Академията за изкуства готви извънреден Международен фестивал на камерната музика
Догодина и висшето училище, и този висок концертен форум стават на 60 години, припомня ректорът на АМТИИ
Извънредно издание на Международния фестивал на камерната музика планира Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев” (АМТИИ) в Пловдив, която вече организира този най-стар концертен форум на Балканите и в Европа. Очаква се то да бъде в края на ноември и така през 2023 г. почитателите на камерната музика ще чуят изявени музиканти два пъти.
''Ковид ни отхапа една година и през 2020-а нямаше камерни концерти. Но трябва да наваксаме, защото догодина и академията, и фестивалът стават на 60 години. Връстници сме, фестивалът и висшето училище са създадени в една и съща година и от едни и същи хора," обяснява ректорът на АМТИИ проф. Тони Шекерджиева-Новак. За това издание няма осигурена субсидия, но академията ще го организира със собствени средства и затова вероятно концертите ще бъдат не 10, както е по традиция, а 7 или 8.
“Ще се справим и без специален бюджет, ще осигурим заплащане на участниците, концертните изяви ще бъдат основно в залата на академията, но откриването и закриването трябва да са в Етнографския музей, както винаги е било”, допълва проф. Шекерджиева-Новак.
Ноемврийският фестивал ще бъде 59-и, а 58-ият се проведе от 26 май до 16 юни.
“Смело мога да кажа, че това, което тази година чуха нашите почитатели, беше на още по-високо ниво. Поддържаме ниската цена на билетите от 7 лв. и ще го правим, докато можем, защото искаме повече хора да се докоснат до това високо изкуство. Имаше и много млади хора. Дори идваха семейства с бебета, стояха на вратата на залите, но не се наложи да си тръгват - дори най-малките деца бяха очаровани”, разказва ректорът. Тя е убедена, че вкусът към класическата музика се създава от най-ранна възраст.
Камерният фестивал дава шанс за изява и на таланти в началото на творческия им път. В програмата му един от концертите е на възпитаниците на музикалното училище “Добрин Петков”. Стимул за прохождащите в творчеството е и организираният съвместно с академията Международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство “Орфееви таланти”. За първи път през тази година Министерството на културата отпуска стипендии и еднократни награди и за изявени ученици в тази област, досега финансирането е било насочено основно към изучаващите фолклор. От предстоящата учебна година АМТИИ стартира магистърска програма съвместно с НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” - “Театрално изкуство в образователна среда”.
Сред новите инициативи на висшето училище е връчването на титлата “Почетен професор на академията”. Първите носители са предишните ректори на вуза – професорите Недялчо Тодоров, Анастас Славчев и Милчо Василев.
“Това е жест към хората, работили в АМТИИ преди нас, с който искаме да покажем, че ценим техния принос и знаем, че нищо не започва от днес. Академията нямаше да е уважавана културна и образователна институция без техните и нашите усилия”, подчертава сегашният ректор. Важно събитие през 2023 г. за АМТИИ е подписването на меморандум за сътрудничество с музикалната академия “Станислав Монюшко” в полския град Гданск. С този акт възстановихме отношения, датиращи почти от създаването на нашата академия”, казва проф. Шекерджиева. Сред новите международни партньори на АМТИИ са и университети в Северна Македония, в Босна и Херцеговина, в Хърватска и Грузия.
От 2023 г. АМТИИ е член и на университетската мрежа на градовете, удостоени с титлата “Европейска столица на културата”, а от октомври 2022 г. е официален партньор и на инициативата на ЕС “Нов европейски Баухаус” и все още е единственото висше училище, което представя България в това специално начинание. Академията поддържа активни над 50 партньорски договора по програмата “Еразъм плюс”.