Светлият и тъмният Алексей в раждането на “икономиката на щастието”

23.08.2023 21:23
Утре е погребението на Алексей Петров. Убиха го на 16 август. До момента няма задържан за покушението.
Кристина Патрашкова е работила с Алексей Петров като главен редактор на в. “Галерия”. СНИМКА: ФЕЙСБУК

 Попълване на портрета - пъзел от медии и лица, познавали най-добрата барета (по Борисов) - май неоспорвано в биографията на убития бизнесмен

 Когато приятели и врагове ще изпратят утре този, който се самоиронизирал като “прост милиционер”, не се знае къде е ценният му архив за мутри, бизнесмени, висши държавни чиновници и партии

Добър или лош герой е Алексей Петров, който утре ще бъде погребан в София?

Едни говорят за него, други мълчат, трети предпочитат да забравят срещите с този 61-годишен мъж, преминал през Прехода и оцеляващ до 16 август 2023 г.

“24 часа” детайлно подрежда пъзела за човека, от “когото се страхуваха много хора и той постигаше всичко, което си беше наумил”.

Описанието е в последния брой на “Галерия”, свързван неофициално с Алексей Петров. Седмичникът излиза за първи път през октомври 2009 г. Вчера - 23 август 2023 г., Кристина Патрашкова, днес издател на “Филтър”, разказа как е основала “Галерия” със заем от “Лев корпорация”, който е върнала.

Тогава освен нея основател на “Галерия” е разследващият журналист Зоя Димитрова. Когато Алексей Петров е най-важният в ДАНС, тя бе говорител на агенцията. Зоя почина през 2015 г.

Историята на своите взаимоотношения с Петров, Патрашкова публикува от първо лице във “Филтър”.

Преди 2 години тя напуска “Галерия”, смутена от опитите му да се меси грубо в редакционната политика.

Патрашкова си тръгва, защото 10 години след създаването на “Галерия” Алексей Петров сменя тона и от човек, който силно се ласкае, че публиката свързва изданието с него, без да дава и стотинка (по нейните думи), се превръща в нетърпящ възражения човек, който иска да знае в аванс какво ще излезе на първа страница.

Това е времето, когато на политическата сцена се появява новата партия “Продължаваме промяната”. Мнозина се оплаквали на Петров от публикации в “Галерия”. Тойзапочнал да звъни на Патрашкова и да пита кой е поръчал даден текст. Намеквал, че някой може да плаща за определени разработки. Тонът му станал твърд и нетърпящ възражения.

КРИСТИНА ПАТРАШКОВА: Заяви, че иска да знае какво ще публикува в изданието. Да бъде дори информиран какво ще излезе на първа страница. Намекваше, че има връзка с хора от “Продължаваме промяната“, а сякаш изданието е насочено срещу тях. Чувал го от много хора... В този момент сякаш започнах да виждам друг човек. Това не бе перфектната барета, авторитетният преподавател, успешният бизнесмен. Поведението му започваше да става някак силово. В този момент реших да си тръгна.

“Галерия” продължава да излиза всяка сряда, като информацията в Търговския регистър не дава преки, а косвени връзки с Петров.

“24 часа” избра в деня, в който приятели и врагове се прощават с Алексей Петров, да допълни пъзела- портрет на бившата барета с истории от - “Галерия” и “Филтър”.

Детството

КРИСТИНА ПАТРАШКОВА: Алексей Петров имаше високо самочувствие на човек, който може да анализира и да се справи с всеки проблем. Обичаше да използва сложни понятия, а най-важно за него бе “да е подреден”. Емоциите бяха напълно забранени. Струваше ми се, че донякъде това бе комплекс от произхода му. Както е известно, той е роден в крайно бедно семейство в тетевенско село, а като дете дори е помагал на родителите си, които гледали говеда.

“ГАЛЕРИЯ”: Невръстният Алексей от малък научил що е труд и тичал със скъсаните опинци, а понякога и бос след воловете.

Седмичникът пише за родения в тетевенското село Бабинци. Деликатно е пропуснато, че момчето носи името Асан Омеров, а през 1969 г. получава българските си имена Алексей Петров, което е политика тогава на държавата спрямо мюсюлманите.

Алексей беше 10-годишен, когато се изцепи, че като порасне, ще има собствена мандра. Беше сериозен. Никой не му се изсмя, цитира “Галерия” човек от родния му край.

Години по-късно бившата барета има мандра. Свързаната с Петров “Левкорп груп” е собственик на “Еко Балкан”, което произвежда млечни продукти.

Следващият етап от живота на Петров е

милиционерското училище в Пазарджик

“ГАЛЕРИЯ”: Като бледен юноша родителите му го записват в легендарното милиционерско училище в Пазарджик, родило цял куп знаменити ченгета. Първо не искал, но после му харесало. Социалистическото МВР обучава сурово кадрите си. Курсант Петров се откроява, бил пълен отличник. Отличава се с твърд характер, самодисциплина, интелект, проницателност, упоритост в изпълнението на задачите.

КРИСТИНА ПАТРАШКОВА: Завършва милиционерското училище навремето, чиито възпитаници не се славеха с интелектуален капацитет. Затова и когато постъпва в службите, моли за разрешение, за да следва задочно икономика в УНСС. Както се гордееше, че е постигнал изключително много въпреки произхода си, тъкмо той му създаваше някакъв комплекс. Може би и затова бе крайно амбициозен.

Отношенията с Бойко Борисов

е друга тема, която се преплита в двете издания седмица след убийството на бившата барета. Приятели и врагове и извън тези медии споделят усещането, че Алексей Петров през всичките тези години се е опитвал да повтори живота на Бойко Борисов.

“ГАЛЕРИЯ”: В началото на 80-те става селекционер на националния отбор по карате. Покрай бойните спортове се запознава с Бойко Борисов, друг известен каратист в държавата. Говори се, че са правили приятелски спаринги, а Алексей бил по-талантливият боец.

“ФИЛТЪР”: Отношенията му с Борисов през годините са били сложни и минават през множество перипетии. Двамата се познават от зората на демокрацията и каратето. Имали са бизнес отношения и общи фирми, впоследствие се разделят. Алексей Петров многократно е казвал, че не може да прости на Борисов за ареста си през 2010 г. Впоследствие насочи гнева си към тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов, когото обяви за инициатор за задържането.

Борисов от своя страна твърди и до днес, че с Алексей Петров във времето са били по-скоро врагове. Подчертавайки обаче, че за него Петров е бил най-добрата барета по времето, когато работи в Отряда за борба с тероризма и преди да се впусне в частния бизнес.

Флашка “Мишо Бирата”

За първи път главният редактор на “Филтър” Кристина Патрашкова признава публично, че скандалният запис, известен като “Мишо Бирата” от 2011 г., е бил даден на колегата ѝ Явор Дачков именно от Алексей Петров. По това време той вече е напуснал ДАНС, бил е в ареста по делото “Октопод” и е на свобода.

КРИСТИНА ПАТРАШКОВА: През 2011 г. Явор Дачков получи запис на флашпамет с разговор между Бойко Борисов и тогавашния шеф на митниците Ваньо Танов, от който става ясно, че Борисов е слагал чадър и е настоявал да се спре акция срещу собственика на бирената фабрика “Леденика” Михаил Михов, известен като Мишо Бирата. Когато чухме разговора, онемяхме. Дадохме си сметка, че ако той бъде разпространен, правителството ще падне. Дачков дори се обади късно вечерта по телефона на тогавашния главен прокурор Борис Велчев и даже на Бойко Борисов.

Оповестихме записа публично в БТА. Скандалът бе грандиозен. По това време ГЕРБ бяха изключително силни, а Борисов дори обяви от трибуната в Народното събрание, че записът е скалъпен и манипулиран. А Дачков му е звънял, за да прибави в записа липсващи думи.

Темата със записа за Мишо Бирата отсъства от страниците на “ГАЛЕРИЯ”. Така и не стана ясно как Алексей Петров се е добрал до записа, за да бъде публикуван. Той е от СРС-та, прилагани за сина на Ваньо Танов. Бизнесменът Михаил Миков-Мишо Бирата почина няколко месеца след публикуването на записа в хотел край София. После почина и съпругата му.

Ето какви данни, за кого и как е събирал Алексей Петров според “ГАЛЕРИЯ”: Като служител дори под прикритие на МВР и спецслужбите имаше огромна информация за хора от подземния свят, бизнесмени и държавници. Правел го професионално и мнозина знаеха, че бившата барета разполага с нелицеприятни факти за тях. В помощ на тази му дейност е послужило времето, прекарано в ДАНС.

Той бил въвел термина "Мутри" - докъде са връзките с престъпния свят

Винаги има две сюжетни линии. Според едната той се е промъкнал в тази тъмна страна като офицер под прикритие в МВР и съветник в ДАНС. Според другата е бил част от силовите бизнесмени на прехода. 

КРИСТИНА ПАТРАШКОВА: Той цял живот се движеше на ръба между законното и задкулисното. И изпитваше комплекс, че в съзнанието на хората второто надделява. Това беше голямата му драма. Присъствала съм на множество заседания в Софийския градски съд и чувах невероятни истории – как поръчвал убийства, заплашвал, удрял хора с лопати, предавал приятели, въртял схеми.

Двамата с Явор Дачков го познавахме бегло, но някак си не можехме да повярваме, че всичко това е вярно. И дори в един момент си мислехме, че задържането му наистина е политическа поръчка и опит да бъде отстранен от службите. Някои от обвиненията все пак бяха потвърдени, но не от съда. Вярвахме, че помагаме истината да излезе наяве. години от работата си с Петров, когато той има проблеми с правосъдието заради “Октопод”.

За “Галерия” той е въвел термина “Мутри” и ставал опасен, когато го настъпиш.

“ГАЛЕРИЯ”: В подземния свят го уважават, но гледат да стоят надалече от него. Някои от мутрите разбират по трудния начин, че Алексей е опасен, когато го настъпиш. Има славата на един от малкото бизнесмени, които не се поддават на рекет и изнудване - нито от мутри, нито от държавни чиновници.

Разказана е история от началото на 90-те, когато Алексей вече е напуснал отряда на баретите и стопанисва басейна “Спартак”. Тогава при него отишъл представител на “Мултигруп”. Обяснил му, че групировката държи всичко в държавата, а сега иска и “Спартак”. 15 минути Петров търпеливо слушал пратеника. След това станал и го ударил само веднъж. Повече никой от “Мултигруп”, ВИС, СИК и другите групировки не припарил до него.

Хора от родния му край пък се оплакали, че след убийството на Стефан Мирославов-Крушата в региона деребейства и рекетира наследникът му Аладин Алиев-Алчо. Трактора го извикал на басейна “Спартак”, но пратил представител, който не посмял да влезе. Тогава Петров заповядал Алчо да се яви в срок до 3 часа. Не се явил, но вече никой не притеснявал хората в Ловеч. Доколко тези истории са автентични, не е ясно.

Алексей Петров не е крил, че познава бившите барети, с които е служил в отряда за борба с тероризма и които, след като го напускат, стават бизнесмени със спорна репутация. Сред тях са Златомир Иванов - Златко Баретата, когото в началото на 2009 г. като съветник в ДАНС Трактора лично довежда в МВР, за да бъде задържан като лидер на престъпна група, както и Братя Галеви, на които е бил командир. През 2008 г., докато е офицер под прикритие в МВР, Петров организира среща на тогавашния вътрешен министър Румен Петков с Ангел Христов и Пламен Галев на басейна “Спартак”.

Ето случката според “ФИЛТЪР”: Инициатор за срещата е Петров. След нея министърът признава, че бившата барета е агент на службите. Петров често обичаше да говори за тази среща и имаше своя версия за нея. Събрал компанията, защото Ангел Христов и Пламен Галев имали информация за заместник на Румен Петков, който бил свързан с канали за наркотици. Самият Петров не обичаше да споделя с кого се вижда и за какво си говорят. Но по този случай бе особено словоохотлив.

И за “ГАЛЕРИЯ” Алексей Петров е принуден да напусне системата, след като е осветен като секретен сътрудник от Румен Петков, за да се отдаде на многобройните си бизнес проекти и на преподавателска дейност.

И двете издания отбелязват повратния момент в живота на Алексей Петров -

ареста и делото

“Октопод”,

по което беше оправдан през 2021 г.

Впечатленията на

КРИСТИНА

ПАТРАШКОВА: Все по-често обаче започваше да повтаря, че с ареста е осъден на гражданска смърт. И макар да е оправдан, в съзнанието на хората е останал като човека, проснат на земята. Мисля, че в този момент се зароди желанието му да се върне отново в службите. Като че ли си беше внушил, че ако това се случи, окончателно ще докаже, че е невинен. Може би и ще отмъсти на някогашните си обвинители. В последното си интервю за Би Ти Ви дори заяви, че би приел такава покана, ако му бъде отправена. Сякаш за да напомни за себе си, започна да се изказва по политически въпроси.

“ГАЛЕРИЯ” отбелязва, че една от версиите за убийството му е точно амбицията активно да влияе на политиката, без да участва пряко.

За желанието на Петров да се върне в службите като реабилитация пред обществото говори и Марчело Джотолов в подкаста “Без Филтър” с Кристина Патрашкова. Джотолов е близък на бившата барета и беше подсъдим с него по делото “Октопод”.

И Джотолов потвърждава, че през последните години Петров е станал изключително спокоен за живота си и е подценил риска за убийство. Интересувал се от технологии и възможностите на изкуствения интелект за киберсигурност. Разработвал странна научна теория, наречена “икономика на щастието”, според която личното благополучие ще доведе до просперитет на цялото общество.

Труден за общуване е бил Алексей Петров, описва го

КРИСТИНА

ПАТРАШКОВА: Когато бе в настроение и само на маса, обичаше и да се шегува. Рядко обаче допускаше някой да му противоречи. Ставаше язвителен, дори груб. И рядко прощаваше. А хората, които общуваха с него, винаги бяха нащрек. Не беше ясно кога и от какво може да се почувства засегнат. Никога не споменаваше за някого, че е негов най-добър приятел. Изпитваше респект към бившия главен прокурор Никола Филчев, но поне аз никога не ги засякох заедно. Може би единственият човек, към когото се отнасяше по различен начин, беше Антон Петров-Хамстера. Той работеше за “Лев Инс” и публично бе свързан и с подземния свят. Противно на разпространеното мнение Антон Петров беше интелигентен човек, завършил математика. Той бе единственият, който си позволяваше да критикува Петров и да не се съгласява винаги с него.

Когато Хамстера починал при пътен инцидент над Рилския манастир през 2021 г., Петров останал без единствения си критик. Избягвал да говори за него и дори прекъсвал разговора, ако някой го спомене.

И двете издания са или пестеливи, или нямат достатъчно информация за влиянието на Алексей Петров при сглобяването на новата управляваща коалиция между “Продължаваме промяната” и ГЕРБ.

Басейнът “Спартак” вече е заменен с ресторанта “Делвите”, където имал навика да кани различни хора в един и същи час, но всеки стоял на различна маса. Петров обикалял, защото според “ФИЛТЪР”:... видимо имаше нужда да върне самочувствието отпреди ареста, че е човек, който може да решава всякакви проблеми, да подхваща нови бизнеси, да дърпа конците.

И още - двете медии допускат, че сред мотивите за разстрела на Витоша може да е война срещу застрахователя “Лев Инс”, който официално не се води собственост на Алексей Петров - заради 446-те милиона лева приход за миналата година. Или пък да е свързан по някакъв начин с Васил Божков, сред чиито 4 нови обвинения през 2020 г. се появява и опит за убийство на Алексей Петров. Нито най-богатият българин, който живее в Дубай, обаче е коментирал смъртта на бившата барета, нито МВР и прокуратурата са уточнявали за кой точно атентат срещу Петров е обвинението.

Но това е периодът, в който Алексей Петров видимо все повече се намесва в политиката в България. По това време според “Филтър” предлага заради връзките си своите услуги на обвиняеми и такива със запорирано имущество, без да е ясно колко от тях са се възползвали от подобна възможност. Защото Алексей Петров имал практиката да започва разследвания, дори частни, а след това да се договаря с обектите. Но документи и информация винаги оставали в него.

Днес все още не е ясно, когато този, който се самоиронизирал като “прост милиционер”, бъде положен в частното гробище в столичния квартал “Бояна”, у кого е богатият му архив за мутри, бизнесмени, висши държани чиновници, партии.

Както не е ясно кой е истинският Алексей Петров.

Други от От страната и света

Съдът остави в ареста тримата ученици, обвинени за боя в мола

И тримата тийнейджъри, обвинени за боя в мола, остават в ареста, съобщи зам. районният прокурор на София Атанас Доцински. Те са подведени под отговорност за квалифицирано хулиганство и могат да

Илияна Йотова: Чакаме парламентарните групи да си свършат работата, за да започне връчването на мандатите

В президентската институция чакаме партиите и парламентарните групи да си свършат работата, за да започне процеса по консултации и даване на мандати. Това обяви вицепрезидентът Илияна Йотова

СОС: Две нови градински групи ще бъдат разкрити в район "Изгрев"

Комисията по образование, култура, наука и културно многообразие одобри откриването на две нови градински групи и физкултурен салон в ДГ 49 „Радост“, в столичния район "Изгрев" от новата учебна

Постоянен арест за хванат с близо 10 кг марихуана

Обвиняем за държане на марихуана в големи размери остава в ареста по искане на Окръжна прокуратура – Благоевград. Съдът взе мярка за неотклонение „задържане под стража" спрямо 47-годишния Б.П

Кметът на Русе: Недопустимо е да има двойни стандарти относно влизането ни в Шенген

Според кмета на Русе Пенчо Милков налагането на 6-месечен граничен контрол на Дунав мост след приемането на България в шенгенската зона ще продължи да затруднява трафика в града

>