От 1 януари: енергото купува тока от борсата, продава го с 1,4 млрд. лв. по-евтино на домакинствата. А откъде парите, пита КЕВР
Енергийният регулатор е против бързата либерализация на цените на тока на едро за регулирания пазар
1,4 млрд. лв. е разликата между цената на тока на борсата и тази на регулирания пазар за домакинствата при сегашните пазарни нива. Това са изчислили експертите на КЕВР в становището си за проекта за промени в Закона за енергетиката, изготвен от ресорното министерство. Енергийният регулатор е против бързата либерализация на тока на едро за регулирания пазар и го изчислява на въпросните 1,4 млрд. лв. на година, за които не е изготвен механизъм откъде ще се вземат.
Експертите на министерството са предвидили от 1 януари да настъпи пълната либерализация на пазара на електроенергия на едро, а от 1 януари 2026 г. - и при домакинствата.
Какво означава това?
НЕК от 1 януари вече няма да е обществен доставчик, КЕВР няма да определя квоти електроенергия, която трябва да произведат за домакинствата определени централи, най-вече АЕЦ “Козлодуй” и вецовете на НЕК.
Крайните снабдители - дружествата на “Електрохолд”, ЕВН и “Енерго-Про”, ще купуват тока от борсата, а ще го продават на домакинствата до края на 2025 г. Предвижда се разликата да се покрива от фонд “Сигурност на електроенергийната система”.
КЕВР обаче е против и иска плавен
преход за най-малко 2-3 години,
защото все още има значителни разлики в цените на регулирания и на свободния пазар. Ножицата можела да се разтвори заради геополитическата обстановка, търсенето на енергия в световен мащаб, действията на основните централни банки и др.
Според комисията не е възможно тези разлики да бъдат преодолени изцяло нито чрез вменяване на допълнителни задължения на фонда, нито чрез временното запазване на регулирания пазар на дребно в модифициран вариант, както се предлага в проекта на министерството.
Според енергийния регулатор предложеният модел
ще доведе до рязък скок на
цените за домакинствата
още от 1 януари догодина или отложено най-късно на 1 януари 2026-а, ако не се предвиди механизъм за осигуряване на допълнителен финансов ресурс във фонда. Освен това КЕВР смята, че премахването на регулирания пазар на едро по средата на регулаторен период ще създаде трудности на крайните снабдители да осигурят необходимата електроенергия за битовите потребители.
В становището пише, че има риск промените да създадат непреодолими пречки и невъзможност КЕВР да утвърди цени на доставчиците на електроенергия от 1 януари догодина.
Комисията е и против текстове, които премахват правата ѝ да контролира разходите на електроснабдителните дружества. Създавали се предпоставки за прекомерни печалби на крайните снабдители и икономически необосновани цени на тока за битовите клиенти.
.