Ад на Земята! Сахарска пещ владее Европа, градусите в Китай и САЩ достигат рекордните 52
Светът навлиза в неизследвана територия, тъй като горещите вълни връхлитат Европа, Америка и Азия едновременно, предупреждават експерти. Живакът в Китай и САЩ удари 52°. Европа, най-бързо затоплящият се континент в света, се готви за пика на горещата вълна днес или утре, като в някои части се очакват температури до 49°. “Екстремните горещини, които понастоящем обхващат Северното полукълбо, се очаква да се засилят тази седмица, което ще доведе до скок на температурите през нощта и ще доведе до повишен риск от инфаркти и смъртни случаи, предупреди Световната метеорологична организация.
В Италия, Испания и Гърция - държавите, които са най-силно засегнати, жегите едва сега започват, предупреждават от Европейската космическа агенция. “Горещият въздух, който се е разпрострял над Южна Европа, е превърнал Италия и околните страни в гигантска пещ”, коментира климатологът и професор в Редингския университет Хана Клоук. По думите ѝ топлината, която идва от Африка, се задържа на мястото си, като при постоянното високо налягане тя ще продължава да се натрупва в морето, сушата и въздуха.
Заради антициклона Харон се очаква Европа да отбележи нови температурни рекорди и да надмине отчетените през 2021 г. 48,8° в Сицилия. В някои части на Италия се очакват жеги от 45°. На туристите в Средиземно море пък е било казано във вторник да останат на закрито и да избягват плажа през най-горещите часове на деня.
В Северозападен Китай температурите достигнаха до 52,2°, а в Долината на смъртта в Калифорния - 52°. Според учени заради човешката дейност, която допринася за климатичните промени, явления като екстремните горещини ще стават все по-чести.
Покачващите се летни температури в Южна Европа могат да предизвикат трайна промяна в туристическите навици, като повече пътници ще отиват на по-хладни дестинации или ще ходят на почивка през пролетта или есента, за да избегнат жегите, смятат експерти. Данните на Европейската комисия за пътувания (ETC) показват, че броят на хората, които ще пътуват до Средиземноморския регион през юни до ноември, вече е намалял с 10% в сравнение с миналата година.
На този фон се наблюдава скок в интереса към дестинации като Чехия, Дания, Ирландия и България.
“Очакваме непредсказуемите метеорологични условия в бъдеще да окажат по-голямо влияние върху избора на пътниците в Европа”, казва Мигел Санс, ръководител на ETC.