Проф. Пламен Павлов: Утре честваме 183, а не 186 г. от рождението на Левски
Тези с гръмките речи да знаят - уважението към Апостола минава през уважението към истината
Категорично настоявам, че утре ние отбелязваме 183, а не 186 г. от рождението на Апостола. Това заяви пред "24 часа" известният търновски историк проф. Пламен Павлов. Председателят на УС на Фондация "Васил Левски" апелира да бъде изправена явната грешка в биографията на най-светлата личност в българската история.
Проф.Павлов припомни, че преди 2 г. д-р Григор Бойков и проф. Пламен Митев категорично показали, че той е роден през 1840 г. "Аз не мога да си обясня този инат от страна на обществени фигури и държавни институции да се повтаря нещо, което е дълбоко невярно. Някой може да сметне, че това е дребнав въпрос, но чрез такива дребни въпроси най-накрая се стига до големите лъжи и неясноти във всичко", посочи той.
Спроде известния историк това с нищо не променя неговите заслуги към България. "Нещо повече - погледнато малко ирационално прозрението на Вазов е още по-вярно- той си отива от тоя грешен свят на Христова възраст - на ненавършени 33 г.", казва проф.Павлов.
Дават се аргументи как трябвало да се сменят две цифри на паметниците, ако трябва ще се сменят! Най-важното нещо е истината. Той самият като монах, като революционер, като един изключително честен човек, отдал целия си живот в името на България и на другите, е държал изключително много на честността", допълни проф.Павлов.
Тази грешка идвала от факта, че нямало известни запазени документи, тъй като църковни книги и други писмени сведения в Карлово не са оцелели.
"През 1895 г., 50 г. след рождението му, се събира един семеен съвет и двама - трима, които помнят Левски като дете, решават, че той е роден на 6/18 юли 1837 г. От досманските данъчните регистри, открити от д-р Григор Боков и анализирани от него и от колегата Пламен Митев се вижда, че през 1844 г. Иван Кунчев има двама синове - Васил на 4 г. и Христо на 2 месеца. Това е аналогът на нашата Национална агенция за приходите, най-точната служба в Османската империя. Панайот Хитов, негов командир, Левски е знаменосец в четата му, казва, че е на 28 г. през 1867 г. Именно в Търново Левски казва на Али бей, че е на 32 г, което прави същото.
Така че утре отбелязваме 183 г., а не 186 г. от рождението му и аз апелирам към медиите, към държавните фигури и към тези, които изнасят гръмки речи, да уважават истината.
Уважението към Левски минава през уважението към истината", завърши Пламен Павлов.