Взаимна изнудица* в българския шахмат

02.09.2023 18:14
Финалистката в световната купа по шах Нургюл Салимова по време на пресконференцията, когато заяви, че няма да играе за друг национален отбор освен определения от Българска федерация по шахмат 2022. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Георги Градев
Васил Антонов
Весела Лечева

*Така на сръбски се превежда шахматният термин “цугцванг” (на немски zugzwang). Това e неблагоприятно положение за играча, който е на ход. В шахмата правото да местиш е същевременно и задължение.

България изведнъж се видя в някаква мини 1994 г. Сияйната роза, както се превежда името Нургюл, стигна финал за световната купа по шахмат и почти я спечели. Е, остана втора, но пък и Пеневата чета стигна “само” до четвърто място в света, но по улиците на цялата страна хората си спомниха социалистическите манифестации, а посрещането на футболистите задръсти София така, както митинг на СДС през 1990 г.

И веднага, разбира се, всеки българин започна да разбира от дамски гамбит и каталонско начало, а петте федерации плюс временната комисия от ФИДЕ започнаха да се карат кой има по-големи заслуги и кой оттук нататък ще се грижи за бъдещето на 19-годишната ни перла в този спорт.

Поне с 10-годишна давност са проблемите в българския шахмат, довели до батака, в който се намира в момента. А точно по онова време България беше на върха. Имахме двама световни шампиони - Веселин Топалов и Антоанета Стефанова, а Силвио Данаилов оглавяваше освен родната федерация и европейската.

Възможно ли е разпадът да започва точно от едни думи на Данаилов? Каза, че е крайно време Русия да отстъпи от президентския пост на световната федерация ФИДЕ (тогава заеман от любимеца на Ванга и президент на Калмикия Кирсан Илюмжинов). Дали е така, никой не знае. Факт е обаче, че пламна война, която в крайна сметка доведе от изключването ни от ФИДЕ и ЕШС (Европейски шахматен съюз) и отнемането на лиценза на централата ни през 2018 г. Търсеха се едни 600 000 лева, дадени за състезания, но потънали в офшорна сметка в щата Делауеър, САЩ.

А ФИДЕ още си е руска. И в момента се води от Аркадий Дворкович, доста близък до Владимир Путин и бивш вицепремиер на страната. Той беше и шеф на организационния комитет за световното по футбол в Русия през 2018 г. Шахматът бе един от първите, който вдигна забраната за участие на руснаци и беларуси в състезанията.

Така през 2018 г. лицензът отива в Българската федерация по шахмат 1928, която е приета и за член на ФИДЕ. Първоначално начело са две политически фигури - Руслан Тошев от ГЕРБ и Васил Антонов от БСП. Очаквано, скоро и между тях се разпали конфликт.

Резултатът - лицензът на БФШ 1928 е отнет на 6 юли 2022 г., когато тогавашният министър на спорта Радостин Василев отменя заповедта на предшественика си Красен Кралев за издаването му. Акт, който се обжалва в съда.

На хоризонта се появява трета организация - Българска федерация по шахмат 2022 на Васил Антонов, която получава лиценз на 3 ноември 2022 г. със заповед на министър Весела Лечева. Това също е оспорено веднага. Може би заради факта, че според Закона за физическото възпитание и спорта “задължително за издаването на лиценз е “заявление за членство или документ, удостоверяващ членство в международна спортна организация, ако има такова или предоставени от член на международна спортна организация права в съответствие с нейния устав за организиране на спортни дейности по съответния вид спорт, ако има такива”.

Така се появяват още три сдружения. Едното е Българска федерация по шахмат 64 на бившата депутатка от “Възраждане” Цвета Галунова, която на последните избори бе в листата на БСП за Велико Търново. Там помага и Антоанета Стефанова. Другите две са регистрирани съответно в Пловдив и в Дупница - Шахматна федерация България на Методи Стойнев, където публичното лице е бившият световен шампион за младежи Кирил Георгиев, който се състезава за Северна Македония.

Още по-странна е ситуацията с клубовете. В момента в регистъра на спортното министерство фигурират само 25, което е почти минимумът, за да се направи федерация. За сметка на това на 14 ноември 2022 г., или малко след връчването на лиценза, са заличени 50. Сред тях е и този на Нургюл Селимова - “Бургас 64”.

В момента няма яснота как точно са завършили съдебните дела. Спортното министерство спечели едно от тях и получи запор над къщата на легендарния полицай Никола Гешев като гаранция, че ще си върне парите. Забраната върху нея е паднала по времето на Лечева. Гешев завещава дома си на шахматистите в София и това я превърна в залог.

В крайна сметка през юли се стигна до безпрецедентен ход да се назначи международен борд, който да управлява БФШ 1928 до обединително събрание.

То ще се проведе на 24 септември в София. Според правилата то организационно ще се ръководи от представителите на временната комисия за управление на българския шахмат, председателствана от пълномощника на ФИДЕ Даниел Флорея. Ще участват ръководствата на всички регистрирани федерации с изключение на БФШ 2022, която се оттегля от преговорите. Може би заради намека, че представители на старата федерация не бива да са в новата, а Антонов е в УС на Силвио Данаилов.

За да се внесе яснота за случващото се в българския шахмат, ФИДЕ в лицето на президента Аркадий Дворкович и ЕШС в лицето на президента Зураб Азмайпарашвили, изпратиха съвместно писмо до настоящия спортен министър доц. Димитър Илиев. Те искат държавата да се намеси в хаоса. Илиев обаче е върнал отговор, че законът не му позволява това.

До момента за участие в събранието са се записали 51 клуба, като се обработват документите на още три. Но отново “Бургас 64” липсва.

Реално спортното министерство няма право да финансира федерациите и спортистите. Пък и бюджетът за шах в България винаги е бил смешен. За най-силните години става въпрос за малко над 100 000 лева. А само участието на олимпиада, която е едно от най-престижните състезания, отнема минимум 80 000 лева. Затова винаги се е разчитало на спонсори.

ФИДЕ не е длъжна да спазва законите ни

Коментар на специалиста по международно спортно право Георги Градев, който е част от Временната комисия за управление на българския шахмат

Преди десетина години една група хора са направили някакво алтернативно дружество на Eвропейската федерация по шахмат в американския щат Делауеър с банкова сметка в Словения. Чрез него са източили голяма сума пари от европейския шахмат. За това се водят процедури срещу тях в съответните институции у нас и в чужбина.

Съответно тези хора и приближените до тях са “персона нон грата” както в световната федерация ФИДЕ, така и в Европейския шахматен съюз (ЕШС).

Така специалистът по международно спортно право Георги Градев, който е част от Временната комисия за управление на българския шахмат, коментира пред “24 часа” правните аспекти на ситуацията в този спорт у нас.

В един момент в България се натрупват множество федерации. При служебния спортен министър Весела Лечева Българска федерация по шахмат 2022 (БФШ 2022)

получава лиценз след съмнителна процедура,

при която инспекторите на министерството са направили пропуски. Заповедта на министър Лечева се оспорва в съда. Един от основните критерии за даване на лиценз е “членство в международна спортна организация”. По този повод има две писма от ФИДЕ и ЕШС до министерството, в които ясно е написано, че докато лица, свързани с историите на предишната българска шахматна федерация, са в управлението на българската централа, тя няма да бъде допусната до участие в международните структури.

Предвид тази ситуация през април ФИДЕ и ЕШС излязоха със съвместно решение да се назначи временна комисия за управление на българския шахмат, съставена от представители на основните пет федерации.

Кръглата маса се състоя на 17 юни тази година. Представителят на БФШ 2022 – Васил Антонов, заяви, че тази среща е нелегитимна и че това, което правят ФИДЕ и ЕШС, е незаконно за България, и напусна срещата. Така от тази федерация не бе излъчен представител за комисията. Останалите четири федерации приеха решението да се създаде временна комисия, която да управлява българския шахмат и да проведе честни, демократични и прозрачни избори, обединяващи всички съществуващи шахматни федерации, клубове и състезатели. Комисията работи в момента и е насрочила обединително общо събрание на 24.09.2023 г. в парк-хотел “Москва”, за което са регистрирани 52 шахматни клуба. В комисията участват четирима българи и двама представители на ФИДЕ и ЕШС. Продължава да се пази място за представител на БФШ 2022.

Тук е много важно да се обясни разликата между приложимото право и отношения. В България териториалното право е нашият закон за спорта. Съгласно него федерацията трябва да има лиценз, за да администрира първенства и турнири на местно ниво и да определя национален отбор. Действието на този лиценз е териториално ограничен за у нас. Той не дава възможност да представяш България пред международни структури като ФИДЕ и ЕШС.

Съгласно т.нар. Бяла книга на спорта, която е приета от ЕС, спортните федерации имат право на автономно регулиране. Съответно и ФИДЕ, и ЕШС имат право на собствени правила при регулирането на шахмата на международно ниво. Това им дава право да не се съобразяват с българското законодателство.

От тези две централи казват така: “Вие, българите, искате да участвате в международни състезания, вие искате да бъдете наши членове. Искате да получавате квоти, с които да участвате безплатно на състезания, а ние да поемем разходите. Щом е така, вие трябва да се съобразявате с нашите правила. Ние определяме по какъв начин ще станете наши членове. Това, че в България някой е лицензирал една федерация, нас не ни интересува. Това ѝ дава право да организира турнири в България. За състезанието в Баку, за това, което предстои в Полша, правилата определяме ние.

И ние сме решили, че трябва да има временна комисия. Тя да управлява шахмата у вас и да определя състава на националния отбор на България за международни състезания под наша егида”.

Така се стига до абсурден казус. За ФИДЕ и ЕШС има една легитимна федерация – Българска федерация по шахмат 64, и само тя ще получава квоти за международни състезания. Тя ще определя дали Нургюл Салимова ще бъде част от националния отбор и дали ще ползва квота за безплатно участие.

Комисията назначи ГМ Петър Арнаудов за треньор на националния отбор на България за Световно отборно първенство на ФИДЕ за жени, а той покани Нургюл Салимова и още седем състезателки да станат част от националния отбор на България за този турнир още в началото на месец юли. Нургюл и още три състезателки отказаха поканата във връзка с техните отношения с БФШ 2022.

От Временната комисия сме изпратили имейл до БФШ 2022 с покана към Нургюл Салимова да участва на турнира Световно отборно първенство на ФИДЕ за жени в Бидгошч (Полша) и сме осигурили спонсорски договор за нея. Все още няма отговор от БФШ 2022.

Ако Нургюл Салимова не вземе участие в Полша, това ще се дължи единствено на нежеланието БФШ 2022 да се съобрази с решенията

на ФИДЕ, ЕШС и Временната комисия. Оправданието с българското законодателство е несъстоятелно, тъй като не взима под внимание международните отношения и право, които имат предимство в случая съгласно Конституцията на Република България.

Васил Антонов: Ако някой се опитада попречи на Нургюл, ще бъде заклеймен!

Турнирите, за които Нургюл се е класирала, не изискват никакво одобрение. Тя има подписан договор с ФИДЕ за участие в “Гран Сюис” от 24 октомври, а за турнира на претендентките не се нуждае от никакво одобрение от Временната комисия за управление на българския шахмат.

Това заяви президентът на БФШ 2022 Васил Антонов.

“Изумително е, че у нас има хора, чиято злоба и завист не могат да приемат нейните световни успехи и национална прослава!

Ако някой се опита да ѝ попречи, ще бъде заклеймен от цялото ни общество и това няма да бъде допуснато. Нургюл е нашето национално богатство, знаме и гордост. Относно финансирането - имаме”, добави шефът на единствената лицензирана от спортното министерство българска шахматна федерация.

“Намирам, че разпространената от г-н Градев информация не отговаря на обективните обстоятелства.

Участието ми в управителните органи на шахмата е било винаги свързано със спонсорска дейност и подпомагане на провеждането на шахматни турнири и други събития за утвърждаване и издигане на авторитета на този спорт в България”, добави Антонов.

“За членство във ФИДЕ се изисква правото да бъде администриран шахматът в съответната страна. Приемане на организация без това право е абсолютно незаконно и то би породило хаос и беззаконие, а не нашето легитимно кандидатстване”, добави Васил Антонов.

Весела Лечева: Неприемливо е да се замесва политиката

“Eдинственото вярно нещо в твърденията на г-н Градев са имената, останалото са скалъпени и нелепи твърдения.”

Това каза в коментар за “24 часа” бившият министър на младежта и спорта Весела Лечева.

“Президентът на федерацията Васил Антонов е в българския шахмат от повече от 20 години, разполага с богат административен и организационен опит.

В дългата ми кариера съм се стремяла да си върша работата професионално, да се съобразявам с факти, документи и наредби, но най-вече да слагам закона над всичко”, категорична бе Весела Лечева.

Лечева категорично се противопоставя и политиката да бъде намесвана в спорта.

“Не мога да приема да се намесват политически мотиви. В този контекст ще кажа, че в другите федерации, които искат да администрират спорта, също има политически лица, бивши депутати. Но това не е било никога аргумент в моята работа като председател на ДАМС и министър на спорта. Следя полемиката по темата и мога да кажа, че този скандал започва да има тежък политически привкус, но до момента не съм си позволявала подобни твърдения, защото имам прекалено дълъг опит и съм наясно, че това ще е пагубно за спорта”, каза още тя.

Весела Лечева поясни и какви са били отношенията с ФИДЕ по време на мандата ѝ като служебен министър.

“В началото на март имах среща с представители на ФИДЕ и пред мен те изразиха пълна подкрепа за новото ръководство. Ще съм изненадана, ако сега има друга позиция или твърдения за такава”, каза Лечева.

“С тревога наблюдавам, че започват отново войни във федерации, в които успяхме да потушим напрежението. Надявам се новото ръководство на Министерството на младежта и спорта да продължи с мисията да е само арбитър, а не участник в процесите, следвайки законите на Република България и интересите на спортните организации”, завърши тя.

Други от Други спортове

Габриела Стоева и Евгени Панев шампиони в Бахрейн

Габриела Стоева и Евгени Панев спечелиха титлата на смесени двойки на международния турнир по бадминтон в Манама (Бахрейн). Поставените под номер 1 в схемата българи победиха на финала Акаш Равикумар

Карлос Насар спечели турнира в памет на Милен Добрев в Пловдив

Участват състезатели от Румъния, Албания, Сърбия, Гърция и Хърватия Карлос Насар отново спечели турнира по вдигане на тежести "Милен Добрев". Проявата се организира за девети път в Пловдив и в памет

Легендата Майк Тайсън: Почти бях умрял през юни

Майк Тайсън увери, че "не съжалява", че се е качил на ринга "за последен път" след поражението си от Джейк Пол в петък вечерта, след като разкри, че "почти е умрял" през юни

И италианска звезда в щангите избяга от Карлос Насар

След като Китай се изплаши да изпрати състезател срещу Карлос Насар на световното в Манама, Бахрейн, през декември и бронзовият медалист от олимпиадата Антонио Пицолато се оттегли от борбата

Доклад разкрива: Скандалната боксьорка Имане Хелиф е мъж

Олимпийската шампионка в бокса Имане Хелиф е мъж. Това сочи медицински доклад, до който се е сдобил френският журналист Жафар Аир Аудиа. В него се доказва, че скандалната боксьорка

>