Как да използваме умно времето при лекаря си? За начало: До 5 въпроса

22.08.2023 06:30 Любомира Николаева

Ако доктор редовно обяснява вашите симптоми с неизбежното остаряване например, помислете дали да не потърсите друг

Човек, колкото и да е толерантен, обикновено мери времето в лекарския кабинет по различен начин в зависимост от това дали чака пациентът преди него да излезе, или самият той вече е вътре. И без тази човешка слабост обаче докторите имат все по-малко време да ни преглеждат. Графиците им са максимално натоварени, отделно имат доста писане, за да мотивират здравната каса или застрахователния фонд да им заплатят труда. Това прави особено важно как използваме минутите си при среща с лекаря, независимо дали е общопрактикуващ, специалист в доболничната помощ, или е на договор в болница. Още повече че става световна тенденция, която вече се усеща и у нас, да се дават часове за преглед дори и за месец напред за най-търсените специалисти.

Ще си спестим много разочарования, ако предварително обмислим какви приоритети да преследваме. Лекарите също имат интерес срещата да бъде ползотворна и почти всички големи клиники и медицински центрове по света имат секции със съвети към пациентите как да се подготвят за разговора.

Те си приличат много, защото в крайна сметка опират до едни и същи умения за управление на времето, а там властват универсални парадигми.

1. Решете какви въпроси е най-важно да зададете

Преди срещата изберете три или четири, максимум 5 въпроса или опасения, за които най-много искате да говорите с лекаря. Можете да му кажете какви са те в началото на срещата и след това да обсъдите всеки един от тях. Шестия ви въпрос дръжте в резерв и го задайте, ако случайно остане време.

2. Останете фокусирани върху това защо сте при лекаря

Въпреки че той може да иска да поговори с вас по-надълго, на всеки пациент се дава ограничено време – лекарят също има работодател, който очаква от него да работи на пълно натоварване. За да оползотворите “вашето” време по най-добрия начин, придържайте се към същността. Например дайте на лекаря кратко описание на симптома, кога е започнал, колко често се случва и дали се влошава, или подобрява. Не е нужно да се отклонявате в разговори за подобни оплаквания на ваши познати и какво се е оказало заболяването им.

3. Бъдете честни с доктора, колкото и да е неудобна истината

Изкушаващо е да кажете това, което мислите, че лекарят иска да чуе например, че пушите по-малко или се храните по-балансирано, отколкото е в действителност. Въпреки че е естествено желанието да сте човекът, който искате да бъдете, не е във ваш интерес. Вашият лекар може да предложи най-доброто лечение само ако му кажете какво наистина се случва. Например може да кажете: “Опитвах се да спра цигарите, както препоръчахте, но не постигам голям напредък”.

4. Споделете своята гледна точка за посещението

Уведомете лекаря, ако се чувствате припрени, притеснени или по някаква причина ви преследва чувство на срам. Знаете, на лекар всичко може да се каже, и то ще си остане в кабинета. Или така би трябвало. Ако е необходимо, можете да предложите да се върнете за второ посещение, за да обсъдите притесненията си. Опитайте се да изразите чувствата си позитивно. Например можете да кажете нещо като: “Знам, че имате много пациенти за преглед, но наистина се притеснявам сериозно за състоянието си. Ще се чувствам по-добре, ако можем да поговорим за това малко повече”.

5. Не забравяйте, че лекарят може да не е в състояние да отговори

на всички ваши въпроси

Дори най-добрият лекар може да не е в състояние да отговори на някои въпроси. Повечето лекари ще ви кажат, когато нямат отговори. Те също могат да ви помогнат да намерите информацията, от която се нуждаете, или да ви насочат към друг специалист с компетентност в тясна специалност.

Ако обаче лекар редовно отхвърля вашите въпроси или симптоми с “обяснението”, че те са неизбежна част от остаряването или друг етап от живота, помислете дали да не потърсите друг.

Други от Сила за живот

Скучна работа? Качва ни неусетно на “колелото на хамстера” и прегаряме

Това е специфичен бърнаут, който се свързва с всекидневната рутина, изчерпана връзка или липса на мотивация, но има решение Всекидневната рутина, работните ангажименти

Истинският мед боцка гърлото, ако оставя само тежка сладост, е менте

Европа се наводни от фалшив, при нас влиза и от Украйна, а България пак прави опит да спре вноса Внимателно да се чете етикетът на буркана, преди да се купи

Бързо при лекар, ако се усмихвате трудно, не можете да вдигнете ръка или не изговаряте някои думи

Това са най-честите симптоми на инсулта - ако продължат само няколко минути, дават сигнал за бъдещи инциденти Изведнъж нямах никакъв контрол над тази ръка - беше малко страшничко

Предпазва ли червеното вино от рак на червата, търсят още доказателства

Английски учени тестват негова съставка върху хора, при които има риск да се разболеят. Ресвератролът е естествено съединение, което се намира предимно в червеното грозде, боровинките

Късите дни ни потискат, но носят и ползи за здравето

Създават "убежища на тъмното небе" за хора, които искат да се спасяват от светлинното замърсяване Активирането на мелатониновите рецептори в мозъка може да намали възпалителните маркери

>