Щаб "24 часа": Промените в конституцията - какво следва

25.07.2023 08:36
Проф. Пламен Павлов, историк

Още миналата година предложихме идеята 24 май - денят на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, на българския език и на българското влияние в средновековна и православна Европа да стане национален празник. За мен това е най-добрият вариант, защото този празник обединява хилядолетни послания. Самият ден е създаден от нашата църква още през Средновековието, през Възраждането е отбелязан през 1813 г., после знаем какво става в Пловдив с Найден Геров и Йоаким Груев, общонационален е за Мизия, Тракия, Македония, Добруджа. С други думи - преди да има модерна България, това е националният празник.

Омръзна ми от спекулациите на разни политически пигмеи и на пресата да противопоставят 3 март на 24 май. И двата дни са много важни. Защитавал съм 3-и март над тридесет години и пак ще го правя. Още през есента на миналата година предложихме в Народното събрание 3 март да е официален празник, също 20 април - денят на Априлското въстание, 6 септември, 22 септември.

Аргументът 24 май да е национален празник е, защото това е българският ден в световната цивилизация.

Проф. Иван Илчев, историк: А защо да не е втори национален празник!

Нищо не пречи да има втори национален празник. Никой няма нищо против 24 май, но да се отречеш от 3 март, това означава, че се отричаш от делото на Велчо Атанасов - Джамджията, Хаджи Димитър и Стефан Караджа, Георги Раковски, Васил Левски, Априлското въстание, опълченците, без които 3 март нямаше да има. Нямаше да има повод Русия да обяви войната.

Затова смятам, че предложението е дело на исторически неграмотни и политически конюнктурни хора. Навремето хора със същото мислене не искаха да се пише нищо за ген. Тошев и неговата конница, защото се сражавала срещу руската армия в Добруджа. Жалко, много жалко, че един академик се опитва да аргументира подобно предложение.

Никой не е срещу 24 май, но да отнемеш от Трети март статута на националния празник, е срамно. Значи ли, че ако следващото правителство е на “Възраждане”, ще трябва да скъсаме отношения със САЩ?

Благовест Пунев, бивш конституционен съдия: Не бива всеки да се жалва в Конституционния съд - ще го затрупат без голям смисъл

Предложенията не са формулирани много точно. Това, което съм чул, но не съм запознат в детайли, е, че се предвижда индивидуална конституционна жалба от всеки гражданин, който смята своите права за нарушени.

Не е съвсем правилно, защото Конституционният съд може да се превърне в четвърта съдебна инстанция. И да бъде затрупан с огромен брой дела, но без голям смисъл. Да има голям разход на средства и ресурси заради доста минимални резултати.

Много внимателно трябва да се помисли, защото ще доведе до огромно разрастване без практическа полза. И дали си струва. В Германия, където има индивидуална конституционна жалба от граждани, а съдебните решения се зачитат повече, отколкото у нас, има 2000 жалби годишно. От тях за разглеждане се допускат 100 и само по 10 съдът се произнася положително.

Според мен трябва да се разшири кръгът на тези, които може да сезират КС, но това да не са гражданите, а всеки съд също да има право. Това би доближило до индивидуалната жалба.

Добре е, че се ограничават правомощията на главния прокурор.

Много положително предложение е за служебното правителство, което до голяма степен е безконтролно в своите действия. Защото то е свръхпрезидентска власт. Президентът го назначава, а в същото време е абсолютно безконтролно, тъй като действа във време, когато няма парламент.

Кънчо Стойчев, социолог:  Без служебни правителства? Значи кабинетът “Петков” щеше да управлява 1 г. с 0 легитимност  

Помолихме социолога за коментар на 1. отпадането на служебното правителство, 2. 24 май да е национален празник, 3. Лимит до два за мандатите на кметовете 4. Необходимостта изобщо да се променя конституцията. Ето отговорите му:

1. Системата със служебно правителство работи отлично и многократно през годините. Тя сработи и последния път, тъй като принуди партиите да съставят правителството, което имаме в момента.

Представете си, че това, което се предлага сега, бе факт преди - щяхме да имаме свалено правителство, което да управлява почти година с нулева легитимност. И с безкрайни възможности за замитане под килима на нарушения. Това би било пряко пренебрегване на волята на мнозинството в парламента, а следователно и на българските избиратели.

Няма по-глупаво и вредно законотворчество от мотивираното от конкретен случай или заради конкретен човек. Точно това се опитват да ни пробутат.

2. Подобно предложение издава тотална управленска самозабрава в смисъл на пълна незаинтересованост от мнението и чувствата на мнозинството от българския народ. Това е конюнктурност в името на личен кариеризъм.

3. Категорично не. В по-малките населени места има десетки и десетки примери за трети и четвърти мандати, които са много успешни. Защо изкуствено да ограничаваме добрите градоначалници? А има такива примери и в някои големи градове.

4. Ако България има сто проблема, конституцията ни е сто и първият. Тя е доказано добра, колкото пъти е пипана, все е разваляна. И сега искат още да я развалят поради управленска импотентност. Има хора, на които все нещо им пречи. Най-често това са неспособни хора - неспособни не лично, никого не искам лично да засегна, а неспособни да мислят и работят за България, самовлюбени безродственици, дронове с изнесено отвъд пределите ни управление.

Други от Анализи

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

>