Коментар на седмицата №2: Ако погребем цар Фердинанд, ще е първият царски гроб в България

23.07.2023 17:00 Георги Милков
Цар Фердинанд обявява независимостта на България през 1908 г.

Публикуваме най-четените за изминалата седмица коментари, този е на второ място с близо 25 296 прочитания.

Редно е прибирането на ковчега с тялото на монарха в България да бъде придружено със съответния протокол, полагаемите се държавни почести и церемониал с гвардейска част

Повече от задължително е цар Фердинанд да намери последен покой на българска земя - така не само ще направим една отговорна крачка пред историята на нашия род, но и ще изпълним мечтата му да почива в България. Проф. Петър Стоянович заяви това онзи ден в интервю за “24 часа”, напомняйки за един важен въпрос, който спорадично е бил повдиган през последното десетилетие. Най-често около 22 септември - датата, на която през 1908 г. е обявена независимостта на България - най-безспорната заслуга на цар Фердинанд.

Тази година ще има и още основателни поводи да се обърне внимание на тази тема.

На 10 септември се навършват 75 години от кончината на най-дълго управлявалия монарх от Третото българско царство. Цар Фердинанд умира в Кобург през 1948 г. и оттогава лежи във временен ковчег в криптата на катедралата “Св. Августин” в Кобург, положен в краката на родителите си - принц Аугуст фон Сакс Кобург-Гота и княгиня Клементина Бурбон-Орлеанска.

Над ковчега е сложена кутия с българска пръст

и това засега е единственият досег със земята на България на пожелалия да почива в нея монарх.

На 28 август пък се навършват 80 г. от смъртта на сина му - цар Борис III. Царят Обединител е погребан в Рилския манастир, но през 1946 г. ковчегът му е изровен при милиционерска акция, ръководена от Лев Главинчев - един от най-ужасяващите комунистически инквизитори, и тялото е осквернено. Препогребано е в парка на двореца “Врана”, но през 1954 г. гробът е унищожен, тялото е погубено, а параклисът, построен преди това там, е взривен.

Затова и проф. Петър Стоянович в интервюто си за “24 часа” припомня: “По случайност или знак свише Фердинанд I се оказва единственият български цар, чието тяло е съхранено. В чужбина, слава богу, защото с варварското отношение на миналите властници нямаше и него да имаме на този свят”.

Факт е, че днес на българска земя нямаме нито един царски гроб. Хилядолетна история, три царства и нито един царски гроб. Прибирането на тленните останки на цар Фердинанд в България би направило тази историческа категоричност по-малко безнадеждна.

“Допреди десетина години, когато обективността полека-лека се завърна в оценката за него, цар Фердинанд беше нарочен за най-черната овца на новото ни време. Без да е светец или гений, той има множество заслуги за европеизацията на България. Разбира се, има и големи вини като държавник. Такива като него биват тачени и чествани, без това да пречи на обективното им научно изучаване. Далеч по-посредствени владетели и управленци из Европа - каквито бяха повечето от неговото време - са част от националната памет на своите нации. Ние продължаваме да сме длъжници на обективността, но и тази тенденция ще се обърне”, коментира проф. Стоянович.

Вероятно историкът е прав за промяната в мисленето и осъзнаването на важността на тези действия. Въпросът е колко още време ще е нужно в нашия случай. През годините почит към своите царе и владетели демонстрираха страни като Русия и Румъния, където комунизмът бе много по зловещ отколкото в България.

През 2010 г. Гиньо Ганев казва в едно интервю: “Не толкова желанието на цар Фердинанд да бъде погребан в България, колкото нашето чувство за дълг пред тези, които са я управлявали, повелява да бъде погребан тук. Дали ние сме съгласни с един владетел, или не, има много малко значение. Но той е една голяма част от българската нова история. Така че това усилие, което националният инициативен комитет вече предприема с много аргументи и

чувство за държавност,

има своето значение. Една държава не успява от това, че има политици, които се кълнат в демократични и други модерни идеи. Държавата успява, ако институциите не работят в името на теснопартийни и партизански услуги, а в името на целия народ. Тъкмо тези институции трябва да бъдат попитани сериозно и те да дадат съгласието си да стане това пренасяне в България на неговите тленни останки. Ще помоля и журналистиката да се отнесе с разбиране към нещата и с достатъчна държавническа сериозност към този голям акт. Мисля, че той ще даде резултат.”

С това изказване преди 13 г. Гиньо Ганев всъщност посочва и основния проблем пред възстановяването на историческата правда - желанието на държавните институции да се занимават с това.

Редно е прибирането на ковчега с тялото на монарха в България да бъде придружено със съответния протокол, полагаемите се държавни почести и церемониал с гвардейска част.

Такива символи за наличието на държавност, каквито всяка уважаваща себе си страна би трябвало да демонстрира.

Акад. Георги Марков: Направи държавата ни европейска, с него в София дойде операта

Не може катастрофите и войните през последните му 6 г. на власт да изчерпват направеното от него за 25 г. управление

Около гроба на цар Фердинанд има история. През 2011 г. за 150-годишнината от рождението му се прави опит останките му да бъдат пренесени от германския град Кобург в католическата катедрала в Пловдив, където е погребана жена му Мария Луиза.

Тогава ми се обади Гиньо Ганев и ми каза, че едва ли ще се получи. Той имаше добрия спомен за бащата на Симеон Втори - цар Борис III, тогава даже върнаха името му на булеварда. Но и до днес няма върнато име на булевард “Цар Фердинанд” - сега е “Васил Левски”. Самият Симеон Втори също не беше убеден, че идеята ще се осъществи.

Тогава създадохме комитет и се обърнахме към Цецка Цачева, която тогава беше председател на Народното събрание. Тя посъветва: “Бойко като министър-председател да каже!”. Той прецени:“Не му е сега времето”, явно познаваше обществените настроения.

Отидох при Славчо Атанасов, тогава кмет на Пловдив, с когото се познавахме от ВМРО. Казах му за комитета, а той реагира:“Ти, който си писал и за войните, и за националните катастрофи, как може да предлагаш такива неща за Фердинанд?”. Отговорих му:“На 2 август 1912 г. се навършва четвърт век от възшествието на царя на престола. Големи тържества има из София и Велико Търново, излиза и юбилейна златна монета. Със сигурност, ако цар Фердинанд беше починал през 1912 г., той щеше да е добър владетел. Защото направи от България европейска държава. С него операта дойде в София за учудване на Кемал Ататюрк, тъй като в Истанбул опера по това време няма.” Цар Фердинанд определено има заслуги към България. Не може катастрофите и войните през последните 6 г. от управлението му да изчерпват 25-те му години на власт. Трябва да се намери равновесие в оценките за него.

След това беше дадена идея да бъде погребан в гроба на самарянката Елеонора в Боянската църква. Аз обаче възразих с аргумента, че там е много вероятно гробът му да бъде осквернен. Което след 9 септември 1944 г. се е случило - не само оскверняват гроба, но го и заличават. Единственият начин това да не се случи пак бе да го погребем в катедрала.

Убеден съм, че и сега, след предложението на уважавания от мен историк проф. Петър Стоянович, пак ще има разправии и сред депутатите, и чрез медиите.

Проф. Пламен Павлов: Да намери покой на наша земя, е последната му воля

Независимо от греховете си, той има големи заслуги за България

Последното желание на цар Фердинанд е да бъде погребан в България и по тази причина, както знаем, и досега саркофагът му е над земята в Кобург. Това е последната воля на един човек, който има много големи заслуги за България. Независимо че има и грехове, и грешки, като цяло това е една много положителна фигура в нашата история. Неговите недостатъци са известни, но те са и много силно преекспонирани. Освен това много е удобно върху един човек да се хвърли вината за всички възможни катастрофи на България. Не бива да забравяме, че в крайна сметка тогава има премиери, военни и той да бъде изкупителна жертва за погрешните действия на други хора, е нечестно. Аз като малко еретик в историческата наука задавам един такъв контрафактуален въпрос: Ако България беше победител в Първата световна война, тогава може би в момента всеки площад щеше да се казва “Фердинанд” или “Васил Радославов”.

Не бива от гледна точка на нашите предубеждения и натрупани пластове от злост и хули към монархическата институция Фердинанд да се превръща в изкупителна жертва. Аз съм републиканец, но да не забравяме, че тогава сме били конституционна монархия и че не всичко е по силите на Фердинанд.

Той има много големи заслуги за модернизацията на България. За привличането на предприемчиви специалисти от чужбина. Крайно време е, 100 години и повече след онова време през 1918 г., когато той е принуден да абдикира, да снижим емоциите и да се отнасяме с максималното чувство на обективност към него и други личности от онази епоха.

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>