Отива ли си шефът на пловдивската полиция? Въпрос на време е, казват от МВР
Стягал се е да оглави националната жандармерия, но убийството в Цалапица може да му коства и сегашния пост
9 месеца - колкото една бременност, е начело на пловдивската полиция старши комисар Васил Костадинов. За краткия си престой в директорския кабинет на ул. "Княз Богориди" 7 той не блесна с нищо, категорични са полицаи от кариерата. А убийството на 24-годишния Митко в Цалапица преля чашата.
И министърът на вътрешните работи Калин Стоянов вчера му поиска оставката. Костадинов обаче отказва да я даде с аргумента, че нямало основание за това.
Въпрос на време е, смятат хора от системата на МВР. И коментират, че е морален акт той и началникът на районното в Стамболийски Ангел Керпиев да се оттеглят.
Според тях случаят "Цалапица" е пример как едно престъпление е било "проспано" от страна на органите на реда. Мълчаха повече от седмица, очевидно изобщо не им е минало през ум, че става въпрос за убийство, и едва в последния момент тръгнаха да обясняват, когато всичко вече е дълбоко погубено.
"Не може министърът да ти иска оставката, а ти след минути да му опонираш, че няма да я дадеш при положение, че имаш смъртен случай на млад човек. Ако беше си свършил работата, никой нямаше да иска да те маха", коментират дългогодишни служители.
Те смятат, че Костадинов е подучен от човек на висока позиция в МВР в София да не дава оставка. Той също е пловдивчанин и на него неотдавна министърът също поиска оттеглянето, но нещо се замълча. Това инатене не е типично за МВР и следващата стъпка е на Костадинов да бъде назначена дисциплинарна проверка. А в такива случаи, който не е проверен, на него не са открили нарушения, твърдят хора от системата.
Мълвата носи, че пловдивският директор е очаквал друго развитие за кариерното си израстване, но убийството в Цалапица объркало плановете. Единият от сегашните му заместници е трябвало да поеме дирекцията в Пловдив, а самият Костадинов да бъде изстрелян на мястото на пенсионираният шеф на ГД "Жандармерия" Тодор Гребенаров.
Дългогодишни полицаи казват, че в последните 9 месеца пловдивската дирекция не била ръководена добре. И сочат като причина предишния опит на Костадинов, който е основно в малки населени места. Намират за, меко казано, неуместна прословутата акция по Гергьовден в пловдивски нощен клуб, където 400 души бяха събличани, за да бъдат обискирани. Резултатът беше намиране на нищожно количество наркотици.
Битката му с пътния травматизъм също е незадоволителна и Пловдив остава на едно от челните места по катастрофи, ранени и загинали. Акциите, проведени от Костадинов, минават в графата "половинчати". Под ръководството му пловдивската полиция се превърна в една от най-затворените по отношение на предоставянето на информация институции. А липсата на комуникация е проваляла не един началник.