Изстреляни са 11 857 противоградни ракети за последните 100 дни
Над 230 активни въздействия по градови клетки са проведени от началото на активния сезон за градозащита с ракетен способ, който беше открит на 14 април, до момента. Това заяви директорът на Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ инж. Валери Ценов пред журналисти в командния пункт на Регионална дирекция за борба с градушките в село Голям чардак, предаде БТА.
За този период са обработени общо 10 037 градови клетки, като са изстреляни 11 857 ракети, добави инж. Ценов. За същия период миналата година са проведени 196 активни въздействия върху 791 градови клетки и са изстреляни 10 189 ракети.
До миналата седмица тенденцията спрямо миналата година беше с 600 ракети по-малко, но въздействията, които бяха проведени от 21 юли до вчера преобърнаха резултата, добави Ценов. Към момента са изстреляни 2225 ракети повече спрямо предходната година.
Инж. Валери Ценов заяви, че агенцията разполага с достатъчно ракети, за да продължи работа. Сигурното е, че имаме договор с фирмата доставчик и при поръчка, ракетите могат да бъдат доставени до дни в нашата складова база, добави той.
В страната има 263 ракетни площадки и към момента всяка от тях разполага средно с 28 ракети.
Агенцията има 11 регионални дирекции във Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, в Пловдив две дирекции, Стара Загора, Хасково, Сливен и Тъжа. Това са местата, където се взимат решения как да бъде въздействано върху градоопасния процес. Само за вчера в Хасково, Стара Загора и Сливен бяха проведени четири въздействия и бяха изстреляни почти 300 ракети, добави още директорът на агенцията.
Пред природата всички сме безсилни. Ние се опитваме да намалим влиянието от градушката, добави инж. Ценов. По думите му работата на агенцията се изразява в това при вече образуваната облачна клетка с град, да се намали нарастването ѝ, така че, когато градът падне на земята, да бъде или с малки размери, или да бъде стопен.
Ракетните площадки са смятани според възможностите и местата, където трябва да се запазват земеделски култури. Нашата цел е защита на селскостопанските насаждения, а не на къщите на хората, добави инж. Ценов.
По думите му агенцията може да разшири дейността си, ако бъде осигурено финансиране.