Трети март увенчава делото на голям натовец

06.08.2023 21:25 Валери Найденов
Александър Втори СНИМКА: Уикипедия

Кой знае, ако не бе Александър II, може би нямаше да го има и НАТО

В предишната статия се опитах да предпазя родните евроатлантици от капана “24 май”. А сега се надявам да ги убедя, че генетиката на празника Трети март е по-натовска от тяхната собствена.

Какво е НАТО? НАТО е политически и отбранителен съюз, в който страните членки де факто са протекторат на САЩ. А какво е 3 март? Да оставим настрана незначителния за новите реформатори факт, че със Санстефанския договор България пак се появява на картата. И че без 3 март не би имало нито 6, нито 22 септември. От натовска гледна точка много по-важно е това, че Санстефанският договор е върхът в кариерата на руския император Александър ІІ, а той е най-верният приятел на Чичо Сам през XIX век.

През онзи век великите европейски сили не са много дружелюбни към САЩ, а по-често са враждебни. По-конкретно Великобритания воюва срещу САЩ по време на Американската революция, после пак през 1912 г., а по време на Американската гражданска война (1861-1866) аха-аха да се намеси на страната на Конфедерацията (Юга). Тогава Франция също симпатизира на южняците. Единствената велика европейска сила, която определено застава на страната на Съюза (Севера), е Русия.

Само 5-6 години преди това, по време на Кримската война (1853 – 1856), единствената световна сила, която подкрепя Русия, е САЩ. През целия XIX, а всъщност още от XVIII век интересите на САЩ и на Русия не си противоречат, а вървят паралелно и на моменти си подават ръка. Кой знае,

ако зависеше от САЩ, може би Санстефанският договор от 1878 г. щеше да оцелее

в оригиналния си вид. Как днешните български натовци щяха да го лустрират – нямам понятие, но сигурно щяха нещо да измислят.

Но да се върнем в 1863 г., когато Великобритания и Франция все още се колебаят. Великобритания уж е неутрална, но снабдява Юга с оръжие и дори изпълнява поръчка за 2 бойни кораба с метална обшивка - сериозна помощ по онова време. Тези кораби нанасят такива щети на Севера, че по-късно Великобритания плаща на САК обезщетение от 15 милиона долара, огромна сума по това време. САЩ купуват Аляска от Русия само за 7 милиона.

И точно тогава Александър ІІ изпраща атлантическия си флот в нюйоркското пристанище, а тихоокеанския – в Сан Франциско. Двата флота остават там от септември 1863 до юли-август 1964 г. Когато си тръгват, Великобритания вече се е отказала от намерението си да подкрепи Конфедерацията (Юга) с военна сила.

Дали присъствието на руския флот повлиява върху това решение? Ето какво пише в изданието на Флотския институт на САЩ през 1935 г. експертът Патрик Лоренц: “Различни са причините, поради които Англия реши да остане неутрална, но присъствието на руските крайцери в Атлантическия и в Тихия океан несъмнено изигра главна (major) роля...”.

В момента на руската намеса съдбата на гражданската война все още е на кантар. Една намеса на Великобритания (със или без Франция) би била фатална за Севера. Британският флот би блокирал и двете крайбрежия на САЩ, а и най-скромното сухопътно нахлуване откъм Канада не би срещнало сериозна съпротива.

В тази война се решава не само целостта на САЩ, но и икономическото им бъдеще. Една от причините за конфликта е, че Вашингтон започва да налага високи мита върху търговията с Европа, за да защити и стимулира промишлеността в северните щати. Но това не е изгодно за Юга, който със своите робски плантации на практика е суровинен придатък на европейската промишленост. Той изнася евтин памук, а внася от Европа дрехи, оръжие, инструменти и всякакви предмети на лукса. За него митата са тотална щета. Ако Конфедерацията бе успяла да се отцепи, американската промишлена революция нямаше да се състои в тази мащаби.

И днес нямаше да има никакво НАТО.

Ето защо руският флот е посрещнат с всенародно ликуване и в Ню Йорк, и в Сан Франциско

В Ню Йорк властите организират за руските моряци грандиозен парад, който преминава по Бродуей от 23-та до 14-а улица. Публиката включва над 30 000 граждани с цветя и знамена. В чест на руския флот се организират приеми, банкети и всякакви други купони.

Някои историци дори свързват тези събития с американския Ден на благодарността, на който днес президентът всяка година помилва една от двете си пуйки. До този момент Денят на благодарността се отбелязва в различните щати на най-различни дати. На трети октомври 1863 г., буквално седмица след пристигането на руския флот, президентът Линкълн издава декрет, с който го фиксира за последния четвъртък на ноември. Кратката му реч по този случай започва така: “Годината, която отива към своя край, бе изпълнена с благословията на плодородни полета и здравословни небеса. Към тези дарове … се добавиха и други, които са толкова необикновени по своята природа, че не могат да не проникнат и да не омекотят дори това сърце, което обикновено е безчувствено към винаги гледащото ни Провидение на Всемогъщия Бог”.

Русия не се споменава пряко в речта, но какви други “неочаквани дарове” може да са се добавили в онзи момент освен пристигането на руския флот?

Повече от половин век този ход на Александър ІІ се тълкува като “приятел в нужда се познава”. Едва непосредствено преди Първата световна война се появява друго обяснение - руският император го прави изцяло заради своите интереси, които са свързани с въстанието в Полша и враждебното отношение на Франция, Англия и Австрия. По тази тема се спори и до днес, но това не променя факта, че без неочаквания ход на Царя Освободител може би днес нямаше да съществува НАТО. И не знам дали това ще трогне днешните натовци, но само 3 години след Освобождението Александър ІІ е убит от комунистите.

Всъщност неговите атентатори са “народоволци”, но тъй като те практикуват революционен терор и настояват за преразпределение на собствеността, спокойно можем да ги наречем комунисти.

Делата на Александър ІІ би трябвало да се разглеждат в контекста на своето време, както и всяко историческо събитие. Всичко друго е невежество и глупост. Днешното световно геополитическо разделение не съвпада с предишното, така както тухлите не се редят точно една върху друга, а новата тухла стъпва върху долните две поравно. Така и в историята се наслагват от разнородни и разминаващи се идеологически пластове. Ако се опитаме със задна дата да ги изравним с горния пласт, става същото като с тухлената стена – рухва вярата на обществото в собствената си идентичност.

Странното е, че до 9 септември 1944 г. българското общество винаги възприема Трети март като национален празник, дори когато сме във война с Русия. През 1990 г. всички депутати във ВНС единодушно го възстановиха, като инициативата дойде от СДС. Едва в наши дни грантоедната общност се сети, че и 3 март трябва незабавно да бъде лустриран.

Това вероятно се дължи на инерцията. Тръгне ли да се реформира и лустрира, обществото, трудно удря спирачки. Идва ново поколение, а то иска да надмине старото. Още повече че сред най-новите сини преобладават я деца, я внуци на хора от бившия червен елит (вижте например кандидата за софийски кмет откъм ПП/ДБ. Те трябва да се стараят два пъти повече. За да са убедителни, те трябва да запалят в очите си онзи пламък, който е накарал дедите им да хванат Балкана. Ето как описва това душевно състояние Бай Ганьо Балкански в едно от култовите си писма:

“Кръвта ми леденее в жилите, мозъкът ми се сковава към черепа, сърцето ми престава да бие и аз с трепет на душата си взивавам към почитаемото Правителство и го моля да отговори ще има ли край неговото търпение спрямо разрушителната разюзданост на опозиционната преса?...”.

Но по темата за пресата – друг път.

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>