Николай Димитров: Очаква се Старинен Несебър да попадне като центъра на Виена в Списъка на световно наследство в опасност

25.08.2023 09:07 Тони Щилиянова
Николай Димитров

- Г-н Димитров, през юли на сайта на ЮНЕСКО бе публикуван доклад, който препоръчва Старинен Несебър да бъде поставен в Списъка на световното наследство в опасност. Ясно ли е вече решението?

- Все още очакваме проекторешението на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, което ще бъде взето окончателно на 45-ата сесия в Рияд, Саудитска Арабия, през септември.

Докладът, за който говорите, е от реактивен мониторинг на Центъра за световно наследство (ИКОМОС) на световната културна ценност “Старинен град Несебър”, проведен в периода 16-20 януари 2023 г.

В него е препоръчано Старинен град Несебър да бъде вписан в Списъка на световното наследство в опасност, което е резултат от липса на ефективни действия от страна на държавата за опазване на наследството на Несебър.

Това, разбира се, е свързано с практическата невъзможност да бъдат осъществени някои от препоръките - например преместване на пристанищния терминал в Несебър и съоръженията на Марина Несебър извън полуострова.

Препоръчва се извършване на проучване и съставяне на дългосрочен план за осъществяването на това намерение. От наша гледна точка

пристанището с Морската гара е носител на традиционна функция за Несебър

и съществува още преди вписване на Старинен град Несебър в Списъка на световното наследство през 1983 г., поради което не следва да се изисква неговото преместване.

Дирекция “Морска администрация – Бургас” също възразява срещу дадената препоръка за преместване на пристанищния терминал и съоръженията на Марина Несебър извън полуострова.

Още повече че пристанищата в Несебър са вековен източник на поминък за местната общност и са част от историята на полуострова. Рибарството е все още една от живите традиции тук.

Преместването на пристанищата би нарушило живота на местното население и хилядолетната му връзка с морето.

- Един от най-важните въпроси, повдигнати в доклада от реактивния мониторинг, е липсата на приет и действащ План за опазване и управление на “Старинен град Несебър” като град - световно наследство?

- Такъв план беше иницииран от община Несебър и беше разработен от Националния институт за паметниците на културата под ръководството на проф. Тодор Кръстев през 2011 г.

Този план предизвика отрицателни становища от Министерството на финансите през 2014 и 2017 г.

На заседания на Специализиран експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (2013-а и 2014 г.) е приета стратегическа програма на План за опазване и управление, но не и целият проект за този план, като са изискани определени корекции.

Това наложи възложението на ново задание, финансирано от Министерството на културата, за изработване на План за управление и опазване на Старинен Несебър, който трябва да бъде съгласуван с всички министерства и институции и предоставен в окончателен вариант.

- Какви са препоръките към Несебър в доклада на реактивната мисия?

- В доклада на реактивната мисия не са взети под внимание

множеството проекти, които община Несебър е реализирала във връзка с консервацията и
реставрацията

на средновековните църкви, които са елементи, носещи изключителната световна ценност на Старинен град Несебър.

Препоръчано е да се приеме цялостна програма за стабилизиране, консервация и реставрация на църквата “Христос Пантократор” и необходимите реставрационни дейности в църквата “Свети Михаил и свети Гавраил”, като не е отчетено, че общината е възложила проекти за тези църкви, които са одобрени от Министерството на културата и очакват финансиране.

Те са част от концепцията на общината за опазване на културното наследство, изготвена за кандидатстване на “Старинен град Несебър” по ОП “Региони в растеж” 2014–2020 г.

Междувременно са извършени и редица консервационно-реставрационни дейности по недвижими културни ценности в Старинния град.

В доклада на реактивната мисия е препоръчано “разработване на ефикасни мерки за насърчаване и подпомагане на частните собственици на сгради при поддръжката и консервацията/реставрацията на техните сгради”.

Община Несебър още от 2022 г. е предприела действия за изготвяне на програмата за

подкрепа на частни собственици на недвижими
културни ценности

с цел опазване на възрожденските къщи на “Старинен град Несебър” и възвръщане на автентичния силует, на образната и материалната автентичност.

Програмата ще включва и финансово стимулиране на собствениците на сгради – недвижими културни ценности, при извършване на дейности, насочени към опазване на културното наследство на Старинен Несебър.

Предприели сме мерки за укрепване и стабилизиране на ранновизантийските терми, археологическия комплекс край Западната порта и Старата епископия, възстановяване на пода на базиликата “Света Богородица Елеуса” и на крепостната кула край Южната порта, както и подходящи мерки за социализация на обектите.

- Съвсем скоро имахте среща с министъра на културата Кръстю Кръстев. Там засегнахте ли тези въпроси?

- И при срещата ни с министъра на културата г-н Кръстев беше повдигнат въпросът за подпомагане на собствениците на сгради, недвижими културни ценности.

Получихме уверение, че министерството също ще окаже финансова и методическа подкрепа за изготвяне на проекти и за кандидатстване за финансиране по различни програми, включително по ежегодната програма на Министерството на културата “Опазване на недвижимото културно наследство”.

Ние разчитаме на държавата, която е гарант за опазване на културното наследство на Несебър още от деня на вписването му в Списъка на световните ценности на ЮНЕСКО, да ни помогне в усилията за опазване на архитектурното и историческото богатство.

И разчитаме на сериозна и целенасочена подкрепа. Еднократните и спорадични действия няма да донесат полезен ефект.

- Какъв очаквате да бъде ефектът от вписването на Несебър в Списъка на световното наследство в опасност?

- Очаквам мобилизация на обществото и институциите на местно и държавно ниво, въпреки че тази мярка не застрашава статута на Несебър като световна ценност.

С вписването в Списъка на световното наследство в опасност ЮНЕСКО цели да опази историческите градове.

В този списък към момента присъства историческият център на Виена

Най-интересен е случаят с Дубровник, който е бил вписан в този списък в периода 1991-1998 г., но е изваден от него след предприемане на определени действия от страна на държавата.

Убеден съм, че Несебър никога няма да бъде изключен от листата на ЮНЕСКО. Но е важно да осъзнаем всички ние – граждани и институции на държавно и местно ниво, че най-важната ни роля е на пазители на уникална ценност без аналог в човешката култура.

Други от Интервюта

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

>