“Хермес” съхранява паметта за Пловдив с поредица исторически романи
“Връщаме всичко, което този град ни е дал, със слово”, казва издателят Стойо Вартоломеев
Нова поредица, посветена на Пловдив, е последното предизвикателство пред издателство “Хермес”. Издателят Стойо Вартоломеев е убеден, че идеята е перспективна, и се заема с търсенето на художествени текстове за миналото от благодарност към града.
“Книгоиздаването у нас е централизирано, 99% от издателствата се намират в столицата. Така беше и преди 30 години. Тогава съм разсъждавал върху идеята и ние да се преместим в София. Но се отказах – първо, заради голямата ми лична привързаност към Пловдив, и второ, исках да запазим традицията на дядо Данов, първия български издател. Знаех, че в Пловдив можем да разчитаме на целия духовен потенциал на града – писатели, преводачи, редактори, коректори... И бях прав. Пловдив е щедър към нас и ние трябва да се отплатим със слово”, обяснява Стойо Вартоломеев.
“Хермес” издава пловдивски автори от години, стреми се да привлича най-добрите и вече има много заглавия на доказани творци като Недялко Славов, Александър Секулов, Евгений Тодоров.
“Това обаче не е достатъчно за издателската ни мисия, затова и започнахме да търсим книги, свързани с историята на Пловдив, да намерим начин да съхраним паметта за този многовековен град. Гордеем се, че сме публикували много книги за Пловдив – поредицата от 5 издания на Евгений Тодоров “Запомнете Пловдив”, “Помня Пловдив” на някогашния депутат Юлий Славов, “Спомен от Пловдив” на Димитър Райчев, “Пловдив по следите на отминалото” на Владимир Балчев. Да не пропусна книгата за Нери Терзиева от Евгений Тодоров и луксозния албум за президента Петър Стоянов, подготвен от пловдивския биограф Димитър Райчев”, изброява издателят.
“От две година работим по моя идея, която кръстих “Седемте хълма”. Това ще е поредица от книги, свързана с миналото на Пловдив, най-често романи на документална основа. Някои от тези книги са писани сега, а други са издавани преди повече от 50 години. Искаме да съхраним паметта на града, а цялата поредица да се превърне в художествена летопис за Пловдив през различните исторически сезони. В учебниците по история всичко е само фактология, а една история, пресъздадена в роман, минава не само през ума, но и през емоцията на читателя. Това ще докосне повече хора, включително и младите”, категоричен е Вартоломеев.
“Започнахме с романа на Димитър Мантов “Родолюбецът” - романизирана биография на първия български издател Христо Г. Данов. Изборът се дължи на почит-та ни към целия принос на дядо Данов към българското книгоиздаване, но тя съдържа и жив разказ за Пловдив в средата и края на XIX век. Следващата книга е “Да живей Съединението” на Георги Пашев, която е фокусирана върху събитията през 1885 година. И двете са издавани преди повече от 50 години и сега им даваме нов живот за новото поколение читатели. А в навечерието на празника на Пловдив ще излезе и третата книга - “Хълмът” на Димитър Кирков, първа част от неговата трилогия за Стария град. Идеята ни е стъпка по стъпка да съживяваме паметта за Пловдив”, добавя издателят.
С всяко следващо четиво образите се наслагват един върху друг и паметта за Пловдив възкръсва. Когато книгите в поредицата станат пет, предстои да бъде представена мащабно, за да стигне до повече читатели.
“Потвърдено е, че Пловдив е най-старият жив град в Европа. “Град върху градове”, както го метафоризира поетът Иван Теофилов. Интересно е как енергията на миналото преминава през земните пластове и облъчва днешните пловдивчани. Дава им историческа перспектива, сила и самочувствие да заявят: “Пловдив може да не е Първият град в България, но не е и Вторият”. Ето затова си струва да се издават книги за Пловдив и днешните му обитатели да опознаят града на тяхното настояще и бъдеще”, заключава собственикът на “Хермес”.