Шефът на БАН: Не само в средното образование нивото пада. И при нас се усеща

08.08.2023 07:00 Ярослава Прохазкова
Акад. Юлиан Ревалски

Процесът, свързан с инициативата летището в София да носи името на Васил Левски, е задвижен и се надявам да стигне до успешен край, казва председателят на БАН

Още акценти от интервюто: 

- Акад. Ревалски, изненада ли ви коментарът на колегата ви Радослав Марков за обезобразеното от насилник момиче в Стара Загора?

- Искам от името на моите колеги да се извиня за тези думи на вече бившия наш колега. Всички категорично осъждаме и се разграничаваме от думите му. Няма място за такива постъпки в съвременния свят, особено в нашата организация. Институтите на БАН са самостоятелни юридически лица и работодатели са директорите на институтите, а не председателят на БАН. Ръководството на института му поиска обяснение, затова се и забавиха - за да се уверят, че именно той e автор на тези думи. Институтът по математика и информатика категорично се разграничи от думите му. Поднасям отново извинението си от името на БАН към пострадалото момиче и към всички жертви на насилие. Надявам се, че такова нещо повече няма да се случва.

- Около рождения ден на Апостола отново повдигнахте темата международното летище в София да носи името на Васил Левски, има ли раздвижване по темата?

- Много хубаво е, че вашият вестник “24 часа” напомни за тази инициатива. И нашият колега чл.-кор. Атанас Семов също говори по темата пред медиите. Доколкото ми е известно, вече се чака становище на Министерството на транспорта и съобщенията и на Столична община. Процесът е задвижен и се надявам да стигне до успешен край. Доста хора ме питат какво е станало с тази хубава идея и ще има ли шанс да се реализира. Надявам се да се случи. 

- Заради бюджета имаше протести в различни браншове, какво става с парите на БАН?

- Още с встъпването в длъжност на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков проведохме разговор по принципните теми, свързани и с бюджета, и с развитието на научните изследвания. Получи се добър диалог, включително с екипа на министъра на финансите. Разбира се, държа да подчертая подкрепата на премиера академик Николай Денков при обсъждането на политиката за научните изследвания и бюджета за наука, и в частност за бюджета на БАН. Това, което ме радва, е, че в този диалог между институциите по принципните теми, свързани с научните изследвания, имаме сходни мнения и че по отношение на минималните възнаграждения на академичния състав в БАН се затвърждава мнението, че те трябва да са като тези на академичния състав в държавните висши училища. Това се споделя и от Комисията по образование и наука към Народното събрание. Имаме подкрепата и на синдиката за висше образование и наука към КНСБ, както и принципната подкрепа и на другия голям синдикат – КТ “Подкрепа”. Човек не може да получи всичко, което е необходимо за един бюджет и което поиска, особено когато се прави бюджет в средата на годината. И все пак в настоящата ситуация бих определил като добър бюджета на БАН за 2023 г. Приемам го като сериозна стъпка в положителна посока и съм убеден, че ако вървим така и занапред, финансирането на БАН по линия на държавния бюджет ще съответства на важността на дейностите, които най-голямата научна организация в България извършва в полза на нашата страна.

- Как вървят контактите  ви с изпълнителната власт? Търсят ли ви повече политиците?

- Премиерът акад. Николай Денков продължи традицията председателят на БАН да бъде канен на редовните заседания на Министерския съвет. Наскоро на едно от тях той подчерта, че БАН е основният експертен център, който може да бъде в помощ при решаването на редица важни задачи за страната ни. Търсенето на нашата експертиза все повече се засилва, защото и в МС, и в други държавни институции се затвърждава убеждението колко е важно участието на учените при вземането на решения от политиците по ключови въпроси за страната и за цялата европейска общност. 

- Кои са най-новите постижения на БАН?

- И тазгодишният ни отчет показа, че имаме устойчива тенденция за повишаване на качеството на резултатите от научните изследвания. В областта на фундаменталните научни изследвания тенденцията в последните 6-7 години е устойчива за повишаване на качеството и количеството на научната продукция. Тук са т.нар. наукометрични показатели - публикации, цитирания. В областта на научноприложните изследвания силно нараства броят на патентите и полезните модели. Преди по-малко от три месеца проведохме третото издание на срещата “Наука за бизнес”, на която си дават среща наши научни колективи с няколкостотин представители на бизнеса. Бяха представени 15-ина нови иновативни разработки на БАН. Има устойчиво развитие на изследванията и иновациите в областта на възобновяемите енергийни източници, особено свързани с използването на водорода, начина му на компресиране и запазване и използването му за акумулиране на енергия в батерии. В момента сме в процес на изграждане на водородна станция, която ще захранва транспортни средства. Имаме вече и водороден автомобил, който чака изграждането на водородната станция през септември. Тя ще е първата у нас и ще е на територията на БАН на 4-и километър.

Друго постижение, което искам да отбележа, е свързано с технологии за инвитро производство на ценни медицински растения. Идеята е по-ефективно и по-бързо да се отглеждат растения, от които се извличат съставки за лекарства.

Има разработка, свързана с използването на IT технологиите - катализатори, които са за обезвреждане на отпадни газове, които са разработени чрез използването на 3D принтери. То бе показано на изложението “Наука за бизнес”.

Много силни са изследванията, свързани с биомедицина. Тази година представихме разработка, която предлага получаване на мутантни белтъци като средство за производство на медикаменти за терапия на автоимунни заболявания.

- Бизнесът влага ли пари?

- Това е големият проблем. Имаме разработки, които са се получили на базата на взаимодействие с бизнеса. Някои вече са внедрени в производството. Това са продукти, свързани с фармацевтичната и с козметичната индустрия и с производството на нови материали в редица области. Проблемът е, че от нашите разработки не се интересуват на практика големите индустриални фирми, които имат потенциал да влагат пари в научни изследвания. Причината е, че повечето от тях са дъщерни на фирми от чужбина и развойната си дейност те извършват в други страни. От нашите разработки се интересуват малките и средните предприятия. А те самите нямат голям финансов ресурс за научни изследвания. Голямата ни надежда е в новата програма, насочена към научни изследвания с иновативен характер, която е под шапката на Министерството на иновациите и растежа, за да се подпомагат научни разработки между фирми и научни организации. Програмата се отваря сега и има голям ресурс. Надявам се с помощта ѝ да имаме много по-сериозен пробив в съвместни разработки с фирми.   

- Вие сте зам.-председател на Консултативния научен съвет на европейските академии EASAC, какъв е приносът на България?

- Един от последните доклади, който вече беше разпространен в Брюксел и отново там ще бъде представен през есента, е свързан с бъдещето на газа. В разработването му има активно наше участие - проф. Дария Владикова от Института по електрохимия и енергийни системи и гл.ас. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания. Моята обратна връзка от ръководителя на програмата е, че те са били много активни в процеса на разработването на доклада. В него се дискутират въпросите за зоните на ефективност за замяна на природния газ с водород, за намаляване на емисиите на парникови газове, за сигурността на самите енергийни доставки. Това са все важни въпроси, особено в контекста на това, което се случи в последната година и половина, и съм сигурен, че ще е много полезен за политиците, които вземат решения в тази област. Участваме в разработването на важни доклади, свързани с наболели въпроси от съвремието и бъдещето.  От началото на тази година БАН е една от най-активните академии в EASAC - освен експертно участие ние отговаряме и за отпечатването и разпространението на докладите, което е една голяма част от дейността на тази организация.

- Матурите показаха доста ниски резултати тази година, къде се къса нишката между училището и университета?

- Не съм специалист по педагогика, но като дългогодишен преподавател в университети в България и чужбина забелязвам, че общото ниво в училищното образование пада. Това, за съжаление, прави първите години в университета трудни както за студентите, така и за преподавателите. Когато нивото от училище е по-ниско, а трябва да се получават университетски знания, нишката се къса. Това всъщност е проблем не само за България, но и за развитите страни с традиции в областта на образованието. Във Франция например в редица университети в първата година се правят специални курсове за достигане на знанията от училище на ниво, което е необходимо за академичното образование, за да могат студентите да възприемат знанията в университета по-лесно.

- Това не се отразява на младите кадрите на БАН, нали?

- При нас, за съжаление, поради недобрата политика през последните десетилетия в областта на научните изследвания не идват много кандидати. На година приемаме около 100 докторанти. Няма да скрия, че има падане на нивото и при нас. И това се случва, въпреки че това все пак са студентите с магистърска степен, които са били сред най-добрите.

- Как да се преодолеят разликите между двете Българии в образованието - водещи училища могат да се конкурират на световно ниво, но други 1/3 не могат да осигурят базисна грамотност на учениците си?

- И в други страни разделението между елитното обучение и базовото също е проблем, но нека говорим за България. Много добре обучени деца от добри училища е имало винаги у нас. Разликата е, че в миналото имаше много голям процент добре подготвени ученици, без да са непременно от малкия процент на елита. Един от начините да се подобрят нещата е да си спомним за нашия добър опит, както и да вземем пример от други страни, които в последните години показват значими успехи в училищното образование. И Финландия, и прибалтийските републики могат да ни бъдат добър пример. Другото - нека всички институции, които могат, да се опитаме да помогнем на Министерството на образованието и науката в работата по повишаване на общото ниво на училищното образование. Ние в БАН правим това от години по различни дисциплини, като в началото беше математиката. Имам предвид да се популяризира подход, който акад. Петър Кендеров въведе в България преди двайсетина години, който се нарича изследователски подход в образованието и целта му е, включително и чрез използване на модерните IT технологии, да въвлече ученика в процеса на обучение, като го направи активен участник в този процес, а не просто пасивен слушател. Тогава той по-лесно и с интерес възприема материала по съответния предмет. Това трябва да стане и чрез масово обучение на учителите в новите подходи на преподаване, не само на учителите от елитните училища. В областта на математиката го правим от доста години. Квалифицираме учители и по този начин помагаме на МОН, повдигайки общото ниво на учителите. Само в областта на математиката в последните десетина години сме обучили в този подход над 1000 учители. Така повишаваме нивото на професионализъм в преподаването на самите преподаватели, което по естествен начин се пренася сред учениците за повишаване на тяхното ниво на подготвеност.

Други от Интервюта

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

>