Омбудсманът за нарязаното момиче: Всичко е въпрос на чувствителност от институциите

01.08.2023 09:10
Диана Ковачева СНИМКА: Пресцентър на Омбудсмана на Република България

"Изправени сме пред случай на жестоко насилие, което явно не е е имало за цел да убие, а да накаже. Няма обяснение за тази промяна в квалификацията (от средна към лека телесна), при всички случаи е странно защо лице, което вече е било задържано за насилие, е било освободено, след като е имало опасност да избяга и да се укрие, което и направи", коментира в "Тази сутрин" омбудсманът на България Диана Ковачева във връзка с нападнатото по жесток начин 18 годишно момиче от Стара Загора, което беше нарязано с макетно ножче, обръснато до кръв и с счупен нос. По случаят, заради който вчера в цялата страна имаше протести срещу насилието, бе задържан приятелят ѝ - 26 годишният Георги, който и преди е имал спречквания със закона. 

"Има бяло петно в Наказателния кодекс, занимавам се с това от години, внасяла съм промени, но няма яснота спрямо умишленото причиняване на болка или страдание. От години България е осъждана, и от Страсбург неведнъж са казвали, че имаме проблем", подчерта Ковачева.

По думите ѝ няма текст, който инкриминира такъв тип деяния, които остават ненаказани, а "това момиче ще носи за цял живот белезите, унижението". 

Спрямо първоначалната реакция на прокуратурата в Стара Загора, която първоначално е пуснала Георги на свобода, Ковачева заяви, че "прехвърлят топката". "Те казват: Ние се съгласяваме със снимките и това, което пристигна. Съгласяваме се със съдебната експертиза", посочи още омбудсманът, като подчерта, че "няма пречка съдът да отиде и да види на живо".

"Съдът има възможности да се увери сам, всичко е въпрос на чувствителност от институцията, трябва да се промени отношението към жертвите на насилие. Търсенето на три последователни сигнала пречи да се осъди извършителя, а жертвите на насилие не говорят. Системността при насилието се предполага, ясно е , че това е не първия акт, но жертвите се страхуват", обясни още тя.

"Представете си - в малък град сте, съобщавате в полицията, това стига до извършителя, и когато втория случай е вече за убийство, няма трети сигнал".

Относно 10-те поправки в закона за домашно насилие, Ковачева подчерта, че той "има доста компромиси, както например партньорските връзки", както и че "има още какво да се направи, има нужда и от още стъпки". 

"Радвам се, че хората реагират, но има още стереотипи, с които не сме се преборили, че някой е твоя собственост, че може да го наказваш по някакъв начин", каза още Ковачева, като допълчи, че веднага би внесла предложенията за закон за домашното насилие, но "НС вече не работи, депутатите са във лятна ваканция".

"Много жени са връщани още в полицията заради едно студено отношение, че това са били домашни въпроси, лични. Много е важно подкрепата от институциите, защото жертвите на насилие са сами. Важно е и жертвите да търсят помощ навреме, има много НПО-та за психическа подкрепа. Трудно е да говорят, защото е унизително, то смачква човешкото достойнство, кара те да се чувстваш недостоен", обясни още омбудсманът, като в заключение призова: "Но трябва да потърсят помощ, за да не се стигне до фатален край".

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>