Хаос и ограничения посрещнаха журналистите в първия работен ден на депутатите
Липсващи контакти и хаос - това посрещна журналистите в първия работен ден на депутатите, които от днес няма да заседават в Народното събрание, а сградата на бившия Партиен дом. След като при предходния опит за пленарnи заседания на пл. ""Александър I" медиите се вдигнаха на протест и правиха подписки заради налагана цензура, този път имаха уверения за по-лесен достъп до депутатите.
Още от сутринта обаче стана ясно, че уверенията за един-единствен вход за депутатите са само пожелателни - всеки избираше кой вход да ползва. Всички представители на Министерския съвет обаче влязоха през официалния, а журналистите поне още 2 месеца ще използват този откъм БНБ.
Стъпка напред е отпадането на ограниченията за използването на асансьорите - така журналисти и депутати наистина имат шанс да се срещнат. Медиите обаче имат достъп само до два етажа, за останалите все още важат ограничения и работят само с депутатска карта. Включително и до етажа с бюфета, макар че той е достъпен за всички, но по стълбите. Оператори и фотографи, които снимат от 5 етаж трябва да се качват само по стълбите.
С табелки "Контролиран достъп" бяха посрещнати медиите - предупреждението важи за коридорите, които водят към кабинетите на групите и депутатите. Макар лично председателят на парламента Росен Желязков да увери преди месец, че медиите ще имат свободен достъп до пространството пред пленарната зала и входа към нея, само 3 часа след началото на пленарния ден на 3 метра от нея вече са поставени въженца. Обяснението - квесторите трябва да пазят свободен коридора. Така де факто "парламентарни кулоари" реално няма, а медиите трябва да разчитат на добрата воля на депутатите да говорят. Освен ако някой пиар не се впусне "само да му кажа нещо" и да го отведе, уж за малко.
Пред пленарната зала имаше и табелки, оказващи забрана за внасяне на храна и напитки. Там обаче се оказа, че все още не е решен въпросът с интернета, липсва и телевизор или какъвто и да е източник на информация, от който да е ясно какво се случва в залата. Местата за сядане също са малко, а обяснението е, че това пространство не е предвидено за работно. След протест от страна на медиите, все пак от администрацията обясниха, че днес е първи ден, ще се мисли как да се улесни работата на всички.
Пространството, определено за медиите е на етаж разстояние от залата и директен достъп до него няма - има стълби и асансьор. Два големи телевизора показват случващото се в пленарната зала, но акустиката се оказа проблем - ако се усилят - пречи на журналисти, а звукът достига дори до входа, където би трябвало да се дават пресконференции. В началото дори контактите бяха малко, но все пак бяха донесени разклонители.