Палатков лагер брани Паметника на Съветската армия
5 палатки опънаха пред Паметника на Съветската армия представители на "Левицата!" в акция срещу демонтирането на монумента от центъра на столицата. Мая Манолова обяви, че палатковият лагер ще стои, докато съществува реална възможност паметникът да бъде премахнат. До палатките са поставени и снимки на паметници на Червената армия, които са продължават на са на знакови места в Германия, Австрия, Полша, Унгария и Словакия. От коалицията настояват да се прекрати войната срещу историческото наследство и паметниците.
Акцията премина без напрежение, нямаше контра акция, нито пък засилено полицейско присъствие.
"Войната на десницата срещу историята преди местните избори ескалира. Това е жалка война нахора, които нямат аргументи и решения за проблемите днес. Нямат визия за бъдещето и се опитваъ да осквернят, поругаят и демонтират историята", коментира Мая Манолова. Според нев десницата възнамерява да направи поредната предизборна кампания на гърба на Паметника на Съветската армия, а това става за сметка на поругаването на паметта на милиони, загинали в битката срещу фашизма." Няма да позволим да пипнат паметника", заканиха се от "Левицата!".
Манолова уточни, че зад акцията стоят нейната формация "Изправи се, България", АБВ, "Движение 21" и неправителствени организации. Подкрепа очакват и от всички, които стоят зад опазването на българската история. От столипната огранизация ма АБВ пък подчертаха, че не бива който и да било паметник да бъде демонтиран и поругаван.
Преди броени дни от администрацията на областната управа с София дадоха знак, че преместването на паметника е сред приоритетните въпроси, по които, а процедурата "се движи възможно най-бързо според предвидените в закона срокове".
В началото на август едно от първите решения на Министерския съвет бе Паметникът на Съветската армия да се превърне от публична в частна държавна собственост, като се твърди, че инициативата за това е на областния управител Вяра Тодева. Тя вече е изпратила и запитване до директора на Националната галерия дали скулптурите и барелефите от монумента може да бъдат приети в Музея за изкуството от периода на социализма.
Срещу преместването на паметника вече се обявиха от БСП и „Възраждане“, които видяха поредният опит за разделяне на обществото. Хората на Костадин Костадинов дори видяха в този акт заплаха за отношенията с Руската федерация и също се заканиха да блокират преместването.