У нас 295 лв. месечно нужни, за да ядеш здравословно, в Германия – 382 лева, но заплатите са им 3 пъти по-високи (Графика)
73 лв. - толкова не достигат на средния българин да купува пълноценна храна. Сега отделя за ядене 222 лв. - скок с 25% за година
Всеки пети българин пести от основни храни, защото не му достигат парите. Евростат отчете, че хората у нас, които не могат да си позволят месо или риба на всеки два дни, са 22%. Така по показателя “хора, които не могат да ядат здравословно” сме най-зле в ЕС след румънците.
Въпреки статистиките, че доходите у нас растат повече от инфлацията, изчисленията са, че за да си купи човек само продуктите за базисното меню, което е добро за здравето му, трябват 295 лв. на месец. Изчисленията са на “24 часа”. Очевидно е проблем за 500 000 души с минимална заплата 780 лв. Както и за голяма част от пенсионерите при средна пенсия 735 лв. (през първото тримесечие на 2023 г.)
В Германия, където средната заплата (преизчислена в левове - 4760 лв. след данъците) е около 3 пъти по-висока от българската, а минималната (3170 лв.) - над 4 пъти по-висока от тази у нас, покупка на здравословно меню излиза 382 лв. Това е само 87 лв. повече, отколкото в България.
Ценоразписът за добра храна
За да пресметнем колко излиза здравословното хранене на месец, вземаме списък с продукти според Препоръките за здравословно хранене в България на Министерството на здравеопазването и Националния център по опазване на общественото здраве (виж графиката). Цените са средните, ако си купите храните в магазин, според сайта foodprice.bg и проверка в търговската мрежа. Така се получава общата сума, която към края на юли е 295 лв. на човек.
Важно е да се отбележи, че в този списък дори не влизат например масло и олио, захар и сладки, сол, както и безалкохолни напитки - неща, които така или иначе всяко домакинство купува, консумира и не може без тях в семейния бюджет.
Ако се изчисли колко се плаща за аналогичен списък с продукти в Германия в търговската мрежа, сумата е равностойността на 382 лв. (Изчисленията са по данни на платформата със сериозна база данни numbeo.com и на сайта housinganywhere.com)
Малката разлика явно се дължи на факта, че някои много важни продукти като мляко, сирене, яйца, домати, краставици у нас струват колкото в Германия, а в някои случаи дори повече.
Цената на
нездравословното
хранене
По данни на НСИ през първото тримесечие на 2023 г. паричният разход на човек за храна и безалкохолни напитки у нас е 222 лв. на месец средно на човек. През първото тримесечие на 2022 г. сумата е била 177 лв., а това означава сериозен скок на тези разходи от 25%. Очевидно причината е скокът в цената на храната в българските магазини.
Вижда се, че при 222 лв. разходи за храна (при това тук влизат и безалкохолни напитки) средният българин явно масово не си купува целия списък от продукти, необходими за здравословно меню - за него трябва да се дадат още 73 лв.
Здравните власти обясняват, че когато човек не се храни здравославно, това е свързано с:
- по-ниска работоспособност,
- сърдечносъдови заболявания,
- някои видове рак,
- затлъстяване,
- диабет тип 2,
- остеопороза, кариес и др.
От какво се пести
Компромисът, който прави човек с по-ниски доходи, когато не може да си позволи да отделя сумата за пълноценно и разнообразно хранително меню, е, че домакинствата се лишават от някои продукти често за сметка на други, които са нездравословни.
Или пък за да вържат семейния бюджет, пестят от другите разходи - за ремонт на жилище, образование, здравеопазване, облекло, транспорт и съобщения, развлечения и почивки. Картината се допълва от данните, че през първото тримесечие на 2023 г. над 75% от хората у нас изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи по данни на НСИ, а една трета ограничават потреблението на енергия. Половината българи не могат да си позволят едноседмична почивка.
Законът на Енгел - обедняваш, ако в семейния бюджет перото “храна” расте като процент
Законът на Енгел (по името на статистика Ернст Енгел) гласи, че колкото по-богати са домакинствата, толкова по-малко като процент от доходите харчат за храна, но толкова по-голяма е сумата за тази цел.
У нас по данни на НСИ за първото тримесечие на 2023 г. 31,1% от общите разходи се харчат за храна, което е висок процент на фона на повечето от другите европейски държави.
За сравнение, през първото тримесечие на 2022 г. процентът, похарчен за храна, е бил 29,3. Очевидно през тази година домакинствата са обеднели спрямо миналата.
По данни на КНСБ през юли т.г. 1807 лв. бруто са необходими на човек, за да покрива основните си разходи за живот. За семейство с двама работещи и едно дете брутният доход трябва да е два пъти по 1627 лева.