Министър Радев респектиран: 700 млн. лв. годишно плаща минната индустрия за заплати и осигуровки

18.08.2023 20:30 Марияна Бойкова
Мениджъри в минната индустрия, ръководството на Българската минно-геоложка камара и представители на синдикатите отидоха в катедралния храм “Св. Неделя”, за да отслужат молебен за здраве на миньорите и да потърсят закрилата на свети Иван Рилски. СНИМКИ: ВЕНЦИСЛАВ НИКОЛОВ
Председателят на камарата инж. Драгомир Драганов и колегите му посрещат на празника си министъра на енергетиката Румен Радев.
Обща снимка на наградените мениджъри и деятели в минната индустрия.
Първата награда за най-високи годишни резултати в минерално-суровинната индустрия през 2022 г. беше за “Мини-Марица изток” за ръст на добива с 27%. Получи я от министъра на енергетиката Румен Радев и от председателя на камарата инж. Драгомир Драганов изпълнителният директор инж. Илза Чинкова.

В деня на успението на св. Иван Рилски празнуват хората, които с труда си осигуряват 5% от БВП на България

По 700 млн. лв. на година за труд и осигуровки плаща минната индустрия, в която работят 20 хил. висококвалифицирани души и още 120 хил. са в бизнеси, свързани с нея. Тя дава 5% от брутния вътрешен продукт на страната.

Това заяви министърът на енергетиката Румен Радев по време на националното честване на Деня на миньора - 18 август, ден на успението на свети Иван Рилски.

Очевидно респектиран от тези 700 млн. лв. за заплати и осигуровки, които плащат минните компании, министър Радев дори го повтори. И нарече мениджърите на миннодобивните предприятия и миньорите партньори.

Освен че поздрави миньорите, Радев отбеляза, че

предстои сериозна

трансформация,

имайки предвид постепенния отказ от въглищен ток, който в момента дава 40% от електроенергията на държавата.

В предприятията на минната индустрия средната работна заплата е на 4-о място след IT специалистите, финансите и енергетиката, отчита пък Българската минно-геоложка камара, и е 40% над средната в страната.

Празника на миньорите уважиха с присъствието си още лидери на синдикатите, областни управители, кметове, както и зам.-министри на енергетиката, икономиката, труда и социалната политика, образованието. Тук бяха и представителите на браншови и работодателски организации, сред които проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов - зам.-председател на КРИБ и почетен председател на БМГК, проф. д.т.н. Цоло Вутов, почетен председател на НТС по минно дело и геология, д-р инж. Иван Вутов - зам.-председател на КРИБ и зам.-управител на “Геотехмин”, зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев и зам.-председателят на БТПП Красимир Дачев.

Данните за миналата година показват, че отрасълът е произвел нетна продукция за 4,2 млрд. лв., което е рекорд за последните 10 години.

“Минерално-суровинният отрасъл е жизненоважен за икономиката ни, така е от древни времена и важи и до днес.

Секторът осигурява суровини за

всички дялове на индустрията,

но значението му нараства при зеления преход”. Това каза председателят на Българската минно-геоложка камара инж. Драгомир Драганов.

В зелената индустрия метали трябват за производството на батерии и на всички други елементи на енергийните системи, даде пример Драганов. Той вярва, че в това бъдеще минно-суровинната индустрия на България е с голям потенциал, тъй като е в челните места по добив на стратегически суровини, каквито са медните руди, например.

Инж. Драганов подчерта още, че минните дружества са от най-модерните и бързо развиващи се, инвестирайки постоянно в иновативни технологии за добив.

Отрасълът доказва своето ключово значение както за икономиката на страната, така и за регионите, в които оперира. Безспорен факт е, че стандартът на живот в общините с успешна минна индустрия е значително по-висок от средния за страната. Примерите са много - Челопеч, Панагюрище, Етрополе, Мирково, Мадан, Крумовград, Раднево и редица други общини. Те са райони с високи заплати, уредена инфраструктура, качествено образование и здравеопазване, богат културен живот.

Като предупреждения прозвучаха думите на почетния председател на камарата проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов, че

в момента времената са тежки заради

спада на цените

на суровините и че светът е в рецесия, което се отразява на индустрията.

А от синдикатите припомниха, че идват още по-тежки времена, че България трябва да взема трудни и болезнени решения в прехода към зелена икономика.

А по повод концесионните възнаграждения на държавата и тяхното евентуално увеличение министър Радев каза, че има концесионни плащания колкото наем на паркинг в София, което не е приемливо. И че е грешка слагането на всички под един знаменател.

Награди за компании, устойчиви в

бизнеса и грижата за по-добра среда

Годишните си награди на компании за постижения в добива, иновации, нулев травматизъм, екология връчи на празника си Българската минно-геоложка камара.

Призът за иновации отиде при “Елаците-Мед” с изпълнителен директор инж. Драгомир Драганов за внедряване на съоръжение за извършване на въздушна фотограметрия в рудодобивен комплекс “Елаците”.

Три компании бяха отличени за нулев травматизъм, удостоверено с документ от НОИ. Това са “Каолин” с изпълнителен директор Димитър Ангелов, “Дънди Прешъс Металс” Челопеч” и “Дънди прешъс Металс Крумовград”, чийто изпълнителен директор е проф. д-р инж. Илия Гърков.

“Асарел Медет” с изпълнителен директор инж. Николай Пелтеков, “Дънди Прешъс Металс Челопеч” и “Дънди Прешъс Металс Крумовград” получиха награди за грижа да природата. Те са за липса на нарушения и санкции, свързани с екологичните норми през 2022 г., удостоверено от РИОСВ.

Награда за социално отговорна компания заслужи “Геотехмин” с управител проф. д.т.н. инж. Цоло Вутов за инициативата “Отношения с местната социална среда и благотворителност”.

За принос към българската минерално-суровинна индустрия и за годишнини бяха наградени “Минстрой Холдинг” по повод 70-годишнината на компанията; “Мини Марица-изток”, която също отбеляза 70 години, “Каолин” за 100-годишнината си и Минно-геоложкият университет “Св. Иван Рилски”, също на 70 години.

Персонални награди за принос към индустрията получиха проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов (почетен председател на БМГК), проф. д-р инж Любен Тотев (почетен член на БМГК), д-р инж. Никола Вардев (“БН Консулт Инженеринг”) и други мениджъри.

Други от От страната и света

Проучване: Вносните мита на Тръмп ще имат ограничено въздействие върху Нидерландия

Вносните мита, които бъдещият американски президент Доналд Тръмп планира да въведе, ще имат само ограничени последици за Нидерландия. Според Бюрото за анализ на икономическата политика само 4-5 на

Пеевски: Партиите да седнат и да се разберат кога са изборите

Когато ние сме първа партия, ще направя правителство, каза лидерът на "Ново начало Хубаво е партиите да седнат и да се разберат кога са изборите.  Тази теза разви в парламентарните кулоари лидерът

Общинският съвет одобри Генералния план за организация на движението в община Русе

С 41 гласа „за", 5 „против" и без въздържали се Общинският съвет прие Генералния план за организация на движението (ГПОД) на територията на община Русе

Задържаха мъж за крупна кражба в Търговищко

Задържаха мъж за крупна кражба в Търговищко, съобщиха от полицията. Случаят е от 16 септември. Задържаният проникнал с взлом в къща в село Мировец, собственост на 67-годишен мъж

Борис Бонев: Отново ставаме свидетели на политически циркове

Отново ставаме свидетели на политически циркове в общинския съвет. Явно отново сме в режим на предизборна кампания. Това заяви председателят на общинската група на ПП-ДБ-СС Борис Бонев на брифинг

>