Сарафов иска наказание за 4-ма прокурори и 3-ма следователи - бавили “Осемте джуджета” (Обзор)
Четирима прокурори и трима следователи да бъдат наказани заради казуса “Осемте джуджета” поиска и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Той е изпратил предложението до Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС). Тя трябва да реши да образува дисциплинарни производства и след тях да наложи наказания.
Предлаганите за санкции са прокурорите Дилян Деянов, Ивета Маркович, Кирил Пейчинов и Мирослав Илиев, както и следователите Светлана Стоянова-Вайзе, Нели Тодорова и Петранка Рабаджиева.
Дилян Деянов, който е бил прокурор в несъществуващата вече Специализирана прокуратура, получи обвинение и преди седмица. То е, че е
предал монети
на бившата жена
на Петьо Петров
- Пепи Еврото,
Любена Павлова през февруари 2020 г. За монетите спорят баща и син Илия и Явор Златанови.
Скандалът “Осемте джуджета” гръмна, след като Илия Златанов разкри, че Пепи Еврото искал да вземе асансьорния му бизнес, а магистрати му помагали. Явор Златанов пък твърди, че монетите са иззети от неговите сейфове. Те са на стойност близо 4 млн. лева.
Сарафов възложил на екип от Софийската апелативна прокуратура да провери всички преписки и досъдебни производства, свързани с казуса “Осемте джуджета”. Това станало на 4 юли. Те трябвало да изяснят и дали правилно на 5 май 2021 г. Специализираната прокуратура е отказала да образува досъдебно производство, в което да разследва съобщеното от Илия и Явор Златанови.
Проверката на апелативните магистрати установила много нарушения на следователите и наблюдаващите прокурори по разследването.
Докладът бил предаден на отдел “Административен” във ВКП за становище относно наличието на основание за дисциплинарна отговорност по Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Проверяващият екип заключил, че допуснатото бездействие, което продължило между една и две години от страна на магистратите по седем прокурорски преписки, е довело до неоправдано забавяне на производствата.
Това не е
първата проверка
на прокуратурата
по случая
“Осемте джуджета”. Предишната е през 2021 г. и е на Върховната касационна прокуратура. Тогава са констатирани също много нарушения, но не са предприети никакви действия. Преди месец Сарафов изпрати и нейните констатации във ВСС, когато кадровиците дебатираха по темата “Осемте джуджета”.
Дилян Деянов е първият наблюдаващ прокурор по делото, което е образувано на 3 юли 2019 г. То стартира, след като Илия Златанов подава жалба срещу Явор Златанов. Дотогава той всъщност бил внасял много жалби срещу сина си, но институциите не му обръщали внимание. Според Илия Златанов прокурорите реагирали едва след като той се срещнал с Петьо Петров в ресторанта “Осемте джуджета”, който бившият следовател ползвал като офис.
След Дилян Деянов по делото като наблюдаващи прокурори встъпват Ивета Маркович и Кирил Пейчинов.
Първият следовател по преписката е Светлана Стоянова - Вайзе, след нея се включва Нели Тодорова. И двете са от следствения отдел към Специализираната прокуратура.
Четвъртият прокурор по делото - Мирослав Илиев встъпва по-късно. Това става през март 2020 г., когато колегата му Дилян Деянов разделя делото на две. Според изводите на проверяващите въобще не е било необходимо да се образува второто дело. По него Явор Златанов е задържан на 17 март 2020 г. за участие в престъпна група. Мирослав Илиев е посочен чрез т.нар. определен избор. Следователят по това дело е Светлана Вайзе, а Кирил Пейчонов става втори прокурор отново чрез определен избор.
На 23 март 2020 г. прокурорът Кирил Пейчинов приел в кабинета си Илия Златанов и лично изготвил приемно-предавателен протокол за предаването на монети. Той посочил, че връщането става по силата на постановление, издадено от колегата му Дилян Деянов. Още първата проверка установила, че
липсвала
конкретика
колко
монети
точно се
връщат
Според Илия Златанов тези монети всъщност отишли у Любена Павлова. Тя ги натоварила в колата си в двора на Специализираната прокуратура.
Точно заради тях преди дни Любена Павлова получи обвинение за вещно укривателство. Бившият ѝ мъж Петьо Петров, който не може да бъде открит от 29 май, е обвинен задочно. Преди ден от външно министерство съобщиха, че след тяхно питане властите в Дубай са казали, че той не е там. Сега щели да бъдат питани и останалите седем емирства.