеделците да не могат да си окрупнят парцелите? Или да влязат още хора, които искат да инвестират в селско стопанство. Това стимулира икономиката.

- А има ли достатъчно земя, за да бъдат обезщетени всички собственици на компенсаторни книжа?

- Макар и от години да няма публикувани официални данни за обема му, според различни източници

държавният поземлен фонд варира между 1,5 и 2,5 млн. декара

А това е много. Само част от този фонд да бъде пусната за обезщетяване срещу компенсаторни инструменти, ще бъдат удовлетворени всички собственици.

- Но на държавата не ѝ ли трябва тази земя?

- Държавата не се е доказала като най-добрия стопанин през годините. Макар и държавата да представя по доста оскъден начин данни за начина, по който управлява поземления си фонд, от ежегодните годишни доклади за земеделието, които публикува министерството, е видно, че между половината и една трета от управляваната от държавата земеделска земя не се отдава под наем или аренда. Това означава, че немалка част от нея пустее и не носи ползи нито за земеделците, нито за бюджета. Освен това

държавната земя често представлява маломерни имоти - между 1 и 5 дка,

които са трудни за управление. Голяма част от тези терени са съседни с масиви на селскостопански производители. Има случаи в средата на частен масив от 100 дка да има 1,5 дка държавна земя. Нека се даде възможност на фермерите да обработват и тази земя.

- Ще има ли приходи от тази мярка в бюджета?

- Ще има, и то не малки. Преките приходи ще бъдат между 300 и 400 млн. лв., тъй като част от средствата за придобиването на държавната земя ще се платят в брой (40%), а останалата с компенсаторни инструменти от купувачите на земя. От друга страна, в дългосрочен аспект в ръцете на хората ще влизат минимум 100 до 200 млн. лв. годишно, които ще се въртят в икономиката и ще подпомогнат бюджетите им. Голямата полза обаче ще бъде, че земята ще се стопанисва по-добре, тъй като мярката ще способства за комасацията на частната собственост.

Земеделските производители ще имат по-лесен достъп до тези ниви, вместо да минават ежегодно през тромави административни процедури по наемането им от държавата. България е може би единствената останала демократична страна, в която държавата е пряк участник в управлението и стопанисването на частна земеделска собственост.

- А какво ще стане с компенсаторките при влизането в еврозоната?

- Влизането в Еврозоната създава основателни опасения за нас – притежателите на компенсаторни инструменти, а ние сме над 100 000 души. Всички се питаме какво ще се случи с компенсаторките - как ще се превалутират, ще могат ли въобще да се използват в бъдеще и срещу какъв номинал; ще продължат ли да се търгуват, макар и на загуба на фондовата борса? Тези въпроси и опасения досега не са получили ясен и адекватен отговор от институциите.

Други от Интервюта

Мария Филипова: Предстои да пуснем приложение, чрез което хората да подават жалби лесно от телефона

Стремежът ни е да има доверие между потребителите и търговците, а не да отчитаме брой на жалби и глоби, казва председателят на КЗП  Още акценти от интервюто:  С регионалните здравни

Маргарита Димитрова: На “Аполония” се случи невъзможното - 13 великолепни музиканти от цял свят на една сцена

Остава надеждата, че злосторниците, откраднали 50 000 лв., ще бъдат открити - Нещо нечувано се случи на “Аполония” тази година - фестивалът бе ограбен. Изчезнаха 50 000 лв

Илиян Павлов: Новите бързи и удобни трамваи, автобуси и тролейбуси - общо 500. Ще има и хибридни, зареждат се в движение

Модерните превозни средства ще привлекат и повече желаещи да са водачи - сега не стигат. Разработваме бонус система за тях според изминатите километри и сложността на маршрута, казва , зам

Габриел Вълков: БСП поема по нов път - повече млади ще са на ръководни позиции

Политиката на обединение, която се случи чрез новата коалиция, е най- правилното нещо за лявото, казва председателят на Младежкото обединение на БСП Програмата ни е: “Първи дом, първа работа

Ангел Джоргов: Не може да вдигнеш с пъти такса смет на баба от село. Законът трябва да се премисли

Вносните картофи от Франция, Полша, Египет и Германия не могат да доближат вкуса на нашите от планината, казва кметът на Самоков Още акценти от интервюто: Чакаме всички на фестивала на самоковския

>