Коя е фирмата, спечелила в САЩ поръчка за "стотици хиляди снаряди от България"
Много близо до международното летище на Тампа, щата Флорида, е бизнес паркът "Айлънд сентър" с офиси на компании като "Куайът профешънълс" ("Тихите професионалисти" се представя като лидер сред изпълнителите на договори за американската отбрана за анализ на големи масиви данни и изкуствен интелект) и "АРМА глоубъл корпорейшън" (част от структурите на гиганта "Дженеръл дайнамикс", създадена за "подкрепа на най-сложните програми на частите за специални операции").
Тук е и офисът на малко известна извън професионалните среди компания, спечелила на 30 януари 2023 г. поръчка от Пентагона за покупка от България на хиляди снаряди за гаубици по натовски стандарт. "Глоубъл милитъри продъктс" (Global Military Products) е дъщерна фирма на "Глоубъл Орднънс" (Global Ordnance) - "притежаван от ветерани дребен бизнес за снабдяване с тактическо оборудване и муниции".
Този "дребен бизнес" е получил четири пети (почти 402 милиона долара) от поръчка за муниции, поделена с гиганта "Нортроп Груман" (Northrop Grumman), за който отиват 120 милиона долара. Изданието Defense One твърди, че те трябва да отидат в помощ на армията на Украйна. Преди седмица Би Ти Ви имаше репортаж по темата, но в него не се говори, че това ще замине за украинската армия, пише "Дневник".
В случая с Global Military Products става дума за муниции от България, които далеч не са най-типичният продукт на българските оръжейни заводи. Това са 155-милиметрови снаряди за гаубици, каквито българската армия няма, производството им в страната се представяше от служебното правителство на "експериментално" ниво (пред Би Ти Ви икономическото министерство и ВМЗ - Сопот, казват, че е възможно и серийното производство - бел. ред.), макар местните ВМЗ и "Трансмобил" да ги рекламират сред предлаганите продукти.
"Производство в България изглежда най-логичното обяснение тук", казва Грег Сандърс, зам.-директор на Групата за инициативи в отбранителната индустрия към американския Център за стратегически и международни изследвания (CSIS).
Както Сандърс, така и други експерти обясняват пред специализирано американско издание, че договорите от САЩ сочат за съществуването на "големи производствени възможности за 155-мм снаряди в България".
Според публично достъпна информация вече са реализирани 36% от поръчката за Global Military Products и очакваното ѝ изпълнение е 24 май 2024 г. (В първото съобщение за договора е записано, че очакваната дата за приключването му е 30 януари 2027 г.)
Сумата, която първоначално е била 348 млн. долара, е увеличена с 54 милиона долара, което, изглежда, се е случило с корекция през април.
Хронологията на сделката сочи, че тя, изглежда, е договорена в края на миналата година и би трябвало да се изпълнява с България от март 2023 г. насам. Това е по времето на служебното правителство, назначено от президента Румен Радев.
Журналистът Сам Скоув от Defense One е получил коментар от ВМЗ, че предприятието не разполага с възможности за производство на тези снаряди. От "Трансмобил", българското посолство във Вашингтон и Global Military Products не са отговорили на въпросите.
Скоув обяснява, че при цена около 500 долара за такъв 155-мм снаряд с толкова пари могат да се купят близо 800 хиляди броя от този тип муниции. "Дневник" е срещал цени по-скоро около 800 долара (по-сложните снаряди за тези гаубици достигат хиляди долари единият), а и журналистът уточнява, че вероятно крайната цена ще е по-висока заради транспорт, опаковане и други подробности. Дори при този вариант общият брой надхвърля половин милион снаряда.
В документите за снарядите не се споменава Украйна, а се посочва, че мунициите ще бъдат произведени и използвани от страна извън САЩ. Но на 15 февруари изданието The Defence Post пише за договора, че "се финансира от Инициативата за подпомагане сигурността на Украйна и доставките се очаква да започнат следващия месец, съобщиха от сухопътните сили на САЩ".
Defense One също твърди сега, че те трябва да отидат именно на украинския фронт, и посочва, че Global Military Products е получила на 31 май 2023 г. договор на стойност над 118 млн. долара за купуване на зенитни системи Gepard от Йордания, приключване на сделката до 30 май 2024 г. и сумата идва по същата линия на фондовете за подпомагане на Украйна (т.нар. Fiscal 2010 Foreign Military Sales (Ukraine Security Assistance Initiative)
Компанията има още един договор за 232 млн. долара от август миналата година за 155-мм снаряди от Пакистан, но не е ясно дали те са предназначени за Украйна.
"Изборът на американската армия да се спре на Global Military Products показва как войната в Украйна промени отбранителната индустрия и сега малки компании откриват, че могат успешно да се конкурират с гиганти в сектора заради глобалния глад за оръжие и муниции", пише Сам Скоув от Defense One.
"Основана през 2013 г., базираната във Флорида фирма не е естествен играч на пазара за артилерийски снаряди по стандарта на НАТО - за разлика от огромната Northrop Grumman, който вече произвежда свързано със 155-мм снаряди оборудване.
Global Military Products започва като купува съветски модели оръжие от България и други страни в Източна Европа за Командването на специалните операции (SOCOM) на САЩ и "вероятно" ги е доставяла на сирийски бунтовници според разследване на Проекта за репортажи за организираната престъпност и корупцията."
Агресивната и пълномащабна война на Владимир Путин срещу Украйна извежда бизнеса на фирмата от Тампа до немислими за нея мащаби. Ако в периода 2016 - 2021 г. Пентагонът да е възложил поръчки за около 34 милиона долара годишно, само дотук през 2023 г. те наближават 800 млн. долара.
В разследването на OCCRP се разказва за дейността на Марк Моралес, основател и ръководител на Global Ordnance, спечелил от SOCOM поръчки за муниции за десетки милиони долари. Става дума за автомати, картечници, мини за минохвъргачки "и друго оръжие и муниции от Сърбия и България, вероятно предназначени за Сирия".
В статията от септември 2017 г. има и снимка от страницата на Global Ordnance във "Фейсбук", която има протоколен характер, най-вероятно идва от пресцентъра на българското Министерство на икономиката и е публикувана през април 2016 г. в българска медия. На нея в присъствието на икономическия министър Божидар Лукарски и неговия заместник Любен Петров от името на Global Ordnance (и американската Chemring Ordnance, с която работят) се връчват грамота и плакет на изпълнителния директор на ВМЗ - Сопот, д-р инж. Иван Гецов "за партньорство и постигнати високи резултати при изпълнение на договори за производство и доставка на боеприпаси".
В публикацията е цитиран "официалният представител на двете американски компании за България Владимир Осенов" да казва, че през следващите 5 години "интензивното сътрудничество между Chemring Ordnance и Global Ordnance и ВМЗ ще продължи да се развива, като "ВМЗ се превръща в стратегически доставчик за американските си партньори".
Владимир Осенов (с бялата коса на снимката) е управляващ директор на "Ви енд Ди сървисиз" - доставчик на медицинско оборудване. От Global Ordnance благодарят със снимката и на Дора Атанасова, която е другият изпълнителен директор на фирмата.