МОСВ: Работи се за постигането на резултатите в Плана за възстановяване
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) работи за постигане на резултатите, които се целят в сектор "Околна среда" по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Това се посочва в съобщение на официалния сайт на ведомството, като обобщават приоритетите.
При планирането на дейностите по НПВУ през 2021 г. са включени три инвестиции и изпълнение на една реформа. Тя цели създаване на управленска структура на мрежата „Натура 2000“ чрез приемане на Закон за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие (ЗИД на ЗБР), припомнят от МОСВ.
Екосистемен подход за „Натура 2000“
„Интегриране на екосистемния подход и прилагане на природосъобразни решения при опазване на защитените зони от мрежата „Натура 2000“ е първата планирана инвестиция. Целта е да се определят специфични цели и мерки за защитените зони от мрежата. Предвижда се цялостно завършване на процеса по определяне на над 250 специфичните цели за защитени зони и мерки за 90 защитени зони, част от мрежата на “Натура 2000”.
"Едновременно с това ще бъде изготвена монетарна оценка на екосистемните услуги и ще бъде създадена база с данни за въвеждането ѝ в счетоводните стандарти на страната, както и специализирани бази данни за екосистемите, екосистемните услуги и зелената инфраструктура и тяхната визуализация в съществуваща информационна среда", пишат от МОСВ.
Тази първа инвестиция е част от изпълнението на ангажиментите на България по Директивата за опазване на природните местообитания, както и за изпълнение на ангажименти, свързани със стартирала наказателна процедура срещу България за завършване на процеса за определяне на специфичните цели и мерки на защитените зони. В МОСВ вече е работи по изпълнението на дейностите, уверят от министерството.
Възстановяване на екосистеми за климата
„Възстановяване на ключови за климата екосистеми и изпълнение на Стратегията за биологично разнообразие на ЕС и целите на Европейския зелен пакт“ е втората инвестиция, която включва мерки по залесяване на дървесни видове. Предвидено е и възстановяване на шест влажни зони, увеличаване дела на защитените територии, внедряване на консервационни и образователни мерки за опазване на местни защитени видове и устойчиво развитие на зоологическите градини.
Важно изискване за успешното изпълнение на дейностите по тази програма е да има определени със закон органи за управление на зоните от мрежата „Натура 2000“, обясняват от МОСВ. Въпросните органи са част от разработените и предложени за одобрение изменения на Закона за биологичното разнообразие, който все още не е приет от Народното събрание. Това обстоятелство следва да бъде налице с оглед успешното и цялостно изпълнение на инвестицията, подчертават оттам.
Цифровизация за управление на водите
Третата инвестиция, предложена за реализация по НПВУ, е в областта на водите - „Цифровизация за комплексно управление, контрол и ефективно използване на водите“. От МОСВ са изпратили писмо през април до заместник министър-председателя по европейските фондове, в което посочват, че тази инвестиция следва да отпадне.
"Причината е, че основните получатели на средствата - „НЕК“ ЕАД и „Напоителни системи“ ЕАД, не биха могли да получат предвиденото финансиране, тъй като са държавни търговски дружества и за тях се прилагат ограниченията на принципите на държавната помощ", уточняват от екоминистерството.
В телевизионно интервю през юни министърът на околната среда и водите Юлиян Попов каза, че България няма законодателство, което да регулира природната гледка, тя не е дефинирана като ценност в българското законодателство. Това е нещо, което много бих искал да променим, и, ако можем в следващата една година, ми се иска такова законодателство да тръгне, за да може природната гледка да бъде защитена, заяви той.