Китайската медицина в помощ при хранителните разстройства

16.08.2023 14:37 Радио Китай
За традиционната китайска медицина наличието на здравословен проблем е знак, че някъде в тялото се е появил дисбаланс.

Може ли традиционната китайска медицина да помогне в лечението на хранителни разстройства, като анорексия, булимия или прекален апетит? Също като при другите здравословни неразположения и тук няма универсална рецепта, защото лечителите от Изтока използват индивидуален подход за всеки един пациент, разказва Радио Китай.

За традиционната китайска медицина наличието на здравословен проблем е знак, че някъде в тялото се е появил дисбаланс. Що се отнася до хранителните разстройства, независимо дали това е анорексия, булимия, преяждане, патологично ограничаване на храната или нощни похапвания, вероятно причината за тях е в нарушен поток на енергията в сърцето, черния дроб, далака или бъбреците.

Сърцето: Съвременната наука ни учи, че сърцето е орган, чиято основна задача е да изпомпва кръвта. За китайската медицина то също е и дом на „шън“, или духа, и се свързва с мислите, паметта, съзнанието, неща, които обикновено западната медицина приписва на мозъка. Не бива да забравяме обаче, че в западната култура сърцето е орган на чувствата.

Като орган на емоциите и духа, при хората с хранителни разстройства много често на лице са смущения на „шън“. Подходът към храненето е като огледало на начина на живот. Ако преяждате, повръщате, не се храните или нездравословно се ограничавате от приема на храна, то сърцето и духът ви, както и физическото тяло, вероятно не са в равновесие.

Черният дроб: Според китайската медицина черният дроб също е свързан с емоциите. Той отговаря за безпроблемното протичане на всичко в тялото, включително и емоциите. Когато желанията ви са много различни от реалностите в живота, това може да предизвика силно чувство на гняв, безсилие и ниско самочувствие. Когато тези чувства се потискат постоянно, енергията на черния дроб е блокирана и не се движи свободно. Това се проявява в раздразнителност, изблици на гняв и разбира се разстройства в храненето.

При някои хора, особено тези с хранителни разстройства, тези емоции остават несподелени и водят до депресия и тревожност.

Далакът : Според традиционната китайска медицина далакът е органната система, която най-често страда от хранителните разстройства. Заедно със стомаха той отговаря за обработването и усвояването на храната и превръщането ѝ в енергия и хранителни вещества, от които се нуждае организмът. Далакът има и задачата да „държи нещата“ в тялото. Хранителните разстройства могат да го увредят по няколко начина. Първо, храносмилателният процес може да бъде нарушен, дори години след разстройствата в храненето да отмината. Това се отразява в симптоми като болки в стомаха, газове, киселини, запек или диария, както и недостиг на сили или умора. Друг признак за увреждането на далака са лесните натъртвания, тъй като кръвта не „се задържа“ в съдовете. Дисбаланса в тази органна система е възможно да е и една от причините за проблеми със забременяването и склонността към спонтанен аборт.

Бъбреците: В китайската медицина бъбреците са дом на всички жизненоважни вещества в тялото – ци, кръвта, есенцията дзин, т.е. всичко от което зависи конституцията на тялото (типа организъм).

Конституцията на тялото е показател за това колко здрав е човек, а начинът на живот оказва силно влияние върху нея. Например ако сте голям и здрав физически, но често ходите на партита, не обръщате внимание на хранителния си режим и не спите достатъчно, всичко това може да изчерпа силите ви и да промени конституцията на тялото. От друга страна ако сте от хората с по-слабо здраве, но се грижите добре за себе си, храните се правилно, спите достатъчно, е много вероятно да укрепите организма и да доживеете до дълбоки старини.

Според д-р Лин Джефи, автор на книгата „Лесни стъпки: Китайският начин за по-добър живот“, хранителните разстройства увреждат конституцията на тялото и здравето на бъбреците. Добрата новина обаче е, че ако страдате от хранителни разстройства или сте имали такива, не всичко е загубено. За да се справите с тях, първо потърсете професионална помощ, за да решите психологическите проблеми. В същото време китайската медицина може да ви помогне да възстановите баланса в тялото и да поправите щетите чрез акупунктура и билки, да успокоите духа (шън) и черния дроб, както и да укрепите далака и бъбреците.

Други от Докторе кажи

Програма помага на ромски студенти да станат лекари и фармацевти

В един горещ юнски ден група ромски тийнейджъри, насядали над уравнения по химия, се подготвят за професиите, които българската здравна система се бори да запълни: лекари, медицински сестри

Отново липса на противогрипни ваксини в пика на инфекциите у нас

В пика на респираторните и вирусни инфекции отново има липса на противогрипни ваксини. В същото време държавата отчита повишен интерес към имунизирането срещу грип

Племенник на Кенеди ще бори флуорида във водата. Опасен ли е наистина този минерал?

Дентални лекари твърдят, че той е изключително важен за здравето на зъбите и венците, предпазва от кариеси Бъдещият здравен министър на Доналд Тръмп Робърт Ф

Чревният микробиом може да се предава от човек на човек

Учените доказаха, че колкото повече време хората прекарват заедно, толкова по-сходен е съставът на техния чревен микробиом, дори ако не живеят в едно и също домакинство, съобщава сп. „Нейчър"

Първи случай на птичи грип при дете в САЩ

Дете в Калифорния е първото в САЩ с положителен тест за птичи грип, съобщи Си Ен Ен. Здравните служители предлагат прегледи и превантивно лечение на изложените на риск контактни лица в детската

>