СЗО: Настоящата климатична криза е екзистенциална заплаха за човечеството ни

18.07.2023 19:35
Жега СНИМКА: Pixabay

"Има крайно наложителна и спешна нужда от регионални и глобални действия за ефективно справяне с климатичната криза, която представлява екзистенциална заплаха за човешката раса", предупреждават от Световната здравна организация в изявление на регионалния директор на СЗО за Европа д-р Ханс Анри П. Клуге, което е по повод рекордните жеги тази година. 

Тъй като голяма част от европейския регион на СЗО страда от горещини, трябва да помним, че без необходимата подготовка, жегата може да бъде смъртоносна. Трябва да предприемем незабавни мерки, за да защитим себе си и близките си. Освен това са необходими по-дългосрочни мерки за нашия регион и за света.

Нови проучвания, публикувани неотдавна от научното списание Nature, показват, че само през изминалата година над 60 000 души в Европа са починали от тежките горещини - три пъти повече от по-ранните изчисления. И понеже планетата ни продължава да се затопля, този брой ще се увеличава с всяка изминала година.

Тъй като се адаптираме към тази ситуация с нейните опустошителни последици за здравето и благосъстоянието, е жизненоважно всички да сме добре информирани и да можем да помогнем за спасяването на човешки животи.

Как да представим себе си другите?

За милионите хора, които живеят и работят в горещините, особено в Южна и Източна Европа по това време, както и за много хора, които пътуват на почивка, моля, проверявайте редовно прогнозите за времето, следвайте местните указания и се информирайте за рисковете за здравето, свързани с времето, от достоверни източници.

Важно е да се охлаждате колкото е възможно повече, за да избегнете най-тежките последици за здравето от горещините.

Пазете се от жегата. Избягвайте да излизате навън и да извършване на натоварващи дейности през най-горещото време на деня. Стойте на сянка, не оставяйте деца или животни в паркирани коли и, ако е необходимо и възможно, прекарвайте поне 2-3 часа от деня на хладно място.

Поддържайте дома си хладен. Използвайте нощния свеж въздух, за да разхлаждате дома си. Намалете топлинното излъчване в помещението през деня, като използвате щори или завеси и изключите възможно най-много електрически уреди.

Поддържайте тялото си хладно и хидратирано. Използвайте леки и свободни дрехи и светло спално бельо, вземайте хладни душове или вани и пийте редовно вода, като избягвате сладки, алкохолни или кофеинови напитки.

Важно е да се грижите за себе си и да проверявате семейството, приятелите и съседите си, които прекарват голяма част от времето си сами. Уязвимите хора може да се нуждаят от помощ в горещите дни. Ако някой, когото познавате, е изложен на риск, помогнете му да получи съвет и подкрепа.

Ако вие или други хора се почувствате зле - замаяни, слаби, силно жадни или с главоболие - потърсете помощ. Преместете се на хладно място възможно най-скоро, пийте вода, за да се хидратирате, и премерете телесната температура. Ако тя остане висока, консултирайте се с лекар. Ако телесната температура спадне и човек се почувства по-добре след почивка в хладна среда, това вероятно е причинено от топлинен удар.

Ако имате болезнени мускулни спазми, незабавно починете на хладно място и пийте перорални разтвори за хидратация, съдържащи електролити. Потърсете помощ, ако топлинните спазми продължават повече от един час. Консултирайте се с Вашия лекар, ако почувствате необичайни симптоми или ако симптомите продължават. Ако някой има гореща суха кожа и делириум, конвулсии или е в безсъзнание, незабавно се обадете на лекар или линейка.

Дългосрочните решения изискват глобални действия, адаптирани на местно ниво

Освен да се адаптираме към тази нова реалност това лято, трябва да погледнем към годините и десетилетията на бъдещето. Съществува крайно наложителна и спешна нужда от регионални и глобални действия за ефективно справяне с климатичната криза, която представлява екзистенциална заплаха за човешката раса.

По-рано този месец в Унгария представители на страните от европейския регион на СЗО приеха Декларацията от Будапеща, с която се задължават да се борят с най-тежките последици от изменението на климата върху нашето здраве.

Други от Докторе кажи

Д-р Димитър Николов: Атеросклерозата вече не е заболяване само на възрастните – все по-често я срещаме при хора между 30-40 г.

С фенестрирани стентграфтове до момента са спасени 12 души. Пациентът с първата фабрично произведена ендопротеза се възстановява отлично, твърди началникът на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ

СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха от маймунската шарка

Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox

Галя Кондева: Ваксинационното покритие срещу грип се е увеличило до 3-4 пъти

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в

Все повече жени в България забременяват с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година

Ортопеди от болницата в Благоевград присадиха нерв от крак на ръката на пациент след злополука

4-ма лекари са извършили т.нар. кабелна пластика, при която се присажда нерв, продължила 3 часа и половина Този вид интервенция, се прави много рядко у нас - само в "Пирогов" и в още 1-2

>