Ниски добиви на царевица и слънчоглед в Добричко заради сушата
Вече втора година зърнопроизводителите в Добричка област са на загуба, алармират те. През миналата година нямаше пазар на пшеница и слънчоглед заради украинския внос на зърно, цените бяха ниски, има останали количества продукция. Тази година, според тях, положението също е трудно заради сушата, която причинява щети на царевицата и слънчогледа. Прогнозите от месец юни за добив от около 300 кг от дка слънчоглед вече са неосъществими.
„Проблемите идват от това, че и добивът при пшеницата беше по-малък в някои райони като Шабла, Каварна, Ген. Тошево, а сега не се очакват добиви и от есенниците”, добавят земеделците.
Производителите в Добричка област подават заявления за пропаднали площи царевица и слънчоглед в областната дирекция „Земеделие”, съобщават оттам. Експерти започват обходи на полетата, които ще продължават по-дълго. Заявленията се от земеделци от районите на Шабла, Ген.
Тошево, частично Каварна. По неофициални данни досега са подадени заявления за около 7000 дка пропаднали площи с царевица. Площите с царевица и слънчоглед са повече през тази стопанска година в Добричка област. С маслодаен слънчоглед са засети 932 730 дка. Това са около 78 880 дка повече от предходната година - 853 850 дка. Царевица за зърно е засята на 949 340 дка, което е с 37 000 дка повече от миналата година - 912 340 дка. Със среден добив при пшеницата 562,4 кг/дка приключи жътвената кампания в Добричка област.
„В Добричка област има райони, където царевицата и слънчогледът съхнат. В района на общините Добричка, Тервел, Ген. Тошево посевите са път да се компроментиратт, не е валяло. В района на Шабла – селата Граничар, Захари Стояново, Дуранкулак, състоянието на есенниците е почти трагично. Около Дуранкулак вероятно ще има пропаднали площи от царевица и слънчотлед. В другите райони ще се получи някакъв добив, но той ще е минимален и няма да покрие разходите на производителите”, заяви Кирил Комитов, председател на областния съюз на кооперациите „Добруджа”.
„От тазгодишната пшеница продават производители, които имат задължения. Цената обаче е много ниска – около 400 лв за тон. Продажбите са по принуда. Търговците засега не проявяват активност. Земеделци, които имат възможност, вероятно ще изчакат с продажбата на пшеницата”, добави той. ”Ако миналата стопанска година производителите бяха на нула, тази година ще бъдат на загуба”, каза още Комитов.
„На места в Добруджа положението с царевицата и слънчогледа е критично. В района около Шабла и Каварна веднъж имаше по-ниски добиви от пшеница заради сушата, а сега производителите въобще няма да жънат царевица, от слънчогледа добивите се очаква да бъдат много ниски. В част от община Ген. Тошево го има същият проблем – по-ниски добиви на пшеница, няма да има и царевица”, потвърди и Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Според нея, търговията с пшеница е много слаба. „Не само 400 лв за тон пшеница, имаше и оферти за 390 лв за тон, а преди десетина дни офертите бяха за 440-450 лв за тон. Пазарът е много чувствителен, влияе се и от войната в Украйна и оттеглянето на Русия от зърнената сделка. Реално продават фермери, които имат да покриват задължения към банки, фирми и др.”, добави Жекова.
„При официално обявен от областната дирекция „Земеделие” среден добив около 560 кг от дка пшеница, разходите на дка са около 200 лв, като се начислят ренти, загубата на дка се очертава най-малко 80 лв при тези цени, на които се търгува пшеницата”, обяснява Жекова. Тя добави, че и маналата година земеделците продаваха на загуба. „Ще спрат инвестициите в технологиите, просто ще се мъчим да оцеляваме”, каза още Жекова.