Преди гордото знаме на Рожен – 125 г. традиции и родови срещи
Тази година на тържественото откриване на “Пилон Рожен” участваха множество фолклорни състави от България, Северна Македония и Украйна
Вече 6 дни в сърцето на Родопа планина се вее голямото роженско знаме, издигнато на 111 метра. Тържественото му откриване събра на широките роженски поляни хиляди българи на 13 юли.
Първите сведения за събори на Рожен датират още от 80-те години на XIX век.
Предшественик на съвременния фестивал за първи път е местен събор на 27 юли 1898 г.,
деня на свети Панталеймон, по инициатива на отец Ангел Инджов-Комитата (български духовник и революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация). Провежда се като събор на жители и изселници от село Соколовци, останало под османска власт след Освобождението.
Въз основа на тази традиция през август 1961 г. се провежда родопски събор-надпяване в рамките на 3 дни, който е един от първите от създаваните по това време регионални събори на народното творчество.
След 1912 г. (освобождението на Родопите от османската власт) на Рожен се правят все повече родови и дружески срещи на изселени във вътрешността на страната родопчани. Така
събиранията на роженските поляни стават традиционни родови срещи,
които през следващото столетие се развиват като национален фолклорен събор.
Тази година на тържественото откриване на “Пилон Рожен” и през следващия първи ден на събора участваха множество фолклорни състави от България, Република Северна Македония и Украйна.
На сцената на Роженския събор прозвучаха изпълнения на Ансамбъл на въоръжените сили с патриотични песни и маршове от композитора и диригент подполковник Ради Радев от Гвардейски представителен духов оркестър, актьорът Янко Лозанов изпълни художествено слово от наши поети класици, ансамбъл “Чинари” се представи с разнообразна хореография. Включиха се също арх. Пламен Пламенов Мирянов с изпълнение на стихотворението “Хаджи Димитър” и словата от псалом Давидов 20-и, талантливите народни певици Ива и Велислава Костадинови, Петя Панева, 100 каба гайди, Християна Луизу, хор “Ваня Монева”, Илия Луков и др. Преди тържественото издигане на големия осветен в храм “Св. Висарион” в Смолян български трибагреник се прочетоха словата от псалтира:
Нека Господ да те чуе в скръбен ден!
Нека името на Бога на Яков да те защити!
Да ти изпрати помощ от светилището
и от Сион да те укрепи!
Да ти даде Господ каквото ти сърце желае и да изпълни всяко твое намерение.
Ще се зарадваме за твоето спасение
и в името на нашия Бог ще издигнем знаме!
Тържественото събитие мина под символиката
на числото 111 Височината на пилона е 111 м, колкото е и площта на България. На празника бяха отбелязани две значими събития - 111 години от Освобождението на Родопите и 120 години от Илинденско-Преображенското въстание.
А освен че Роженските поляни отново бяха сцена на песни, традиции и обичаи, за първи път хилядите посетители на събора имаха досег и с дърворезби с емблематични християнски цитати.