Втори месец падат цени, дори храните поевтиняват (Обзор, графика)
През юни най-после годишната инфлация вече не е двуцифрена, а намаля до 8,7%
През юни годишната инфлация в България най-после падна под психологическата граница от 10 на сто и е 8,7%, съобщи в понеделник Националният статистически институт (НСИ). На месечна база за втори пореден месец има дефлация - през май цените паднаха в сравнение с априлските с 0,1%, докато през юни - с нови 0,4%.
За последен път 10% беше годишното нарастване на цените през февруари 2022 г. - оттогава то непрекъснато нарастваше, за да стигне до рекордните 18,7% през септември м.г.
Измерена по европейската методология, годишната инфлация в България е дори 7,5%, но
и с нея страната не отговаря на критериите за влизане в еврозоната
За първи път от една година насам обаче през юни се отбелязва месечно понижение на цените на храните. Те са с 1 процент по-ниски от тези през май, но поевтиняването е много неравномерно и далеч не обхваща всички храни.
Сезонните зеленчуци например са поевтинели през юни със 7,4% в сравнение с месец по-рано, но все пак са с 20,6% по-скъпи в сравнение с миналия юни. Продукти като зелен фасул, тиквички, патладжани, краставици, зеле, пипер, домати поевтиняват за един месец с между 12 и 20%.
Плодовете през юни обаче продължават да поскъпват - с 0,7% за един месец и с 12,2% за 12 месеца.
Млякото, млечните продукти и яйцата у нас продължават да са доста скъпи. Макар че през юни кравето сирене например е поевтиняло с 1,9% в сравнение с май, все пак в сравнение с година по-рано то е с 19% по-скъпо. Яйцата само през юни са поевтинели с 3,6%,
но на годишна база са поскъпнали с 18%
Сравнението с предходните месеци обаче показва, че дори при тях годишното поскъпване се забавя. Яйцата например в края на миналата и в началото на тази година бяха с 39-40% по-скъпи в сравнение с година по-рано. На практика цените на храните в момента растат доста по-умерено в сравнение с допреди 4-5 месеца и инфлацията при тях утихва, макар и много бавно.
“Макар и със забавяне икономическите процеси в глобалната и европейската икономика закономерно се пренасят и у нас. Тепърва чакаме ефекта от забавеното индустриално производство във водещите икономики на еврозоната, което ще свие продажбите на българските износители. Отделно
почти неизбежно е да видим охлаждане в банковото кредитиране за потребление и покупка на жилища
- първите предупредителни сигнали за намаление на броя на сделките с имоти вече са видими в последните тримесечия”, написа по този повод във фейсбук профила си в понеделник Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика (ИПИ).