Министър Радев респектиран: 700 млн. лв. годишно плаща минната индустрия за заплати и осигуровки
В деня на успението на св. Иван Рилски празнуват хората, които с труда си осигуряват 5% от БВП на България
По 700 млн. лв. на година за труд и осигуровки плаща минната индустрия, в която работят 20 хил. висококвалифицирани души и още 120 хил. са в бизнеси, свързани с нея. Тя дава 5% от брутния вътрешен продукт на страната.
Това заяви министърът на енергетиката Румен Радев по време на националното честване на Деня на миньора - 18 август, ден на успението на свети Иван Рилски.
Очевидно респектиран от тези 700 млн. лв. за заплати и осигуровки, които плащат минните компании, министър Радев дори го повтори. И нарече мениджърите на миннодобивните предприятия и миньорите партньори.
Освен че поздрави миньорите, Радев отбеляза, че
предстои сериозна
трансформация,
имайки предвид постепенния отказ от въглищен ток, който в момента дава 40% от електроенергията на държавата.
В предприятията на минната индустрия средната работна заплата е на 4-о място след IT специалистите, финансите и енергетиката, отчита пък Българската минно-геоложка камара, и е 40% над средната в страната.
Празника на миньорите уважиха с присъствието си още лидери на синдикатите, областни управители, кметове, както и зам.-министри на енергетиката, икономиката, труда и социалната политика, образованието. Тук бяха и представителите на браншови и работодателски организации, сред които проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов - зам.-председател на КРИБ и почетен председател на БМГК, проф. д.т.н. Цоло Вутов, почетен председател на НТС по минно дело и геология, д-р инж. Иван Вутов - зам.-председател на КРИБ и зам.-управител на “Геотехмин”, зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев и зам.-председателят на БТПП Красимир Дачев.
Данните за миналата година показват, че отрасълът е произвел нетна продукция за 4,2 млрд. лв., което е рекорд за последните 10 години.
“Минерално-суровинният отрасъл е жизненоважен за икономиката ни, така е от древни времена и важи и до днес.
Секторът осигурява суровини за
всички дялове на индустрията,
но значението му нараства при зеления преход”. Това каза председателят на Българската минно-геоложка камара инж. Драгомир Драганов.
В зелената индустрия метали трябват за производството на батерии и на всички други елементи на енергийните системи, даде пример Драганов. Той вярва, че в това бъдеще минно-суровинната индустрия на България е с голям потенциал, тъй като е в челните места по добив на стратегически суровини, каквито са медните руди, например.
Инж. Драганов подчерта още, че минните дружества са от най-модерните и бързо развиващи се, инвестирайки постоянно в иновативни технологии за добив.
Отрасълът доказва своето ключово значение както за икономиката на страната, така и за регионите, в които оперира. Безспорен факт е, че стандартът на живот в общините с успешна минна индустрия е значително по-висок от средния за страната. Примерите са много - Челопеч, Панагюрище, Етрополе, Мирково, Мадан, Крумовград, Раднево и редица други общини. Те са райони с високи заплати, уредена инфраструктура, качествено образование и здравеопазване, богат културен живот.
Като предупреждения прозвучаха думите на почетния председател на камарата проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов, че
в момента времената са тежки заради
спада на цените
на суровините и че светът е в рецесия, което се отразява на индустрията.
А от синдикатите припомниха, че идват още по-тежки времена, че България трябва да взема трудни и болезнени решения в прехода към зелена икономика.
А по повод концесионните възнаграждения на държавата и тяхното евентуално увеличение министър Радев каза, че има концесионни плащания колкото наем на паркинг в София, което не е приемливо. И че е грешка слагането на всички под един знаменател.
Награди за компании, устойчиви в
бизнеса и грижата за по-добра среда
Годишните си награди на компании за постижения в добива, иновации, нулев травматизъм, екология връчи на празника си Българската минно-геоложка камара.
Призът за иновации отиде при “Елаците-Мед” с изпълнителен директор инж. Драгомир Драганов за внедряване на съоръжение за извършване на въздушна фотограметрия в рудодобивен комплекс “Елаците”.
Три компании бяха отличени за нулев травматизъм, удостоверено с документ от НОИ. Това са “Каолин” с изпълнителен директор Димитър Ангелов, “Дънди Прешъс Металс” Челопеч” и “Дънди прешъс Металс Крумовград”, чийто изпълнителен директор е проф. д-р инж. Илия Гърков.
“Асарел Медет” с изпълнителен директор инж. Николай Пелтеков, “Дънди Прешъс Металс Челопеч” и “Дънди Прешъс Металс Крумовград” получиха награди за грижа да природата. Те са за липса на нарушения и санкции, свързани с екологичните норми през 2022 г., удостоверено от РИОСВ.
Награда за социално отговорна компания заслужи “Геотехмин” с управител проф. д.т.н. инж. Цоло Вутов за инициативата “Отношения с местната социална среда и благотворителност”.
За принос към българската минерално-суровинна индустрия и за годишнини бяха наградени “Минстрой Холдинг” по повод 70-годишнината на компанията; “Мини Марица-изток”, която също отбеляза 70 години, “Каолин” за 100-годишнината си и Минно-геоложкият университет “Св. Иван Рилски”, също на 70 години.
Персонални награди за принос към индустрията получиха проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов (почетен председател на БМГК), проф. д-р инж Любен Тотев (почетен член на БМГК), д-р инж. Никола Вардев (“БН Консулт Инженеринг”) и други мениджъри.