Политолог: Москва се опитва да направи втората мобилизация по-сръчно

28.07.2023 18:59 Кирил Букетов, "Дойче веле"

Чрез затягането на законодателството руските власти се опитват да направят втората мобилизационна вълна по-сръчно, казва пред "Дойче веле" политоложката Екатерина Шулман.

ДВ: Държавната Дума прие Закон за повишаване на мобилизационната възраст и за забрана за заминаване от Русия на тези, които вече са получили повиквателна. Дали оттам следва, че според Кремъл войната ще е продължителна?

Екатерина Шулман: Очевидно властите са си взели поука от грешките и трудностите на предната мобилизационна вълна. Интересна е например появата на нови възможности за санкции на длъжностни и юридически лица за "неоказване на съдействие" в хода на мобилизацията. Става дума най-вече за държавни служители и за фирми, които вероятно по време на предишния мобилизационен пик миналата есен някак са саботирали набирането на хора. Известно е, че е имало директори на компании, които не са бързали да съкратят списъка на кадрите си, както и, че е имало учители по физкултура, които не са искали да изпращат децата си на сигурна смърт. За системата това е саботаж, на който тя сега реагира.

Затова не съм сигурна, че всичко това е свързано с продължителността на войната. По-скоро - ако се наложи пак да мобилизираме, да го направим по-сръчно. Не е задължително да има втора мобилизационна вълна, но подготовката за нея е в ход. А тази подготовка естествено увеличава вероятността тя да се случи.

ДВ: Как при новите обстоятелства тези, които не искат да отидат в армията, биха могли да го избегнат?

Екатерина Шулман: Обхватът на подлежащите на мобилизация е същият, само бе разширен нагоре до 30 години, а не до 27, както беше още от времената на Хрушчов. Това са доста древни рамки, които сега се променят и мъжете ще подлежат на мобилизация за по-дълго време.

Що се отнася до възможността да се замине, за да се избегне службата, по-рано имаше седемдневен срок след получаването на повиквателната, преди да бъдат наложени ограничения, особено за пресичане на границата. Сега вече срок няма - щом повиквателната е дошла, пределите на Русия не могат да се напускат. На мъжете в страната сега вече определено няма да им е лесно.

ДВ: Догодина в Русия формално трябва да се проведат президентски избори. Какъв е смисълът в сегашната ситуация да се дава вид, че има предизборна кампания или някакво гласуване?

Екатерина Шулман: Много важно е да се дава вид - системата ще държи до края на електоралната си легитимност. Провеждането на изборите е нужно по две причини. Първо, административната система трябва да покаже, че може да организира подобни мащабни фестивали на масова лоялност. Второ - това е нужно на гражданите, административно зависимият електорат е важно да дойде и да гласува правилно. Освен това изборите са необходими, за да се каже на външния свят: вижте, президентът си остава популярен, това е изборът на руснаците - те поддържат този президент и след две години война.

Наситеността на това репресивно законотворчество в края на парламентарната сесия се обяснява включително с това, че трябва да се приеме всичко необходимо преди следващата сесия, която ще бъде предизборна. Тогава вече на гражданите ще трябва да се раздават блага, а не проблеми.

Други от Интервюта

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

Стоян Чапразов, преводачът на "Оръжията и човекът": Очаквах протести. Свободата в изкуството не може да бъде победена с юмруци и крясъци

Лесно се затварят театри. Артистите, които отстояха правото си продукцията им да бъде гледана, заслужават награда, казва в първо интервю след скандала Стоян Чапразов

>