Пловдив е градът с най-добре развита мрежа от социални услуги

06.09.2023 17:29
Еврокомисарят по социалните въпроси Никола Шмид със зам. -кмета Георги Титюков (вдясно). До него са шефката на Социалното предприятие Ванина Костадинова и началникът на дирекция „Социални дейности” Веселина Ботева.
Ателието към Социалното предприятие за хора с увреждания, в което се създават красиви украшения от стъкло.
Очаква се първите нуждаещи се да бъдат настанени в блока със 74 социални жилища в началото на декември.

Високата оценка е на Агенцията за социално подпомагане

“Няма социална услуга, която да е разписана в българското законодателство, и община Пловдив да не я предоставя на нуждаещите се. От 1 октомври тази година стават 62 услугите, осигурени с държавно финансиране. Имаме и други 8 по европейски проекти. Затова се зарадвах много, когато в една презентация на Агенцията за социално подпомагане Пловдив беше определен като града с най-добре развита мрежа от социални услуги у нас”.

Така зам.-кметът на Пловдив по социалните дейности Георги Титюков обобщава постигнатото по различни програми и проекти в помощ на хората, които по една или друга причина не могат да се справят сами.

И дава пример с пловдивчаните с тежки здравословни проблеми или възрастни и самотни.

“Всички те са обхванати от нашите услуги. Асистенти имат не само хората с решения на ТЕЛК, а и тези, които са подали документи, но все още чакат произнасянето на комисиите, защото това отнема време”, казва Титюков. Необходимите средства за тази подкрепа са не от бюджета на общината, а основно по европейските програми – най-често по “Развитие на човешките ресурси”.

По Закона за личната помощ с пари от републиканския бюджет са назначени над 2500 лични асистенти. Те са на 4, 6 или 8 часа в зависимост от преценката на състоянието на човека, имащ нужда от помощ.

“Често асистенти са близки на болните хора, заплатите и осигуровките им са над 2,8 млн. лв. месечно. Затова казвам колко е важно, че идват от държавния бюджет”, подчертава Титюков.

Тази помощ е осигурена в дългосрочен план, защото се полага по закон. Със сериозен хоризонт са и социалните услуги, предлагани с европейско финансиране, защото в общината вече имат опит в писането на проекти. Когато изтече даден програмен период, успешно кандидатстват по следващата европейска програма.

“Работихме по програма “Патронажна грижа”. Когато тя свърши, разкриха “Патронажна грижа+” и ние продължихме. Когато и тя приключи, на следващия ден бяхме спечелили нов проект – “Грижа в дома”, на стойност 5,5 млн. лева. По него вече имаме около 250 служители, а потребителите са 1100. Сред назначените има по 15 медицински сестри, рехабилитатори и психолози, другите са социални сътрудници, които помагат на нуждаещите се хора – водят ги на разходка, грижат се за хигиената, пазаруват и т.н. Взехме и един човек за поддръжка – да оправи някоя излязла от строя лампа или ако се появи малък теч, да го ликвидира. Защото става дума за трудноподвижни хора и за тях и този тип дребни неща са сериозен проблем”, изброява Титюков.

По същия начин – със защитаването на проект след проект, се работи и по осигуряването на топъл обяд. Тази програма функционира от 2015 г. Последният договор за безвъзмездна финансова помощ е за 4,185 млн. лв. и е със срок до юли 2025 година. Така във всеки работен ден 2000 души получават храна.

Обядът включва супа, основно ястие с месо и хляб в 11 трапезарии, разположени във всички части на града.

В Пловдив беше разкрит първият приют за бездомници като държавно делегирана дейност – още преди 10 години. След това по европроект е създаден и център за временно настаняване, в който подслон до 6 месеца намират всякакви хора, изпаднали в тежка ситуация – след пожар в жилището, при продажба на апартамента от частен съдебен изпълнител или други несгоди.

Сред най-големите социални проекти на Пловдив е изграждането на блок със 74 апартамента, в които ще бъдат настанявани изпаднали в беда хора – бездомни или обитаващи жилища без ток и вода, в риск от бедност, самотни майки и други. И в този случай става дума за европейско финансиране, а стойността е 7 165 650 лева. Сградата на практика е готова, предстоят издаването на акт 16, купуването на обзавеждането и оборудването – чак до одеялата и спалното бельо. Очаква се първите нуждаещи се да бъдат настанени там на 1 декември.

През последните години бяха разкрити и иновативни услуги - центрове за обществена подкрепа, за социална рехабилитация и интеграция и дневните центрове за деца със специални потребности, като тази подкрепа е напълно безплатна и достъпна за семействата. В тях работят високо квалифицирани специалисти – терапевти, рехабилитатори, медицински лица, психолози, логопеди, социални работници.

Община Пловдив изгради по проект Социално предприятие за хора с увреждания и вече 5 години го финансира от собствения си бюджет. Основната му цел е устойчивост на създадените работни места за хора с различни видове заболявания.

Наетите работници със специални потребности се обучават да изпълняват дейности в следните направления: керамика, стъклообработване, стъклодухане, рисуване и шивачество. Работещите срещат подкрепа в процеса на социалната и професионалната си интеграция. Подобряват се тяхната мотивация, психологическо състояние и социалните им умения.

Социалното предприятие вече освен онлайн магазин има и два физически търговски обекта – в подлез “Тримонциум” и в кв. “Капана”.

В последните 4 години (от 2020 до 2023 г.) спечелените европроекти в социалната сфера са на стойност над 38 милиона лева. По тях, както и в останалите социални услуги и дейности с държавно и местно финансиране са получавали заплата над 4000 души, а помощ и подкрепа е осигурена за над 9000 пловдивчани.

“Искат се много работа, усилия и компетенции, за да се надгражда непрекъснато всичко постигнато. Водим последователна политика да помагаме на хората, изпаднали в житейски затруднения, за да знаят, че обществото е солидарно с тях”, обяснява философията на работещите в социалните отдели на община Пловдив Георги Титюков.

Други от От страната и света

Редят правителство на малцинството до сряда, тройната коалиция - на един пленум разстояние (Обзор)

До последно неясно как и дали ДБ ще подкрепи 11 кресла за ГЕРБ, за БСП - важното им социално министерство, ресурсните регионално и на екологията плюс спортното Хората на Доган няма да получат постове

Спират временно ферибота Оряхово - Бекет заради силен вятър

Поради лоши метеорологични условия, по-конкретно силен порив на вятъра, фериботната платформа, обслужваща Оряхово - Бекет, временно преустановява работа

Прегръдката със сенсей Явор, който урежда нещата, засенчи обвинението на Кирил Петков (Обзор)

След 50 минути в прокуратурата той вече ще отговаря за длъжностно престъпление Почти три години след задържането на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова съпредседателят на

Посолството на САЩ у нас благодари за бързата реакция при защитата на Панагюрското съкровище от огъня

"Във вторник огънят в района на Пасифик Палисейдс достигна територията на музея "Гети", където в момента се намира и българското Панагюрско златно съкровище

Близнаците Асенови и Бисер Митрев ще лежат по 5 г. в затвора за побоя над Слави Ангелов

Прокурорите Николай Попов и Деян Славов, както и повереникът на Слави Ангелов - адвокат Надежда Ковачева, доказаха вината им в съда 5 г. ще лежат в затвора Георги Асенов

>