1 млн. вземат под 1000 лв., а само за храна им трябват 557 лева

18.07.2023 21:24
Само за храна на един човек трябват 557,38 лв. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

 Свинското и яйцата държат рекорд по поскъпване, следват домати, краставици и ябълки

 Поне 2524 лева са нужни на семейство с дете, за да преживеят месеца

За да живее нормално самотно живеещ у нас, трябва да получава заплата от 1402,25 лв. Издръжката на семейство с дете до 14 г. пък трябва да е поне 2524,05 лв. Тези данни отчете президентът на КНСБ Пламен Димитров.

В рамките на последната една година издръжката на семейство е поскъпнала с 242 лв. Повече от 1,7 млн. работещи българи не достигат необходимата брутна заплата за издръжка. А 1 млн. работят за заплати под 1000 лева.

Само за храна на един човек обаче му трябват 557,38 лв., което е 39,8% от общия му разход.

Малката потребителска кошница, която включва само храни от първа необходимост и жизненоважни услуги, е 109 лв., което е с 20 лв. повече от миналата година. В Испания с една минимална заплата тази потребителска кошница може да се закупи 25 пъти, във Франция - 29 пъти, в Холандия и Германия - 32 пъти. С минимална заплата у нас тези основни 20 продукта се купуват само 7 пъти.

Тези данни са достатъчен аргумент, че темпът на нарастване на минималната заплата изостава от ръста на цените. Ето защо КНСБ продължава да настоява още тази година минималната заплата да стане 850 лева, каза Димитров.

Цените продължават да растат и запазват изключително високи равнища спрямо нашите доходи, добави президентът на КНСБ. Той даде пример с цената на обезкостеното свинско месо, която расте най-много - с 60%.

Над 80% от свинското у нас е внос, предимно от Дания.

Яйцата също държат рекорди, както и доматите, ябълките и краставиците

Единствено при горивата има спад от близо 25%, отчете още Димитров.

Захарта и захарните изделия са поскъпнали с 0,8% на месечна база, но на годишна база това е 18,8%.

Плодовете са поскъпнали с 10% в сравнение с 2022-а, а при черешите ръстът е с 31,4%, при кайсиите е с 21,6%, а при бананите с 14,9%.

Цените на услугите в заведения за обществено хранене също бележат ръст с 2,4% на тримесечна база. На годишна темпът на нарастване общо за групата е с 16,5%. Толкова е и за сладкарници и кафенета, а за ресторанти с 12%.

Продължава ограниченото потребление на много от стоките и услугите. Почти

45% от българите са в риск от бедност и не могат да си позволят нормална храна, съобщи Димитров.

Основната причина за ръста на необходимите средства за издръжка на живот е увеличението на цените на храните. Стоките и услугите, които купуваме всеки ден, продължават да са достатъчно високи, техният ценови растеж е видим, макар и с по-малки темпове. Именно това определя и повечето пари, които са ни нужни да живеем сравнително прилично, каза Димитров.

Той се усъмни, че при цените на храните има спекула и картели, и призова за намесата на Комисията за защита на конкуренцията.

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>