65 години след “Любимец 13” българското кино поглежда пак към футбола с “Гунди - легенда за любовта”

22.07.2023 03:00 Пенчо Ковачев
Апостол Карамитев играе две роли - на братя близнаци, в "Любимец 13".
Младият актьор Павел Иванов има трудната задача да се превъплъти в обряза на Гунди

Композитор на филма е върлият цесекар Дони, който е племенник на Димитър Пенев

65 години след “Любимец 13” на хоризонта се задава четвъртият в историята български футболен филм: “Гунди - легенда за любовта”.

Филмът разказва любовната история на Георги Аспарухов и Величка Маркова - Лита, от първата им среща през 1959 г. до катастрофата на Витиня на 30 юни 1971 г., в която Гунди изгаря в колата си заедно с приятеля си Никола Котков.

В ролята на Гунди е младият актьор от Народния театър Павел Иванов, който разкри, че заради ролята си е качил 34 кг. В образа на Лита влиза младата Александра Свиленова.

С приятната, но трудна задача са се заели Иван Христов и Андрей Арнаудов с тяхната “Междинна станция”,

осигурила бюджет от 4

милиона лева за продукцията

Идеята и сценарият са на Емил Бонев. Режисьор е Димитър Димитров, главен оператор - Борис Славков. Консултант на филма, организатор на футболните сцени и каскади е Станислав Ангелов-Пелето, бивш футболист на “Левски”.

Музикален продуцент и композитор на музиката е Добрин Векилов - Дони. Журналистите разкриха любопитна връзка. Дони е племенник на Димитър Пенев - Стратега от Мировяне, и първи братовчед на Любослав Пенев. Дони е стопроцентов цесекар, но, естествено, бизнесът си е бизнес.

Подсказвам и още една сюжетна линия - сестрата на Гунди Лидия е омъжена за Димитър Каров - разпределител във волеболния отбор на ЦСКА и националния отбор. Двамата се уважават много и никога не спорят и не се карат на тема спорт.

“Създадохме една машина на времето, задвижена от над 100 човека на терен и 59 актьори, които ще се включат в заснемането на продукцията”, казват Иван Христов и Андрей Арнаудов. В българското кино досега има само два филма на футболна тема. “Любимец 13” (1958) и любовно-спортната драма “Незабравимият ден”, заснет през 1975 г. Режисьорът на “Любимец 13” Владимир Янчев е съсценарист на Любен Попов, много известен за времето си футболен радиокоментатор. В главните роли са Апостол Карамитев, Гинка Станчева, Пенчо Петров, Петко Карлуковски, Георги Раданов, Стоянка Мутафова и др. Георги Калоянчев е в ролята на съдията на мача и в един момент си гълта свирката. Едва го спасяват.

Своя дебют в киното

прави Георги Парцалев

Филмът проследява титаничната битка на три футболни отбора - “Витоша” (София), “Воля” (Пловдив) и “Агрегат” (Русе), за варненския голмайстор от “Черно море” Гълъбов. Само че Гълъбови са двама и си приличат като две капки вода, защото са близнаци - Радослав и Радосвет. Футболист (и инженер) е Радослав, а Радосвет е комарджия и пиянде и е издирван от органите на народната милиция. Заради приликата на близнаците “мениджърите” на трите отбора ги объркват и става една...

Филмът е сниман във Варна и София. Сцените на плажа са от наскоро открития курорт Златни пясъци. Почти няма чадъри, за “капанчета” и хотели до брега да не говорим. Варненският футболен отбор “Черно море” е от четвъртокурсниците на проф. Боян Дановски в тогавашното висше театрално учулище - Иван Джамбазов, Стефан Илиев, Юрий Яковлев, Евстати Стратев, Никола Дачев, Александър Притуп и др. “Това беше прощъпулникът ни в киното и изживяването беше невероятно. Чочо Карамитев вече бе истинска звезда, но се държеше с нас като равен с равни”, разказваше Иван Джамбазов.

В ролята на софийските отбори “Витоша” и “Люлин” са столичните футболни тимове “Спартак” и “Родни криле”. Сред истинските играчи има само двама актьори - Апостол Карамитев и... пак Джамбазов. Всъщност Джамби играе няколко години в юношите на “Левски” и след като завършва гимназия, доста се колебае между ВИФ и театралното училище. Приемат го и на двете места, той все пак избира актьорството.

Мачовете се играят на стадион “Васил Левски”. На тогавашната му официална трибуна се мъдри лозунгът: “Чрез физкултура и спорт - готови за труд и отбрана”. За консултант на футболните сцени е поканен известният треньор Георги Пачеджиев.

Режисьор на “Незабравимият ден” е Петър Донев, той е и съсценарист на Никола Тихолов.

В главните роли са Стойчо Мазгалов, Огнян Желязков, Наталия Маркова, Николай Бинев, както и футболистите Божидар Григоров, Георги Гугалов, Илия Величков. Сигурно вече сте се досетили, че колективният герой във филма е отборът на “Славия”.

Треньорът Каролев (Стойчо Мазгалов) е пред сложна дилема - да се съгласи на компромиси, несъвместими със спорта, или с чиста съвест да напусне отбора. Нещата се усложняват и от факта, че треньорът е в любовен тригълник с Марта (Наталия Маркова) и централния нападател Сотиров (Божидар Григоров).

Репликите на Григоров, на когото викаха Боби Григ, са неповторими: “Ти не я обичаш. А аз я обичам!”. Начинът, по който футболистът произнесе думите може да влезе в класацията на топ 10 за най-дървено изречени реплики.

“Неделни мачове”,

заснет през 1975 г.

и подвежда с името си

Няма никакъв футбол, най-популярната игра е само фон на човешки страсти..

Режисьорът Тодор Андрейков е и съсценарист на Антон Кафезчиев. В ролите са почти непознати тогава актьори, както и натуршчици. Хората от планинско миньорско село чакат да дойде пролетта, за да започнат футболните мачове.

Филмът е от две новели, чиито истории и взаимоотношения между героите се преплитат. Новелата “Зима” разказва как Коста отива в града на мач, но попада в богато село и дори се жени там.

Историята в “Лято” се развива на фона на световното по футбол в Западна Германия през 1974 г. Владо и Ваня се влюбват, но любовта им е помрачена от интриги в селото и те се разделят. И мачът от футболен се превръща в боксов.

Преди години актьорът Георги Стайков ми сподели желанието си да снима футболен филм със заглавие “Дерби” .

Сюжетът се върти около кървавото дерби между треторазрядните отбори “Трескавица” - Търговище, и “Юнак” - Шумен, за класиране в “Б” група. Стайков вплита случки и лични спомени от футболния живот около милениума.

Жоро беше убеден, че футболните филми, особено ако са написани и заснети добре, винаги се радват на голям зрителски успех. Болести обаче налегнаха Георги Стайков и проектът си остана само негова мачта.

Други от Култура

Голямото сопрано Красимира Стоянова и Светлин Русев с 300-годишна цигулка изнасят концерт в Пловдив

Сопраното с международна кариера Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка "Страдивариус" на Светлин Русев ще зазвучат в Епископската базилика  на 29 ноември от 18,30 часа

Световна Албена Павлова превръща войната в шоу

Брехт на сцената на Сатиричния театър, режисиран от Стоян Радев без теоретични скучнотии Световна Албена Павлова извиси представлението на “Майка Кураж и нейните деца” в Сатирата до престижното място

"Нощ на театрите" - къде и какво да гледате (Графика)

13 града се превръщат в театрални сцени, като се включват в 12-ото издание на "Нощ на театрите". Тази година то се провежда под мотото "Изправени пред сянката"

На Перперикон през 14 век имало ценители на високата френска готика

Перперикон не престава да изненадва с невероятните произведения на човешките цивилизации, дали си там среща. Само преди дни обявих за откриването на уникална ажурна бронзова апликация с изобразената

Джон Малкович: Не е цивилизовано да се пречи на хората да отидат на театър

Още от лятото ми бяха казали, че постановката може да породи спорове, сподели режисьорът Ако го поканят, пак би дошъл у нас да постави пиеса "Оръжията и човекът" е нещо

>