С филмчета и приказки от детската градина ще бори агресията кабинетът (Обзор)

10.08.2023 21:45 Румина Димитрова
Премиерът Николай Денков, министърът на образованието проф. Галин Цоков и зам.-министрите на правосъдието Емил Дечев, на социалната политика Мая Василева и на вътрешните работи Ивелина Дундакова представиха мерките вчера. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Психолози и медиатори да работят за превенция на агресията още докато децата са в детската градина. А за целта да бъдат подготвени специални филмчета и приказки с образователни цели. Това е една от мерките срещу насилието, която ще задейства в следващия месец Министерството на образованието.

Мерки са подготвили и още 3 министерства - на вътрешните работи, на правосъдието и на социалната политика. Те бяха разработени в рамките на седмица и представени вчера по настояване на премиера Николай Денков. Повод стана случаят от Стара Загора, в който мъж наряза 18-годишно момиче с макетно ножче и острига косата ѝ.

Мерките умишлено са изготвени на ниво изпълнителна власт, за да може работата по тях да започне до месец, обясни Денков. Много малка част предвиждат и законодателни промени, но те тепърва ще се обсъждат. Като нужна законова промяна Денков посочи текстовете за брак между непълнолетни.

“През последните дни и седмици в медиите се появи информация за нови, някои от които изключително тежки случаи на насилие. Станахме свидетели на епидемия от нови случаи. Моята оценка е, че това е била една скрита епидемия през последните години. И сега, окуражени от подкрепата на обществото, много повече хора решиха да разкажат за техните проблеми,

Насилието няма да изчезне само”,

категоричен бе премиерът.

Министерствата са готови с повече от 15 конкретни мерки. Проблем засега остава темата какво да се прави с насилниците.

“Има един интересен аспект - как работим с насилниците. Това също се оказа въпрос, който изисква внимание, и остана като отворена тема, която ще обсъждаме”, каза Денков.

“В рамките на образователните институции има различни прояви на агресия, както по отношение на децата - така и към учителите. Това са белези и за насилие в самото семейство, затова трябва да се работи и с родителите. Амбицията ни е да се въведе такава програма и в детските градини и предучилищните групи, в по-горните класове вече има”, каза министърът на образованието проф. Галин Цоков.

С децата и родителите ще работят специални екипи от учители, психолози и юристи. Още от тази година по национална програма в 30 училища ще влязат медиатори за справяне с агресията. Идеята е от догодина те да бъдат разпределени по области и да се обхване цялата страна.

Отделно ще се търси и начин

да се назначат повече психолози в училищата,

особено там, където има зачестили случаи на агресия. Те ще оказват безплатна помощ на децата.

В училищата ще се въведат и програми за развитие на социалната и емоционалната интелигентност на учениците. “Наред с тях ще търсим начини да разширим доброволчеството и просоциалното поведение. Тук е важно ученическото самоучастие - ученици да подкрепят ученици”, обясни министърът. Цоков разказа и че вече има готови образователни филми за деца, подготвени от студенти в НАТФИЗ.

“Всичко това може да се приложи още в началото на следващата година. Много от мерките ще дадат средно- и дългосрочен ефект”, допълни министърът.

Национална програма за превенция на насилието ще разработи пък социалното министерство. Нейната идея е

психолози да започват работа с жертвите още след като подадат първия си сигнал

до институциите.

Ще се създаде и мрежа от специализирани услуги за деца и възрастни, жертви на насилие - по една във всяка област. Тези услуги могат да включват различни пакети за превенция и за подкрепа на жертвите на домашно насилие - медицински, юридически, социални и психотерапевтични дейности.

“Предлагаме да се създадат 6 експертни високоспециализирани екипи в страната, които да работят в координация, за да се приложат по-бързо мерките. Искаме и да има по-голяма информираност на обществото. Важно е и жертвите на насилие да имат достъп до ясна и точна информация за това къде и каква помощ могат да получат”, каза зам.-министърът на социалната политика Мая Василева.

Специална система, в която да се въвеждат, обработват и съхраняват всички случаи на насилие, ще подготви МВР. Идеята е вътре да се впишат жалбите на жертвите, случаите на насилие, но ще се отчитат и мерките, които са предприети по тях. Това бе една от промените, които депутатите одобриха по предложение на правосъдното министерство в Закона за защита от домашно насилие.

“На 16 март Бюрото за правна помощ към Министерството на правосъдието, МВР и адвокатските колегии подписаха меморандум за по-добра координация. Съгласно него всеки полицай, които е разбрал за домашно насилие, трябва да информира жертвата, че тя може да ползва безплатна правна помощ. Адвокатите са длъжни да отидат на мястото, където е жертвата - в полицейския участък, болница, защитено жилище или др., и да ѝ окажат правна помощ”, обясни пък зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев.

“340 хил. лв. е разпределило министерството на 13 НПО, които работят по този въпрос. Някои имат телефонни линии, които работят по 24 ч, други са се специализирали в социално, психологическо и правно подпомагане на жертвите и т.н.”, допълни той.

Денков обеща, че кабинетът ще отчете какво е свършил след месец.

Други от От страната и света

С такса за водата удрят по празните жилища

За бедните осигуряват по 1,5 кубика безплатно  С нова такса за студената вода, която се предвижда в проектозакон за водоснабдяването и канализацията, обитателите на празни жилища вече ще трябва да

С такса за водата удрят по празните жилища

За бедните осигуряват по 1,5 кубика безплатно  С нова такса за студената вода, която се предвижда в проектозакон за водоснабдяването и канализацията, обитателите на празни жилища вече ще трябва да

Православен календар за 23 ноември, вижте кой има имен ден

Св. Амфилохий, еп. Иконийски. Св. Григорий, еп. Акрагантийски. Св. благоверен княз Александър Невски Църквата почита днес паметта на епископите на Кесария Кападокийска и Акрагант св. Амфилохий и св

Само в "24 часа" на 23 ноември: Лудите сред нас - съботен очерк

Само в "24 часа" на 23 ноември ще прочетете: Лудите сред нас - съботен очерк Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън - интервю с треньора

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

>