Огънят не спира туристите, тръгнали към Бяло море, на Маказа се чака половин час (Обзор)
- Наши пожарникари заминаха за Гърция да помагат в гасенето
- Чистят горските пътища, за да се улесни достъпът до тях при нужда, утре пристига тежка техника в най-южната ни точка
- Вятърът духа от север - няма опасност да прескочи границата
Пожарите в съседна Гърция не спират туристите, тръгнали за курортите на Бяло море.
“Имаме резервация, направена още преди лятото
Пътуваме към Халкидики. Там положението е спокойно и се надяваме, че няма да има пожари”, каза Петър Атанасов от Пловдив.
Трафикът на ГКПП Маказа е интензивен. Около половин час се чака, за да се премине границата по обяд в делничен ден, когато напливът не е голям. Влизащите в Гърция се обслужват на две трасета. По-слаб е трафикът към България. Пътуват предимно румънци, но има и много автомобили с българска регистрация.
Няма обаче коли с турска регистрация, които през последните месеци активно използваха ГКПП Маказа, за да избегнат чакането на натоварения ГКПП Капитан Андреево. Причината е, че заради пожарите се налага честото затваряне на магистралата от Комотини до Александруполис, по която минава пътят им за Турция.
36 български огнеборци с 5 противопожарни автомобила потеглиха от Кърджали, за да се включат в гасенето на пожарите в Северна Гърция. Екипите са от Шумен, Габрово, Перник, Кюстендил и София-град. Отиват за седмица, но според ситуацията може да останат и по-дълго или да бъдат сменени с други.
“От гръцка страна помощта бе поискана на 22 август следобед”, обясни директорът на ГД “Пожарна безопасност и защита на населението” главен комисар Александър Джартов, който беше в Кърджали, за да изпрати българските огнеборци. Вероятно те ще останат в района на Александруполис, където пожарите са най-големи. Всички те са подготвени за справяне с горски пожари. Част от екипите са участвали в гасенето на огнените стихии в Гърция и през юли.
“В момента обстановката в България е спокойна. Благодарение на метеорологичните условия няма опасност огънят от Гърция да се прехвърли в България. Въпреки това с машини са обновени просеките, които бяха направени при миналогодишния пожар в района на Вейката”, каза още главен комисар Джартов.
Втори ден горски служители и пожарникари следят дали пожарът, който бушува на територията на Гърция, няма да се прехвърли в България. Правят се обходи и се използва техника, за да се следи движението на огъня.
Застрашена е най-южната точка на България - връх Вейката
Пожарът е на съседното било в Гърция и обхваща сериозна площ. Критично е било във вторник, когато вятърът е духал по посока България. Гръцки пожарникари и доброволци са успели да спасят няколко населени места в община Ясмос. Най-тежко е положението в село Состис, където пламъците са достигнали къщите.
5 са огнищата на пожара, който гори в гръцката част на Родопите. Според гръцките власти ситуацията със стихията е вече овладяна, но всичко зависи от посоката на вятъра. В момента духа от север-североизток и няма опасност огънят да тръгне към България.
Два самолета, които до вторник гасиха големия пожар около Александуполис, от сряда сутрин облитат пожара в Родопите.
“На този етап няма риск пожарът в Гърция да се прехвърли на наша територия”, заяви Стоян Тошев, шеф на Изпълнителна дирекция по горите. Според него до този извод можело да се стигне от наблюденията, които се извършват по българо-гръцката граница, а също и сателитните снимки на района. Освен на техниката се разчитало и на наблюденията на
горски служители, които от 2 дни дават дежурства
в района на връх Вейката.
“Вятърът е северен и бута пожара в посока на гръцка територия. Пожарът се движи по ниска растителност и се развива сравнително бързо там” каза още Стоян Тошев. В сряда той беше в граничното село Чакаларово, за да види какви превантивни мерки вземат местните горски, за да не се допусне разпространение на огъня на българска територия.
В момента два багера почистват съществуващите горски пътища, за да е по-лесен достъпът до горските територии при евентуално навлизане на пожара в България. Предвидено е в четвъртък да бъде изпратена тежка верижна техника, която също да подпомогне достъпа. Където не е извършван дърводобив, пътищата не са проходими.
“Теренът около връх Вейката е изключително пресечен и стръмен. Ако се повтори миналогодишната ситуация, не ни чака нищо добро. Превантивните действия, които сме предприели, обаче ни дават увереност, че ще се справим”, каза Тошев.
Той твърди, че противопожарни мероприятия като изграждането на пътища са предвидени не само по границата с Гърция, а и на други места, при които има голям риск от пожари.
“Надявам се държавата да осигури средства за изграждането на път от село Чакаларово до българо-гръцката граница, който ще е изключително полезен при бедствена ситуация като сегашната”, заяви кметът на община Кирково Шинаси Сюлейман. Според него пътят ще осигури достъп на техника, с която да се потушават горски пожари.
Проблемът е, че пътят трябва да премине през защитената местност Гюмюрджински снежник,
в която всякакви стопански и строителни дейности са забранени. Миналата година, когато отново в района се беше разразил горски пожар, се наложи с тежка техника да бъдат разчиствани стари горски пътища, за да могат специализирани автомобили да достигат до огнищата на пожара. 10 дни продължи борбата със стихията над село Чакаларово.