Не хостеса, а председателят, който усмири и усмихна парламента
Леко строг и много справедлив, Росен Желязков заменя злобния политически тон с крилати фрази и така тушира скандала
Няма определени места, а пък аз не съм хостеса.
С тази реплика председателят на парламента Росен Желязков успя едновременно да разсмее депутатите, но и да покаже, че в залата има определени граници и той смята да ги пази от прекрачване. И че може да отстоява авторитета и позициите си, без да бъде груб. Всъщност е известно, че чувството за хумор е присъщо на интелигентните хора, а юристът от ГЕРБ, който пое ръководството на 49-ото народно събрание в разгара на политическата криза, определено е такъв. Сам той незлоблив, през цялата първа сесия излизаше с такт, справедливост и лека строгост срещу враждебния политически тон и така успя да тушира много скандали с крилати фрази.
Най-паметната от тях - тази, че не е хостеса (домакиня в клубове, хотели, ресторанти, която посреща и изпраща гостите, настанява ги и следи за цялостната организация около пребиваването им - б.р.), той спонтанно произнесе, когато шефът на депутатите от “Има такъв народ” Тошко Йорданов настоя “властта да си знае мястото” - финансовият министър Асен Василев седнал на вицепремиерския стол, а вече не е вице, затова Желязков трябвало веднага да го прати на друг.
За 108 дни “пръв сред равни”
Росен Желязков показа, че приема позицията сериозно, без самият той да се взема особено на сериозно. Юридическата му експертиза и опитът във висшата администрация му позволяват с лекота да ръководи заседанията и да организира парламентарния живот. А специфичното му чувство за хумор е в плюс за всички участници. Най-малкото, не позволи за тези 3 месеца и половина да се сбият, каквото силно желание демонстрираха на моменти представителите на народа...
“Да не стане политически пожар, защото опожаряваме доверието в институцията”, пожела си той в началото. И винаги се опитва да гаси тлеещото напрежение още в зародиш. Затова май
най-често използваната от него
дума е “Благодаря” - казва
я дори когато го критикуват
И се шегува на първо място със самия себе си, като например с безпрецедентното решение шефът на НС да подлежи на ротация. “Освобождаваме един Петър Петров, но ще останем с друг Петър Петров. Не е необходимо да сте на ротация, г-н Петров”, вметна Желязков преди седмица заради дублажа в имената на подалия оставка Петър Петров от ПП-ДБ с адаша му от “Възраждане”.
Иначе опозицията често използва всяка възможност да му напомни, че е ротационен председател. Но юристът е приел ситуацията като единствен шанс за изход от политическата криза и носи тежестта на тази временна корона с достойнство. Когато получи от Тошко Йорданов обръщението “г-н ротационен председател” ,обясни, че го приема като съставено от “ро” - малкото му име, плюс “тацио”, което на латински означава спокойствие, тишина, мълчание.
И наистина тази трактовка му приляга и описва поведението му начело на парламента - къде с такт, къде със спокойствие или неочаквана шега успява да върне депутатите към реалните им задачи. Да запази самообладание дори при персонални атаки и несправедливи обвинения, като ги подмине с мълчание или възпитано благодари за бележките.
На финала на сесията миналата седмица и “Възраждане”, и ИТН нападнаха Желязков с остри думи, включително, че е срам за поста. “Усещането за срам е субективно, може да сме солидарни, или не”, остана невъзмутим той. Но отново постави границите: “Разбирам, че сте в предизборна кампания. Не бъркайте жанра, това е Народно събрание, не е фейсбук”.
Заместникът му от БСП Кристиан Вигенин пък веднъж го заплаши, че върви “по стъпките на Главчев, който не свърши добре. Преди да дойде време за ротация, да не се окаже, че тя ще свърши за вас", заяви социалистът, напомняйки за сваления шеф от ГЕРБ на 44-ото НС, чиято оставка поиска и получи Бойко Борисов. Тогава Главчев изкара на поста едва към 200 дни. На заплахата Желязков пак реагира с хумор - че на колегата не му отива “използване на лексика, която напомня тази на Марио Пузо - кой как не е свършил добре”.
Председателят е начетен и често препраща към литературни източници. “Наближаваме полунощ, колеги. Както знаете от славянската митология,
от полунощ до зори е разпътно време и броди Полунощница
Имаме около час". Тези думи отправи той към народните представители в последния ден от първата сесия на 49-ото Народно събрание, след повече от 10 часа пленарно заседание без почивка. Със закачката си той опита едновременно да разведри атмосферата, но и да спеши колегите си за по-стегната работа преди ваканцията. В края на въпросното заседание, с което за 3 дни депутатите отметнаха 45 работни часа, той продължи с горчивите закачки - малко преди да ги разпусне за ваканция, със сериозен тон се закани, че преди да прекратят работния ден (всъщност нощ), смята да свика председателски съвет. “Само за 10 минутки”, усмихна се шефът, но успя да смути изтощените от спорове депутати.
Шегата му напомни тази, с която започна и последният им работен ден за юли. Тогава Желязков вкара извънредно в дневния ред точка за ратификация на споразумение между Европейската централна банка и ББР, което отключи поредната порция политическо противопоставяне. Депутатите изгубиха ценно време в спорове трябва ли това да се гледа, а Желязков ги заплаши - ще свика извънредно заседание само за тази точка. И “заплахата” явно проработи, защото набързо ратификацията мина.
Хуморът на Желязков не излиза във ваканция - преди дни, докато парламентът почива, той покани журналисти на тур в сградата на бившия Партиен дом, за да ги увери, че след преместването на депутатите медиите ще имат достъп до тях. “Добре дошли на разходката в музея”, посрещна той репортерите в сградата, някога дом на БКП, а сега - на Народното събрание.
“Виж кои сега са най-мрачни, за да видим и после дали ще са така”, подаде реплика към шефа на кабинета си. В крайна сметка след тура мрачни журналисти нямаше - въпросът с по-лесната комуникация между първата и четвъртата власт засега изглежда решен.
Мина се и през творчеството за деца в литературните препратки на Желязков - покрай драматургията на БСП по темата надлежно ли е внесен отказът на Бойко Борисов от имунитет. Разказа как Георги Свиленски ходил в кабинета му да види документа и опитал да го вземе. “Хвана я, сложи си я под мишката, за да я носи в стаята на БСП.
Играехме си на “Къде с таз книжчица под мишница?”,
дърпахме се на вратата, за да мога да си я взема обратно. Със строфите от Вазовото стихче Желязков успя да смъмри Свиленски за поведението му, но без да влиза в остра конфронтация - предпочитаният от него подход. Социалистът пък се оправда, че искал да го носи в деловодството.
И макар Желязков да налага наказания на депутатите, той не е привърженик на санкциите. Дори апострофира на ПП-ДБ, когато за първи път поискаха затягане на мерките срещу лошата дисциплина. “Тази рамка на поведение, която сме наложили на себе си, е спазване на личното ни поведение в зала и не би трябвало да разчитаме на санкции. Надали санкции ще променят метафоричния език, алегориите, басните, желанието да се уязви опонентът. Споделям разбирането, че трябва да се пази първо институцията, после обществото, което се изразява от нас като негови представители, и на последно място да дойдат санкциите”, обясни шефът на НС в началото на юни.
Опита да укроти и прекаления ентусиазъм за разпри между парламентарните групи от ранни зори - в началото на всяко заседание. “Давам си сметка, че сутрин хормоналните нива - това колегите доктори може би ще го потвърдят, са такива, че или предизвикват радостна възбуда, или по-висока степен на тревожност, но в нашия правилник, за съжаление, нямаме такива индекси”, опита той да върне колегите си към дебат по същество.
Държи освен на добрия тон и на приятния вид в първата институция на държавата. “На Председателски съвет постигнахме съгласие в пленарната зала да не се консумират храни и напитки с изключение на вода, и то
по начин, който не краси банките в характера на продуктово позициониране
Както и первазите по страничната ламперия да не са бар масички в пленарната зала, която пък не е кофишоп. Така че, уважаеми колеги, ако някой има различно виждане по тази тема, да внесе съответните уточнения в правилника за асортимента и менюто, което може да се консумира в пленарната зала”, пошегува се Желязков, успявайки отново с усмивка да изиска адекватно поведение от депутатите.
В линията на шегата - без значение как ще завърши пътят на 49-ото НС, Росен Желязков винаги може да се опре на музикалната си кариера. Неведндъж е признавал, че китарата му носи спокойствие, вдъхновение и забава. Сигурно затова шефът на парламента прие музикално предизвикателство от Андрей Чорбанов. Обиден, че са отхвърлени всички предложения по дневния ред на депутатите от ИТН, професорът имунолог допусна, че Желязков не ги приема за истински парламентаристи. Но поне и двамата били музиканти аматьори, вметна Чорбанов и изрази надежда, че Желязков свири по-добре, отколкото самият той пее, за да не умрат от глад извън НС. “Приемам хвърлената ръкавица. Ще направим една-две репетиции и ще оставим колегите да преценят. Мислете за името на дуета, г-н Чорбанов. Може нещо по фамилните ни имена - ще се получат оригинални неща”, включи се в играта председателят.
Не се знае ще има ли общ музикален проект, но определено шефът на 49-ото НС показа талант да води опозиция и управляващи към повече законотворчество и по-малко какофония в залата.
Наложи 32 наказания за “тепачка” и обиди
От 12 април до края на юли народните представители са отнесли общо 32 наказания заради нарушаване на правилника на парламента и проблеми с дисциплината. Наложени все от председателя на 49-то НС Росен Желязков.
Два са дните с най-много наказания - заради сблъсъците на 1 и 7 юни. В Деня на детето “Възраждане” и ПП-ДБ почти се сбиха пред парламентарната трибуна, което натрупа и половината от санкциите в сметката на депутатите. Сблъсъкът завърши с бутане, драскане, скубане, счупени очила и дори плюене. “Сами бяхте свидетели на тази масовост на нарушаване на обществения ред, което най-образно може да се опише с понятието на нашите западни съседи като “тепачка”, оцени събитията в пленарната зала Желязков.
16 народни представители от ПП-ДБ и “Възраждане” са санкционирани с “порицание” за въпросната бутаница. Същата мярка е приложена на 7 юни за втория опит на “Възраждане” да блокират изказване на Явор Божанков. Тогава са наказани шестима от националистите, а лидерът им Костадин Костадинов стана единственият (засега) избраник в този парламент, изгонен от заседание. Преди това, на 26 април, Желязков го санкционира и за думи като простак и утайка към Манол Пейков от ДБ, който също бе наказан за словесната си атака: “Аз винаги мога да ви назова Коцето Късопишков” (значело, че пише с къси букви - б.а.).
Сред рекордьорите, изпитали строгостта на председателя, е и шефът на ПГ на “Има такъв народ” Тошко Йорданов - отнесъл е 3 забележки тази сесия за обиди от трибуната. Желязков дори го разкри, че целенасочено търсел “забележка”, обиждайки Настимир Ананиев от ПП. Човекът на Слави го нарече “некадърен врачок”, който е минал през много партии “като една малка палава обла пеперудка, за да кацне навсякъде”.
Но също така шефът на НС е бранил Тошко от обиди - мълниеносно наказа червения Иван Петков-Бебето, когато от място изкрещя по негов адрес “джудже”.
Без колебания юристът наказа и Стоян Таслаков от “Възраждане" за “тъпанар”, отправено към бившия зам.-председател на парламента Мирослав Иванов от ПП (годеникът на Лена Бориславова - б.а.). Въобще Желязков е твърд в реакцията си всеки път, когато политическата злоба обърне депутатския език в обидни реплики към колегите.