Икономиката спря да расте, само туризмът чупи рекорди (Обзор)
Независимо от доброто си представяне през 2022 г. и факта, че устоя на войната в Украйна и високата инфлация, родната икономика вече показва признаци на умора, сочат данни на НСИ, публикувани в четвъртък.
През първото полугодие на 2023 г. за първи път от много време износът от България спада с 3,1% в сравнение със същия период на миналата, а само за юни спадът е с 15,6% на годишна база. От страната ни през месеците януари - юни са изнесени стоки за 44,4 млрд. лв., докато миналата година износът е бил за 45,8 млрд. лв. за същия период, и то при цени, които бяха с около 15% по-ниски.
Причината за спада безспорно са намаленото потребление и спадът на производството в повечето страни от ЕС, които са ни основни икономически партньори. Наскоро ЕК ревизира прогнозата си както за ЕС, така и за България, за която се очаква едва 1,5% ръст на икономиката до края на 2023 г. Специално за износа, който е един от основните стълбове на нашата икономика, в прогнозата се казва, че той ще продължи да спада допълнително, защото вече няма износ на ток на свръхвисоки цени, има забрана за износ на руски петролни продукти и се планират продължителни профилактични спирания на големи производствени мощности в енергетиката и в стоманената индустрия.
Промишленото производство у нас също отчита спад през юни - с 0,7% на месечна база и с 9,3% на годишна. Стагнацията е засегнала и строителството, за което юни обикновено е месец на подем. Тази година обаче индексът на строителната продукция пада с 1,1% през юни спрямо май и с 2,2% спрямо юни 2022 г.
Единствено оборотите на търговците на дребно през юни се увеличават, но само на годишна база с 2,4%, и то на фона на инфлация, която е около 6 пъти по-висока от този процент.
Туризмът отчита пореден рекорд - приходите на хотелите през юни т.г. са 229,2 млн. лв. Те не само са по-високи с 28,2% в сравнение с юни м.г., но са и най-високите юнски приходи, откакто се води такава статистика.