Крадците вече не разхвърлят и заключват, а хора подават сигнали седмици след обира
Опитните бандити с нова тактика - вместо да заглушават алармата, облепят датчиците
Семейство Иванови се прибират в дома си в София след почивката на морето. Входната врата е заключена, апартаментът изглежда така, както са го оставили. По нищо не личи, че някой е влизал, докато ги е нямало.
Едва две седмици по-късно, когато съпругът решава да вземе пари от скритите в книга на рафта, разбира, че сумата липсва. Той е бил обран, докато е бил на почивката, но заради многото време, което е минало от кражбата, полицията трудно би я разкрила.
В последно време бандитите вече не действат като преди - да обръщат цялата къща. Те пипат внимателно, дори на излизане заключват вратата, разказва главен инспектор Марио Киричков от Криминална полиция в СДВР.
“Хубаво е, когато хората се приберат от почивка, веднага да проверят дали ценностите им са на място”, съветва криминалистът. И казва, че вече не са толкова редки случаите, при които бандитите пипат внимателно. Обикновено това се случва при обири, за които те имат предварителна информация. Но и да нямат - внимават, защото знаят, че колкото по-късно хората разберат за кражбата, толкова по-малко вероятно е да ги хванат. При почистването на дома домакините ще са изтрили евентуални отпечатъци, пък и повечето камери съхраняват записи само за седмица назад.
За да не станете жертва на кражба, докато сте на плажа в Гърция например, полицаят съветва вратата ви да е с 2 заключващи механизма, задължително от различен вид. “Няма ключалка, която не може да се отвори - за всяка си има майстор. Но когато са два различни механизъма, често ще се окаже, че “ключарят” в групата крадци (този, който се занимава с отварянето на вратите) няма да може да се справи с едната”, обяснява Киричков. Съветва хората не просто да не оставят отворен прозорец, за да проветряват, но и да не е на позицията, известна като ножица. “Така с отвертка се отваря точно за 5 секунди”, обяснява криминалистът. И дава пример, че преди година имали точно такъв случай. Тогава бандитът се покатерил по скеле и влязъл в апартамент (за катерачите виж в карето). Задържали го веднага след кражбата.
Най-добре е, ако дограмата е със секюрити обков. Тя разполага с 16 точки за заключване, докато нормалната е с 2.
Не работи тактика като оставянето на светната лампа, за да си мислят престъпниците, че в дома има човек. Дори напротив. “По-скоро ще забележат, че свети и през деня и ще им стане ясно, че собственика го няма”, обяснява Киричков.
Този трик обаче може да се използва при умните устройства - те се контролират от смартфон и така човек може да включва осветлението само вечерта.
Освен хората да не се хвалят в социалните мрежи, че заминават на почивка и да не качват в тях снимки, докато не се приберат, инспекторът съветва и да не обявяват бъдещи покупки. Например мъж написал във фейсбук, че си е избрал нова кола и ще я вземе, след като се прибере от море. Парите за покупката оставил в дома си. Когато се прибрал, сумата била задигната.
По колко души участват в кражбата, зависи от това дали ударът е по предварителна информация, или не. Когато ще се задигат пари от каса, обикновено има един шофьор, ключар, двама изпълнители и две отцепки, които следят дали някой няма да забележи бандитите. Самата информация винаги вземат от близки на жертвите. Понякога срещу процент от задигнатото, друг път хората неволно се изпускат след ловка манипулация от бандитите. Така те научават и къде е алармата.
Вместо да я заглушават, в последните месеци бандитите облепват датчиците. Така ги блокират и те не отчитат движение. За целта действат много внимателно. Насочват се право към първия и след това внимават, докато стигнат до следващите.
Бандитите, които разчитат на късмет, работят в по-малки групи - до трима. Рядко някой действа сам - само в 20% от случаите. Най-често това са ключарите. Правят го през нощта, през деня не смеят да задигат, без да имат отцепка.
И двете групи крадци гледат да отмъкнат само пари и злато. По-лесни са за носене, а и вече дори телевизорите са свързани с интернет и лесно могат да бъдат открити.
За първите шест месеца от СДВР отчитат намаление на домовите кражби - 409 при 570 през миналата година. Причината за спада са арестите на няколко от по-оборотните бандити от контингента. В момента се работи по свързването им не само с кражбите, за които са задържани, но и с такива, за които полицаите подозират, че са извършени от тях.
За една година катерачите намалели двойно
Кражбите, при които крадците се катерят, са намалели почти двойно за година. През тази има 49 случая, докато през миналата са били 96, сочат данните на СДВР. Спадът се дължи на задържането на няколко души от контингента.
Бандитите обикновено разчитат на отворвен прозорец. Тъй като хората на първия и втория етаж най-често имат решетки, често жертвите се оказват живеещите на третия и четвъртия етаж. Решили, че са защитени заради височината, те оставят прозореца отворен. Тогава бандитите ползват именно решетките от долните етажи, за да се покатерят. Друг път разчитат на улука. Имало е случай на мъж, покатерил се по климатиците на кооперация. Те били подредени шахматно и той ги ползвал като стълба, разказва Киричков.
Рядко бандитите сами отварят прозорците. Повечето разчитат на отворени. Действат сами. Веднъж влезли в жилището, гледат да не се бавят, тъй като ги е страх, че могат да събудят хората. А ако се срещнат, престъплението се квалифицира не като кражба, а грабеж. Там наказанията са по-тежки.
Най-често задигат портфейла, часовници и бижута, оставени в стаята, в която са влезли. Нямат време да търсят скрити пари. При подобни кражби рядко откраднатата сума надвишава 1000 лева.
Случвало се и след като вземат портфейла, бандитите да теглят пари от банковите карти в тях. Това ставало само в случаите, при които човек държи пинкода си записан на листче.