Инж. Димитър Димитров: Със “Сподели и Вдъхнови” инвестираме енергия и време, за да градим лидери
Сдружението помага на образованието да създаде личности, които да променят България, казва собственикът на “Ардес Информационни Технологии”
- Инж. Димитър Димитров е предприемач, чиито бизнеси са в сферата на информационните технологии, бизнес консултациите и недвижимите имоти. Един от най-популярните сред тях е “Ардес Информационни Технологии” ЕООД. Компанията, по-известна с бранда си Ardes.bg, e създадена през 1996 г. и e един от най-големите IТ ритейл бизнеси в България, с над 140 човека екип и над 170 млн. лв. оборот за последните 3 години. Фирмата има четири търговски обекта - в София, Пловдив, Варна и Бургас, паралелно с това развива и своя онлайн магазин www.ardes.bg.
- Инж. Димитров е доктор хонорис кауза на ТУ - Варна, член на ИКТ Клъстер - Варна, член на Ротари клуб Варна - Галатея, и съучредител на движението “Сподели и Вдъхнови”, работещо с младите хора в България. “Ардес Информационни Технологии” е основен дарител на движението “Сподели и Вдъхнови”.
- Инж. Димитров, какво ви мотивира да учредите движението “Сподели и Вдъхнови” и да отделяте толкова време и средства за това?
- Развитието на човек минава през различни етапи: раждане, съзряване, професионално развитие, отглеждане на деца, осмисляне на живота и търсене на нови предизвикателства.
Основах компанията си Ardes.bg през 1996 г. като студент и вече повече от 27 години я развивам. Благодарение на чудесния екип, който създадох през годините, вече имам възможност да мисля и за други инициативи, които могат да допринесат за промяна на общността и да оставят траен отпечатък върху развитието на обществото. Винаги в бизнеса съм се водил от вярата, че първо трябва да дадеш и после да получиш. Някои хора се фокусират върху това какво могат да вземат и да имат сега. На мен ми харесва да се фокусирам върху това какво мога да направя, за да бъде полезно за много хора.
През последните 2-3 години, в условия на ковид имах възможност да мисля над това какво можем да направим, така че България да стане просперираща държава. Убеден съм, че за да може България да бъде просперираща държава, е нужно значително подобрение на образователната система.
Ние всички възрастни сме продукт на образованието в голяма степен. Ако искаме да променим България и да тръгнем по пътя на просперитет, е необходимо да изграждаме критично мислещи личности, с развити умения като емоционална интелигентност, работа в екип, успяващи да преодоляват конфликти, вярващи в принципа “печеля - печелиш”, с добри комуникационни умения. И най-важното – осъзнати и проактивни хора, които не търсят вина и не се оправдават с другите, а търсят активно знания и решения на проблемите.
Единствената институция в България, която може да създаде подобни личности, е българското образование.
Сдружението “Сподели и Вдъхнови”, което създадохме заедно с други предприемачи и успешни професионалисти, е в подкрепа на образованието, така че да може да създаде тези личности, които да променят България.
- Откога съществува движението, кои са хората зад него и каква е целта му?
- Идеята за сдружението се роди още през 2019 г., но реална работа започна през учебната 2022/2023 г.
Мисията на сдружението е да стимулира децата и учителите на България да мечтаят смело, да си поставят достойни цели, с постоянство и упоритост да действат за постигането им. Нашето мото е “Главата на ученика не е кофа, която да напълниш, а факел, който може да запалиш”.
В движението членуват различни професионалисти: предприемачи, учители, преподаватели в университети, бизнес консултанти, служители. Нямаме никакви ограничения. Единствено е важно да са хора, които са готови да инвестират време и енергия, готови са да разкажат своите лични истории и примери от живота, за да дават стойност на младежите.
- Какво е необходимо, за да се вдъхновят младите хора за повече знания и умения?
- За мен най-важното е училището да не убива желанието на децата за учене и да се създават полезни навици за развитие. Навиците са в основата на успеха на всеки човек.
Училището преди всичко трябва да запали пламъка на всяко дете, да бъде любопитно към света, да развива своите умения, да е осъзнато. В училище трябва да се създават навици и умения за учене през целия живот, за критично мислене, комуникационни умения, преодоляване на конфликти, емоционална интелигентност, финансова грамотност и т.н. Вече не е толкова важно натрупването само на фактологични знания, защото те са леснодостъпни в интернет, стига човек да има мотивация и правилните умения да търси, класифицира и критично да обработва вярната информация. За да се вдъхновят младите хора, им е нужен пример. Пример на реални хора от различни области.
Когато от “Сподели и Вдъхнови” започнахме изнасянето на лекции пред младежи, видях как децата само след няколко лекции започват да мислят за мечтите си, поставят си цели и осъзнават отговорността си за своето развитие. Тази година успяхме да изнесем над 78 лекции в 14 училища (пред 2800 деца), 4 уоркшопа пред 280 учители и 4 благотворителни лекции. Проведохме лекция с учителя Теодоси Теодосиев в София пред над 120 човека. Заедно с ИКТ Клъстер – Варна, организирахме конференция “Училище за успех”, на която се събраха над 140 учители и директори от Варна. Обратната връзка от нашата работа е с резултат 9,54 (по скалата до 10) от над 310 поискани мнения.
- Какво трябва да се промени в образователната ни система, за да са по-мотивирани младежите? Мнението ви за образованието в България?
- Преди да отговоря на този въпрос, който няма еднозначен отговор, ще задам един въпрос от бизнеса. Имаме 2 фирми, създадени по едно и също време в един и същи бранш. След 10 години едната фирма е печеливша, има 100 човека персонал и е успявала да увеличи приходите си всяка година. Другата фирма има 3-4 души персонал и едва изкарва заплатите си.
На какво се дължи успехът на фирмата? На лидера!
Добрите лидери намират начини въпреки ограниченията на системата, да развият своята организация. Проактивните директори се фокусират върху това, което зависи от тях – подбора на качествени учители, създаването на добър учителски екип, в който да царят взаимно уважение и желание за развитие. Добрите екипи от мотивирани учители не търсят оправдания, а действат за развитието на децата в училище.
За да се промени образователната система, е нужно да изградим лидери, които непрекъснато да развиват своите мениджърски и лидерски умения. Добрите лидери ще променят системата, ще преодолеят ограниченията и ще намерят начин да постигнат поставените цели.
Смятам, че ако всички пожелаят да бъдат добри хора, да вярват в собствените си способности, да бъдат проактивни и да променят средата около себе си, със задружни усилия можем да променим България и тя да стане по-добро място за живеене.Важно е да осъзнаем, че сме заедно в мисията да направим България просперираща държава.