Дворът на Градската художествена галерия в Пловдив става открита експозиция
Мястото ще бъде оформено като площадно, с амфитеатър за провеждане на разнообразни събития – концерти, хепънинги, прожекции на филми
Работата по четвъртия етап от реставрацията и реновирането на Градската художествена галерия на ул. "Съборна" в Стария град започна. В това се убеди на място заместник-кметът по култура Пламен Панов по време на посещението си в петък на място. Той бе посрещнат директора на галерията арх. Петко Костадинов, чийто екип изработи проекта за цялостната реставрация и социализация на сградата. Той се финансира от Община Пловдив и е на стойност 357 000 лв. с ДДС, съобщиха от общината.
"Обектът попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов паметник на недвижимото културно наследство. Постоянната експозиция на галерията се помещава в сграда със статут на архитектурно-строителен паметник на недвижимото културно наследство с категория „местно значение“. Това налага нуждата от добре развито и приобщаващо дворно пространство. Предстои то да придобие съвсем нова функция - ще бъде оформено като площадно, а амфитеатър ще позволява провеждането на разнообразни събития – концерти, хепънинги, прожекции на филми. Зоната ще бъде оформена на три нива, като на най-високото ще могат да се поставят и столове за определени събития”, разказа арх. Петко Костадинов.
Проектът следва основния принцип, залегнал в предишния трети етап - създаването на свободно достъпно обществено пространство в паркова среда. Достъпът на автомобили за хора с увреждания, на линейка, както и на автомобили за обслужване на сградата става посредством рампа от усилена настилка с наклон 13-15%. Целта на проектантите не е създаването на автомобилен път, а пешеходна рампа, продължаваща наклона и свързваща уличната мрежа в Стария град с двора на галерията. Предвижда се и изграждането на стълба на мястото на съществувалата такава за случаите, в които е необходимо да се раздели трафикът на хора и автомобили. Предвижда се изграждането на метална конструкция за екран в близост до западната граница на двора.
"След приобщаването на имота се появи възможността да се създаде дворно пространство, имащо вход и изход към Стария град от две места. Това позволява непрекъснатост на потока от хора, подчерта арх. Костадинов.
Стълбата и рампата до входа на имота отвеждат пешеходците до открит площад. В зоната до съществуващата калканна стена на сградата в съседния имот се предвижда разполагането на екран с размери 610/330 см., върху който ще могат да се правят прожекции от всякакъв тип. В зоните на прехода между отделните тераси се обособяват места за сядане, подобно на местата в открит театър.
"Проектът предвижда формиране на рамка към архитектурния обем от дървета с интересно силуетно въздействие. Основната цел при композирането на високата растителност е осигуряване на непрекъсната визуална връзка към фасадата още от най-ниската точка на подхода към нея. Затова в тази част от двора е предвидена предимно ниска растителност. Високите дървета са изнесени към периферията на обекта и на места, където ще създават сянка към местата за сядане“, разказа още арх. Петко Костадинов.