Лондон арестува трима българи – сочени за шпиони на Кремъл (Обзор)
Ако ги признаят за виновни, може да ги осъдят на 14 г. зад решетките или на доживотен затвор
Петима души, от които трима български граждани, са били задържани в Лондон по подозрения в шпионаж в полза на Русия, съобщи Би Би Си. Арестите са част от голямо разследване на британските власти и са извършени още на 8 февруари 2023 г.
Предполага се, че лицата са работили за руските служби за сигурност. Те били арестувани съгласно Закона за официалните тайни от детективи за борба с тероризма. Задържаните българи са 41-годишният Бисер Джамбазов, 31-годишната Катрин Иванова и 45-годишният Орлин Русев. Джамбазов и Иванова живеели заедно в Хароу, северозападен Лондон. Русев пък е бил установен в крайбрежна къща в Грейт Ярмът, Норфолк.
Те са обвинени в притежание на документи за самоличност с “неправомерни намерения”, знаейки, че са фалшиви. Това включвало паспорти за Обединеното кралство, България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чехия. Всички задържани са били пуснати под гаранция. Полицията ги очаква отново през септември. Последно са били в съда през юли заради фалшифицирани документи.
Софийската градска прокуратура също потвърди, че от март води разследване за шпионаж срещу тримата задържани. От там уточниха, че се извършват съвместни действия с Държавна агенция “Национална сигурност”. На този етап обаче отказват да разкрият повече, предвид че досъдебното производство съдържа класифицирана информация. По информация на Би Ти Ви разследването у нас е започнало след сигнал от разследващия журналист Христо Грозев в началото на годината. Смята се, че те са поръчвали на хора в България да наблюдават дейността му.
Според съседи Джамбазов и Иванова се преместили във Великобритания преди 10 г. Той бил шофьор на линейка, а тя лаборант. Заедно управлявали от 2017 г. и българска обществена организация, за която се твърди, че е
приобщавала българите към “културата
и нормите на британското общество”.
Създали и Българска социална платформа в Лондон за евтини курсове по английски. Разчитали и на европейско финансиране, а на някои от организираните от тях събития присъствали и служители на българското посолство. Двамата участвали и в изборния процес на български парламентарни избори - Джамбазов бил председател на секция в лондонски квартал, а Иванова – зам.-председател на секция в посолството. Посланикът ни в Лондон Марин Райков обясни, че са били предложени от българската общност, а не от държавата.
Орлин Русев има история на бизнес сделки в Русия. Премества се на Острова през 2009 г. и 3 г. работи като финансист. Твърди се, че е бил съветник в Министерството на енергетиката. “24 часа” научи, че човек с такова име е работил от март до юни 2009 г. в Българския енергиен холдинг, а не в министерството. Той обаче не е бил на ръководен пост, а на експертна длъжност. Русев никога не е бил служител на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, заявиха от сегашното икономическо ведомство. То държи архивите до 2015 г., когато енергетиката и туризма бяха отделени.
Името му се среща през 2008 г. като участник в работна група в схеми за подпомагане на бизнеса по рамково споразумение с фалиралата КТБ, но не от страна на министерството.
Според “Линкедин” е имал бизнес за разузнаване. Компанията се е занимавала с прехващане на комуникационни сигнали.
Посланик Райков заяви, че посолството не е било информирано за задържането на българите. Според британската практика, ако те самите при ареста не пожелаят българските дипломатически служби да бъдат информирани, това не се случва.
И тримата ще бъдат изправени пред съда в Олд Бейли през януари 2024 г. Никой още не е признал вината си. Шпионажът, при който агент е признат за виновен в подпомагане на чуждо правителство, носи максимална присъда от 14 г. За разкриване на служебна тайна може да бъде осъден доживот.