Има или не механизъм за сглобката, така че рокадите да не клатят (не)коалицията

28.08.2023 22:00
Бойко Борисов и Кирил Петков в кулоарите на парламента.

След като смените в икономиката възмутиха Борисов, министърът увери, че са следвали неписаните още правила. Че са готови, заговори и премиерът. От “Промяната” обаче пак вкараха шум по линията, като призоваха лидера на ГЕРБ да се определи дали е с президента, или с парламента по въпроса за службите

Има ли го, или не механизма за взаимодействие между двете формации от управляващата (не)коалиция, за да не става всеки път драма със смените във властта? Заявката на ПП-ДБ и ГЕРБ от началото на лятото е, че ей сега ще го разпишат и въпросът за назначенията ще е част от него.

Проектът е готов, категорични са различни източници от партиите, подобни съобщения бяха направени и официално в началото на август. Но кога ще бъде официализиран, продължава да е неясно. И така

въпросът за рокадите за втори път се

явява изпитание за здравината на сглобката.

Сигналът дойде от Бойко Борисов в събота, когато той се възмути от “поголовна смяна на кадри”, докато депутатите са във ваканция. Лидерът на ГЕРБ визира промените в Държавната консолидационна компания (ДКК). Всъщност те бяха обявени едва в понеделник, а реакцията му два дни по-рано говори, че все пак явно е бил предварително информиран.

“Нека припомня, че съвместно с Мария Габриел и ръководството на ГЕРБ одобряваме всички министри”, отговори в . Добави, че дори са били сменени някои хора, които собствената му партия е била предложила и са били одобрени от него. Акад. Денков изреди, че ГЕРБ имат предложени от тях областни и зам.-областни управители, зам.-министри, зам.-шефовете на ДАНС, ДАТО, военното разузнаване, новите директори на АЕЦ, енергийния холдинг и “Напоителни системи”.

“Следователно всяка критика на г-н Борисов е критика към хората, номинирани и одобрени от ГЕРБ”, заключи той.

Денков напомня и че още в края на юли от ПП-ДБ са представили механизма, но до този момент не са получили коментари по предложението си.

С предстоящата кампания за местните избори свързаха този път скърцането в сглобката някои анализатори.

“Ролята, която Борисов и ГЕРБ ще играят според мен, е на дистанция от изпълнителната власт,

леко опозиционна роля,

давайки си ясно сметка, че това правителство започна и вероятно ще продължава да ерозира като обществена подкрепа и всяко асоцииране с правителството може да донася малко или много имиджова щета”, анализира Димитър Ганев от “Тренд”.

За някакъв документ се говори от поне 3 месеца,

след като от “Продължаваме промяната” - “Демократична България” отказаха да подпишат коалиционно споразумение с ГЕРБ. Предложиха отношенията им да бъдат изчистени в Механизъм за взаимодействие, който да регламентира извършването на ротацията, изпълнението на законодателната програма и вземането на кадровите решения.

Именно последните вече доведоха до два съществени труса в (не)коалицията. Първо в края на юни, когато ГЕРБ задвижиха процедурите за промени в БНБ, Сметната палата и НЗОК с гласовете на ДПС и “Възраждане”.

Сега обаче освен консолидационната компания явно има и друг източник на ново напрежение, стана ясно от особената позиция, с която ПП излезе в понеделник. И то е свързано със службите.

Засега шефовете на ДАНС и разузнаването остават, стана ясно от думите на премиера пред “24 часа”. Именно ПП-ДБ бяха силно фокусирани върху пълна промяна там, а сменени се оказаха само заместниците. В МВР пък президентът отказва да освободи главния секретар.

“Всеки път, когато стане дума за назначените от Радев шефове на служби, той реагира агресивно. Затова е важно Борисов да направи избор - запазва ли влиянието на президента, или дава шанс на парламента да решава съдбата на сигурността в България и да носи своята отговорност за това”, написаха от “Промяната” във фейсбук.

За същото настоя в неделя и Кирил Петков, който, след като призова Борисов да си говорят по телефона, а не през медиите, директно попита ГЕРБ защо този закон не се вкарва в парламента, в отбора на Радев ли са.

“Изказванията на партийни лидери напоследък ясно ни показват, че

се движим към някаква политическа гротеска. Петков явно е забравил, че той, а не аз, е в коалиция с Борисов

и Пеевски. Много трудно се коментира ситуация, в която логиката отсъства все повече”, отвърна им Румен Радев пък късно вечерта в неделя в Сандански.

Така приятелският огън заради рокадите в икономическия сектор май ще заглъхне в тътена на поредните залпове между президента и мандатоносителите. А и обясненията на министър Богдан Богданов потвърждават, че реално

има механизъм за съгласуване между

партньорите, макар и да не е официализиран.

Целият политически екип на икономическото министерство е съгласуван, увери в понеделник Богданов. Обясни, че именно затова се е забавил с промените в бордовете. Надявал се парламентарните партии, които са го подкрепили за министър, да подкрепят и екипа на ДКК, който той е структурирал.

“Аз лично поканих тези хора в ръководството. Аз съм експерт, смятам, че и екипът на ДКК трябва да е от експерти”, посочи Богданов, като увери, че максимално се е абстрахирал от политически влияния. По думите му всички координации са направени и това ще продължи да се спазва, но в този случай просто ставало дума за оперативна дейност на дружествата.

Богданов припомни, че неоснователно са изхарчени 600 млн. лева за ремонт на язовири без обществена поръчка и без прозрачност. Нямаме обаче нито един язовир, приет по надлежния ред с качествени ремонтни или строителни дейности, и във всички все още имало проблеми. Част от тези пари били харчени за други дейности - застраховки и закупуване на два военни дрона, за които е платено преди 4 г., но те така и не са доставени. Спомена и 16-те милиона за алтернативния водопровод на Перник, отпуснати без обществена поръчка.

Министърът припомни и платените авансово над 80 млн. лв. за правителствен комплекс на територията на “София Тех парк” със заем от ББР, от който нищо не е построено, а гратисният срок за изплащане на заема вече приключва.

Кадровите рокади обаче продължиха - по обед в понеделник министърът на младежта и спорта Димитър Илиев смени шефовете на тотото.

Други от От страната и света

Персонален НОИ от "24 часа": При сумиран български и чужд стаж пенсията се отпуска и изплаща пропорционално

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт

Православен календар за 14 ноември, виж кой празнува имен ден днес

Св. ап. Филип. Св. благоверни цар Управда-Юстиниан Св. Филип бил един от 12-те апостоли. Сестра му и ап. Вартоломей го придружавали на проповедите. Завършил живота си разпнат на кръст пред вратите на

Само в "24 часа" на 14 ноември - Наемаш треньор, шофьор или пазач на деца? Първо питаш МВР дали е педофил

Само в "24 часа" на 14 ноември четете: Наемаш треньор, шофьор или пазач на деца? Първо питаш МВР дали е педофил Депутатите не работят, но заплатите им растат

Малки разлики в думите, с които се заявявате като компетентни професионалисти

Или какво казвате с "Не съм сигурна/сигурен" и какво с "Не е сигурно" "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

Кола блъсна и уби велосипедист на пътя Пазарджик - Звъничево

Лек автомобил блъсна и уби 42-годишен велосипедист. Инцидентът се случва на изключително натоварен път между Пазарджик и село Звъничево. Мъжът е бил без светлоотразителна жилетка

>